دکتر نوشین یمانی / سردرد / راه کار هایی برای پیشگیری از سردرد
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

راه کار هایی برای پیشگیری از سردرد

در زندگی پرسرعت و شلوغ شهری سردرد یکی از اجزای جدا نشدنی زندگی شده است . امروزه کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که از این سردرد ها شاکی نباشد. اما با رعایت دستورالعمل هایی ساده و کاربردی می توان از بروز بیشتر این سردرد ها پیشگیری کرد. امروز در این مقاله به عادات و راه کار هایی برای پیشگیری از بروز سردرد می پردازیم .

علت بروز سردرد

لازم است بدانید درد مکانیزم دفاعی مفیدی است که بدن را از بسیاری از آسیب ها حفظ میکند هر گاه دردی بروز می کند نشان دهنده این است که بافت یا قسمتی از بدن در معرض آسیب است و باید رفع شود. فعالیت هایی که در طول روز و زندگی روزمره انجام میدهیم هر کدام به نوعی بر بخشی از بدن تاثیر گذار هستند. برخی از این عوامل باعث ایجاد سردرد ها می شوند. برخی از عواملی که از بیشتر بر سردرد ها موثر اند شامل : شغل ، رژیم غذایی و وزن ، سلامت و هورمون ها ، بیماری ها ، استرس ، کمبود آب یا مواد مغذی و …

عادت

امروزه محققین به قدرت بالای عادت ها در زندگی پی برده اند و مانند گنجی ارزشمند در هر حوزه ای به دنبال پیدا کردن راه حلی ساده با کمک قانون عادت ها هستند. در این میان کتاب های زیادی نیز درباره عادت ها و قدرت تغییر آن ها صحبت کرده اند. یکی از کار برد های این راه حل قدرتمند ولی زمان بر سلامتی است. اگر برای حفظ و ارتقای سلامت و خود و اطرافیان عادات جدید و موثر را جایگزین عادات مخرب قبلی کنیم می توان از بسیاری از  بیماری ها و مشکلات سلامتی جلوگیری کرد . سردر نیز به طور عمده وابسته به عادات افراد است با اصلاح برخی عادات که در ادامه به آن اشاره می شود می توانید از بروز سردرد ها جلوگیری کنید. علائم و نشانه های مننژیت را در این مقاله بخوانید.

پیشگیری

ورزش

ورزش کردن به یکی از کلیشه های زندگی تبدیل شده است. از شنبه ورزش می کنم نیز آرزوی محالی است که سال هاست به گوش میرسد و هرگز عملی نمی شود. البته استثنا هم وجود دارد. اما به راستی ورزش و فعالیت بدنی در ایجاد تعادل و کاهش استرس در بدن بسیار موثر است. ورزش و فعالیت بدنی سرعت گردش خون را افزایش میدهد و نه تنها در کاهش سردرد بلکه در همه بخش های بدن آثار مثبتی ایجاد می کند.

البته در هنگام سردرد بخصوص سردرد های میگرنی ورزش کردن توصیه نمی شود و سردر را تشدید می کند. اما در سایر مواقع با فعالیت بدنی مناسبی در طول روز یا هفته به سلامتی بیشتر خود و پیشگیری از سردرد کمک کنید. به علاوه تنفس عمیق با کمک به آزاد شدن ماهیچه های گرفته در پیشگیری از سردرد موثر است.

خواب

شاید دقت نکرده باشید اما خواب تاثیر بسیار زیادی در بروز سردرد دارد. با اصلاح الگوی خواب می توان از بروز سردردهایی که ناشی از خواب است پیشگیری کرد. خواب کم و ناکافی یا خواب بی کیفیت که در شرایط نا مناسب باشد باعث سردرد می شود. همچنین زیاد خوابیدن و خواب زیاد در طول روز علاوه بر خستگی و کسلی باعث سردردهم می شود. برای بهبود این مورد باید ساعات خواب مشخصی داشته باشید که در این ساعات خواب کافی و با کیفیت مطلوبی داشته باشید.محیط خواب باید دمای مناسبی داشته باشد و بیش از حد گرم یا سرد نباشد. همچنین بدور از سر رو صدا و شلوغی باشد. اتاق های شلوغ و به هم ریخه نیز از کیفیت خواب می کاهد. در ادامه درمان های غیر دارویی سردرد را بخوانید.

