دکتر نوشین یمانی / نوار مغز و اعصاب / هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 چقدر است؟!

هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 چقدر است؟!

نوار عصب و نوار عضله برای بررسی اعصاب و عضلات در کل اندام شما استفاده می شود. پزشک شما معمولاً زمانی این آزمایش را تجویز می کند که مشکوک باشد که ممکن است نوعی مشکل در عصب عضلات شما وجود داشته باشد. معمولاً از آزمایش EMG/NCV برای تشخیص یکی از موارد زیر استفاده می شود: سندرم تونل تارسال، نوروپاتی محیطی، اختلالات عصبی عضلانی، فلج یا فلج اعصاب، و رادیوکولوپاتی. پزشک معمولاً شما را به یک بیمارستان یا یک متخصص مغز و اعصاب برای انجام آزمایش ارجاع می دهد. در ادامه عواملی که بر هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 تاثیر می‌گذارد را مورد بررسی قرار داده ایم.

عواملی که بر هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 تاثیر می گذارد

در زیر عواملی وجود دارد که بر هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 تاثیر می گذارد:

هزینه EMG و نوار عصب همیشه به محل مورد نظر بستگی دارد. بنابراین هر چه محل آزمایش بزرگتر باشد، هزینه آن نیز بیشتر می شود.

برخی از پزشکان عمومی ممکن است نتوانند آزمایشات EMG یا NCS را انجام دهند و ممکن است شما را به یک متخصص مغز و اعصاب یا فیزیوتراپیست که در این زمینه متخصص است ارجاع دهند تا وضعیت شما را به درستی ارزیابی کند.

پزشکان یا متخصصانی که این آزمایش را انجام میدهند ممکن است بر اساس تجربه و سطح تخصص خود هزینه های متفاوتی دریافت کنند که بر هزینه کلی آزمایش‌ها تأثیر می‌گذارد.

نوار عصب و عضله

EMG برای ثبت فعالیت الکتریکی در عضلات شما انجام می شود. می تواند بیماری های اعصاب و ماهیچه ها را تشخیص دهد. این می تواند شرایطی مانند سندرم تونل تارسال، عضلات ملتهب و اعصاب تحت فشار را تشخیص دهد. یک سوزن کوچک که الکترود نامیده می شود، مستقیماً در شکم عضله خاصی قرار می گیرد. سپس الکترود فعالیت را در حین جاگذاری، در حالی که عضله در حالت استراحت است و منقبض می شود، ثبت می کند. بیماری های عصبی و عضلانی الگوی فعالیت الکتریکی این عضلات را تغییر می دهد که هم به صورت شنیداری و هم روی صفحه کامپیوتر ضبط می شود. پس از آزمایش اولین عضله، الکترود ممکن است به عضله دیگری وارد شود. عضلات انتخاب شده برای آزمایش با علائم بیمار متفاوت است و بسته به نتایج اولین عضلات آزمایش شده ممکن است اصلاح شوند. بسته به تعداد عضلات مورد آزمایش زمان انجام آزمایش ممکن است از چند دقیقه تا بیش از یک ساعت متغیر باشد،. پس از معاینه، ممکن است در عضلات تست شده حساسیت داشته باشید. خطر اندکی التهاب جزئی و موضعی در عضلات در طول آزمایش وجود دارد. این معمولا فقط چند ساعت طول می کشد. از دیگر شکایات رایج بیماران، می‌توان به احساس درد با قرار دادن الکترود اشاره کرد.

بیشتر اوقات آزمایش نوار عصب همراه با آزمایش EMG است. NCV سلامت عصب محیطی را با ثبت سرعت حرکت یک تکانه الکتریکی را ارزیابی می کند. یک عصب محیطی اطلاعات را بین نخاع و ماهیچه ها منتقل می کند. روی یک تخت دراز خواهید کشید و الکترودها به پوست شما چسبانده می شوند. یک محرک در برابر پوست شما قرار می گیرد که بار الکتریکی کوچکی را در امتداد عصب ارسال می کند. ممکن است احساس سوزن سوزن شدن کنید یا عضلاتتان منقبض شوند اما این شوک مضر نیست. هر تست فقط چند دقیقه طول خواهد کشید. پس از معاینه، الکترودها برداشته می شوند و پوست شما تمیز می شود. زمان بین تحریک و پاسخ ثبت می شود تا مشخص شود که تکانه چقدر سریع و کامل ارسال می شود. تعدادی از بیماری های سیستم عصبی ممکن است سرعت این تکانه را کاهش دهند. بسته به تعداد اعصابی که در حال آزمایش هستند، هر آزمایش نوار عصب فقط چند دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

در حالی که متخصص مغز و اعصاب دستورالعمل هایی را برای روز معاینه به شما ارائه می دهد، انجام چند نکته برای آماده سازی کلی به شما کمک می کند. به طور معمول غذا بخورید و طبق معمول دارو مصرف کنید. اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید، مطمئن شوید که مرکز آزمایش را مطلع کرده و از پزشک متخصص در مورد استفاده از دارو و زمان انجام آزمایش سوال کنید. صبح روز معاینه حمام یا دوش بگیرید. در روز معاینه از روغن حمام یا هرگونه لوسیون یا نرم کننده پوست خودداری کنید.

