دکتر نوشین یمانی / میگرن / ویتامین و مکمل برای درمان میگرن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ویتامین و مکمل برای درمان میگرن

ویتامین و مکمل برای درمان میگرن، یک درمان پیشگیرانه است. پیشگیری از میگرن یک جنبه کلیدی برای حفظ کیفیت خوب زندگی است. کانال‌های یونی غشای عصبی غیرطبیعی، سطوح پایین منیزیم یونیزه شده، افزایش فعالیت گلوتاماترژیک تحریکی و اختلال عملکرد میتوکندری با متابولیسم انرژی غیرطبیعی با میگرن مرتبط هستند. هدف از درمان های پیشگیرانه، هدف قرار دادن این عوامل به منظور بهبود متابولیسم انرژی و کاهش بیش از حد تحریک پذیری عصبی در مغز است.

انواع ویتامین و مکمل برای درمان میگرن

انواع ویتامین ها و مکمل های اساسی برای درمان میگرن
منیزیمبیش از 325 آنزیم وابسته به منیزیم هستند که بسیاری از آنها آنزیم های مغزی هستند. منیزیم در تمام واکنش هایی که شامل تشکیل و استفاده از آدنوزین-5′-تری فسفات (ATP) در متابولیسم انرژی است، نقش دارد. سطوح مناسب منیزیم برای کمک به عادی سازی فشار خون، اثرات ضد انعقاد، ضد تجمع پلاکتی، تنظیم تکثیر سلولی، انرژی سلولی و ثبات غشای سلولی، و همچنین سطح قند خون شناخته شده است.
مطالعات نشان داده اند که سطوح پایین منیزیم مغز ممکن است در پاتوفیزیولوژی میگرن نقش داشته باشد. منیزیم بر مراحل متعددی در درک فعلی پاتوفیزیولوژی میگرن تأثیر می گذارد، از جمله افسردگی انتشار قشر مغز، فعالیت گیرنده سروتونین، آزادسازی انتقال دهنده های عصبی، تداخل با واسطه های التهابی، تولید اکسید نیتریک، تجمع پلاکتی، تون عروقی، تعامل گیرنده NMDA، آزادسازی CGRP.
منیزیم یک ماده معدنی است که به عنوان کوآنزیم برای عملکردهای عصبی مختلف و سایر مکانیسم های فیزیولوژیک عمل می کند. با توجه به مطالعات انجام شده، به نظر می رسد مصرف مکمل منیزیم خوراکی با دوز بالا در پیشگیری از سردرد میگرن موثر است.
ویتامین D3 (کوله کلسیفرول)کمبود ویتامین D یک مشکل جهانی است. ویتامین D در واقع یک ویتامین نیست، بلکه هورمونی است که بدن از نوعی کلسترول موجود در پوست هنگامی که در معرض اشعه UVB خورشید قرار می گیرد، می سازد. ویتامین D ممکن است اکسید نیتریک را کاهش دهد و به جذب منیزیم و کلسیم کمک می کند.
5-HTP (5-هیدروکسی تریپتوفان)این اسید آمینه ای است که توسط بدن از تریپتوفان (اسید آمینه ای که از رژیم غذایی خود دریافت می کنید) ساخته می شود و در تنظیم خلق و خو، خواب و درد نقش دارد. 5-HTP معمولا از دانه های گیاه Griffonia simplicifolia تولید می شود.
5-HTP به سروتونین (5-هیدروکسی تریپتامین)، یک انتقال دهنده عصبی مهم مغز درگیر در مسیرهای میگرن و سایر مسیرهای عصبی تبدیل می شود. 5-HTP همچنین به ملاتونین که به خواب کمک می کند و همچنین به دوپامین، یکی دیگر از انتقال دهنده های عصبی مهم تبدیل می شود.
اثرات 5-HTP شبیه به داروهای ضد افسردگی است که تصور می‌شود میزان سروتونین موجود در مغز را افزایش می‌دهند و در نتیجه یک ماده شیمیایی تقویت‌کننده خلق و خو هستند.
روغن ماهی (ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA))روغن ماهی در بافت ماهی یافت می شود. آنها حاوی نوع خاصی از چربی به نام امگا 3 هستند. مکانیسم‌هایی برای اثرات ضد التهابی روغن ماهی شامل مهار واسطه‌های التهابی (ایکوزانوئیدها و سیتوکین‌ها) و سنتز سرکوب‌کننده‌های لیپیدی التهاب (رزولوین‌ها) است.
ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) باعث ایجاد این رزولوین ها می شود که ضد التهاب و از بین برنده التهاب هستند. این ترکیبات ممکن است درد و سفتی مفاصل را به روشی مشابه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) تسکین دهند.
ملاتونینشواهد افزاینده ارتباط بین ترشح ملاتونین و شرایط سردرد را نشان می دهد. مصرف مکمل ملاتونین باعث کاهش شدت و مدت سردرد شده است. به طور گسترده ای به عنوان کمک خواب استفاده می شود. خواب راهی برای مقابله با میگرن است.
ریبوفلاوین (ویتامین B2)ریبوفلاوین به سلول های عصبی در تولید ATP، یک مولکول اصلی ذخیره انرژی، کمک می کند. ریبوفلاوین یک پیش ساز ضروری برای کوآنزیم های دخیل در انتقال الکترون در واکنش های کاهش اکسیداسیون در چرخه کربس است. این چرخه متابولیک در تولید ATP و تولید انرژی در میتوکندری، متابولیسم اکسیداتیو، حفظ ثبات غشاء، و برای تمام عملکردهای سلولی مرتبط با انرژی حیاتی است.
ریبوفلاوین برای بسیاری از واکنش های شیمیایی در بدن ضروری است. متابولیسم ریبوفلاوین مغز از طریق مکانیسم‌های متعددی بر پاتوفیزیولوژی میگرن تأثیر می‌گذارد و مزایای پیشگیری از میگرن را فراهم می‌کند.
کوآنزیم Q10 (Ubiquinone؛ Ubiquinol؛ CoQ10)CoQ10 در هر غشای تمام سلول های بدن وجود دارد. مشابه ریبوفلاوین، CoQ10 با توجه به دخالت زیاد آن در عملکرد میتوکندری، نقش مهمی در انتقال الکترون و متابولیسم انرژی ایفا می کند. CoQ10 در میتوکندری گنجانده می شود، جایی که تبدیل چربی ها و قندها به انرژی را تسهیل می کند، بنابراین اغلب به عنوان یک “افزایش دهنده انرژی” به بازار عرضه می شود.
مطالعات نشان داده اند که مکمل غذایی CoQ10 می تواند با بهبود تولید انرژی سلول ها مانند ریبوفلاوین، دفعات حملات میگرنی را کاهش دهد. همچنین با محافظت در برابر واکنش های اکسیداتیو سمی در بدن به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و سطح بافت CoQ10 با افزایش سن کاهش می یابد. برای درک بیشتر نقش Q10 در سردرد میگرن، مقاله مربوطه را بخوانید.
اسید آلفا لیپوئید (تیوکتیک اسید)اسید آلفا لیپوئیک متابولیسم را افزایش می دهد، تولید اکسیژن و انرژی توسط میتوکندری، و کاهش فراوانی میگرن را نشان داده است.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

حالت تهوع و میگرن اتفاق غیر معمولی نیست. بین یک سوم تا دو سوم یا بیشتر مبتلایان به میگرن در طول برخی یا همه حملات میگرنی خود حالت تهوع را تجربه می کنند. تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به میگرن غیر معمول نیست. این مانند اضافه کردن دردی به درد دیگر است. سر شما از قبل نبض...

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی از هر 200 بیمار میگرنی، یک نفر را درگیر می کند که می تواند بینایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این حملات اغلب با هاله انجام می شود که معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماران ممکن است قبل از ایجاد سردرد، پرتو‌های نور را ببینند و علائم آن از حساسیت...

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه حسی دارد؟ این احساس مانند اکثر میگرن های دیگر می‌باشد با این تفاوت که به درد و ناراحتی قاعدگی اضافه شده است. برخی از زنان دوران قاعدگی خود دچار میگرن می شوند. این وضعیت که میگرن قاعدگی نامیده می شود، تنها با تغییر سطح استروژن ایجاد می شود که ممکن است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

تماس سریع