 حالت بدن نیز در کیفیت خواب بسیار موثر است. بدن باید در حالت مناسب قرار گیرد حالت نامناسب سر و گردن در هنگام خواب می تواند علت سردرد بعد از بیدار شدن باشد. حتی خوابیدن روی شکم نیز می تواند با منقبض کردن عضلات گردن باعث سردرد شود. پس حتما نحوه خواب خود را نیز اصلاح نمایید.

خواب

تغذیه مناسب

مصرف برخی مواد غذایی تحریک کننده سردرد هستند. البته این مورد در افراد متفاوت است و اثر یکسانی ندارد. در برخی افراد مصرف شیر باعث سردرد می شود و یا میگرن را تحریک میکند. بعد از مصرف شیر می توانید این مورد را برسی کنید. در صورت وجود این حساسیت مصرف این  ماده غذایی را محدود تر کنید. مواد غذایی شیرین و چرب و همچنبین شکلات ها نیز می تواند در سردرد موثر باشند. به طور کلی سردرد های ناشی از مصرف مواد غذایی می تواند بعد از مصرف بستنی ، آجیل ، الکل و شیرینی و شکلات ایجاد شود .

همچنین در غذا خوردن در شب نیز باید نکاتی رعایت شود. سعی کنید شام مصرف کنید و از گرسنه خوابیدن بپرهیزید. هم چنین این وعده غذایی در شب باید سبک باشد. از مصرف غذا های چرب و دیر حضم در شب خودداری کنید. این مسئله کیفیت خواب را نیز افزایش میدهد و از ایجاد سردرد در صبح پیشگیری میکند.

استرس

استرس منشاء برخی سردرد هاست. با کنترل و کاهش استرس بسیاری از سردرد ها کاهش می یابد و مشکلات دیگری که از استرس حاصل میشود را می توان کنترل نمود. برای این کار منشاء استرس را بیابید و برای رفع ان اقدام کنید. ورزش کردن و کاهش شیرینیجات در کاهش استرس موثر اند. در ادامه می توانید درباره دارو های موثر در درمان سردرد بخوانید.

نکات موثر دیگر …

سیگار نکشید استعمال سیگار اکسیزن رسانی به سر و بافت مغز را با مشکل مواجه میکند.

مصرف زیاد کافئین و نوشیدنی های حاوی آن باعث گشاد شدن عروق خون رسان به مغز میشود و در صورت عدم مصرف آن به سردرد می انجامد. سعی کنید مقدار مناسبی از کافئین را در طول روز دریافت کنید تا بعدا دچار سدرد های ناشی از کمبود آن نشوید.

با توجه به عادات خود در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. جمع کردن چشم ها  در این هنگام از عوامل ایجاد سردرد هستند. همچنین قرار گرفتن در معرض باد با مو های مرطوب نیز باعث ایجاد سردرد می شود. می توانید از سربند ها در بیشتر مواقع استفاده کنید. سربند ها در کاهش سردرد های میگرنی نیز موثر اند.

امیدواریم با رعایت نکات گفته شده بتوانید به پیشگیری و درمان سردرد های خود کمک کنید. همچنین در ادامه می توانید پیج اینستاگرام دکتر نوشین یمانی را دنبال کرده و از آخرین آموزش های سردرد و ردمان آن بهرمند شوید. در انتها می تواندی سوالات خود را از دکتر نوشین یمانی متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ سردرد از دانشگاه کپنهاگ دانمارک در بخش نظرات سایت بپرسید.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهارده =

تماس سریع