در حالی که متخصص مغز و اعصاب دستورالعمل هایی را برای روز معاینه به شما ارائه می دهد، انجام چند نکته برای آماده سازی کلی به شما کمک می کند. به طور معمول غذا بخورید و طبق معمول دارو مصرف کنید. اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید، مطمئن شوید که مرکز آزمایش را مطلع کرده و از پزشک متخصص در مورد استفاده از دارو و زمان انجام آزمایش سوال کنید. صبح روز معاینه حمام یا دوش بگیرید. در روز معاینه از روغن حمام یا هرگونه لوسیون یا نرم کننده پوست خودداری کنید.

یک EMG/NCV معمولی اندام تحتانی تقریباً 45 دقیقه طول می کشد. این تست ابزار مهمی برای تشخیص بیماری های سیستم عصبی است، در صورت آرامش و همکاری با تکنسین ها می توانید از بهترین نتایج اطمینان حاصل کنید. اطمینان حاصل کنید که هر سوالی را که در مورد آزمایش دارید قبل از انجام آن بپرسید. پزشک شما نتایج را با شما در میان خواهد گذاشت. اگر سؤال دیگری در مورد انجام این آزمایش دارید، حتما از پزشک خود بپرسید.

بعد از اینکه متخصص آزمایش را انجام دهد، نتایج بلافاصله پس از آزمایش در دسترس است. در غیر این صورت، ممکن است از شما خواسته شود که برای دریافت نتیجه دوباره به متخصص مراجعه کنید یا نتایج مستقیماً برای پیگیری، بررسی و ارزیابی وضعیت شما به پزشکتان ارسال خواهد شد.

در حالی که پزشک ممکن است بتواند داده ها را بلافاصله پس از آزمایش بررسی کند، اندازه گیری های دقیقی برای بررسی رسمی نتایج، قبل از اعلام آنها لازم است.

مقالات مرتبط
نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

اگر پزشک شما مشکوک است که شما مبتلا به ام اس هستید، اما هنوز تشخیص داده نشده است، به احتمال زیاد از شما بخواهد نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس انجام دهید. EMG مخفف الکترومیوگرام (نوار عضله) است. هدف از EMG ارزیابی سلامت عضلات با اندازه گیری پاسخ آنها به تحریک است....

نوار عصب و عضله دست چگونه انجام می‌شود و آیا درد دارد؟!

نوار عصب و عضله دست چگونه انجام می‌شود و آیا درد دارد؟!

نوار عصب و عضله دست آزمایشی است که فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب را اندازه گیری می کنند. اعصاب سیگنال های الکتریکی به عضلات شما ارسال می کنند و عضلاتتان واکنش نشان می‌دهد. همانطور که عضلات شما واکنش نشان می دهند، آنها این سیگنال ها را منتشر می کنند، که سپس می توان...

سی تی اسکن جمجمه و مغز

سی تی اسکن جمجمه و مغز

کل بدن و حرکات آن تحت تاثیر یک سیستم به نام دستگاه عصب مرکزی می‌باشد. اتاق فکر یا فرمانده این دستگاه مغز می‌باشد. ساختار پیچیده‌ی مغز به قدری حساس و آسیب پذیر است که نیاز به انواع و اقسام سیستم‌های محافظتی و دفاعی دارد. جمجمه یک اتاق استخوانی است که سر را از ضربات...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
  1. سلام
    من تاندون دست راستم آسیب دیده که دکترسلیم خانی مرادرمان کرد وتودستم برق گرفتگی داره که نوشتن فیزیوتراپی که متاسفانه ۱۰جلسه رفتم که دوجلسه طب سوزنی انجام دادن که نه تنها خوب نشدم بدتر شدم که آرامش ازم گرفته خواهشمندم راهنمایی کنید ۰۹۳۹۴۲۷۰۸۵۱کرمانشاه ،سرپل ذهاب

    پاسخ
    • سلام با شماره 09127417143 تماس بگیرید

      پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − چهار =

تماس سریع