دکتر نوشین یمانی / نوار مغز و اعصاب / نکات اصلی درباره نوار مغز

نکات اصلی درباره نوار مغز

نوار مغز یا انسفالوگرام نوعی تست است که فعالیت های الکتریکی که در مغز انجام می گیرند را با دیسک های فلزی و کوچکی که به جمجمه متصل می شوند، بررسی می کند. سلول های مغزی با پالس های الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و همیشه فعال هستند. حتی زمانی که فرد در خواب است. این فعالیت به صورت خطوط موجی در نوار مغز خود را نشان می دهد.

نوار مغز

نوار مغز

نوار مغز یکی از تست های تشخیصی اصلی برای بیماری صرع است. با این تست می توان سایر بیماری های مغزی را هم تشخیص داد.
نوار مغز به ثبت الگوهای موجی مغز می پردازد. یک دیسک فلزی تختی به نام الکترود به جمجمه متصل می شود که به سیم هایی مجهز است. این الکترودها به آنالیز کردن پالس های الکتریکی مغز کمک می کنند و سیگنال هایی را به کامپیوتر ارسال می کنند که نتیجه را ضبط کند.

این پالس های الکتریکی به ثبت نوار مغز گفته می شود که مانند امواج خطی با قله ها و دره هایی خود را نشان می دهد. این خطوط به پزشک اجازه می دهد تا الگوهای غیر نرمال را بررسی کند و تشخیص دهد. هرگونه ناهنجاری و بی نظمی در نوار مغز می تواند نشانه تشنج یا دیگر بیماری های مغزی باشد.

نوار مغز

نوار مغز

چرا نوار مغز گرفته می شود؟

هدف از گرفتن نوار مغز تشخیص مشکلات در فعالیت الکتریکی مغز است که بسیاری از بیماری های مغزی را نشان می دهد. این تست برای بررسی بیماری های مختلف و آسیب های مغزی از جمله موارد زیر انجام می شود:

– بیماری های مرتبط با تشنج مانند صرع
– آسیب به سر
– انسفالیس ( تورم مغز )
– تومور مغزی
– انسفالوپاتی ( بیماری ای که باعث عدم عملکرد درست مغز می شود )
– مشکلات حافظه ای
– اختلال خواب
– سکته
– دمانس

زمانی که فردی به کما می رود، نوار مغز برای بررسی و تشخیص سطح فعالیت مغزی انجام می گیرد.

نوار مغز چه خطراتی دارد؟

هیچ خطری ناشی از نوار مغز گزارش نشده است. این آزمایش بدون درد و ایمن است. برخی از تست های نوار مغز شامل نور یا دیگر محرک ها نیست. در صورتی که نوار مغز هیچ گونه ناهنجاری را نشان ندهد، محرک هایی مانند نورهای استروب یا تنفس سریع برای بررسی ناهنجاری ها به کار می روند.

زمانی که فردی به صرع مبتلا است یا دیگر بیماری های مرتبط با تشنج را دارد، محرک هایی در طول تست مانند نور استفاده می شود تا تشنج تشخیص داده شود. پزشکی که نوار مغز می گیرد، برای مقابله با هرگونه شرایطی که پیش آید، آموزش دیده است.

آمادگی برای نوار مغز

قبل از انجام تست لازم است که اقدامات زیر انجام گیرند:

موهای خود را شب قبل از نوار مغز بشویید و از محصولات مو مانند اسپری ها و ژل ها بر روی موهای خود استفاده نکنید. از پزشک خود درباره مصرف داروهایی فعلی خود بپرسید. همچنین باید لیستی از داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود ارائه دهید. از خوردن و آشامیدن محصولاتی که حاوی کافئین هستند برای حداقل 8 ساعت قبل از تست خودداری کنید.

پزشک از بیمار می خواهد که شب قبل از نوار مغز تا جای ممکن کم بخوابد تا در صورت نیاز در طول تست نوار مغز بخوابد. همچنین شاید به بیمار آرام بخش داده شود که به خواب بهتر و به آرامش بیشتر بیمار قبل از تست کمک کند.

بعد از تست نوار مغز فرد می تواند روتین معمول خود را داشته باشد. با این حال در صورتی که آرام بخش به بیمار تزریق شده باشد، داروها برای مدتی در بدن وی باقی می مانند. این مورد به این معناست که لازم است که با یک همراه به محل انجام تست مراجعه شود تا بعد از آن به خانه بروید. هنگامی که اثر داروهای آرام بخش در بدن است، فرد نمی تواند رانندگی کند. لازم است که زمانی که بیمار به خانه رفت تا جای ممکن استراحت کند تا اثر داروها از بین برود.

در طول نوار مغز چه انتظاری باید داشت؟

نوار مغز به اندازه گیری پالس های الکتریکی در مغز کمک می کند و از الکترودهای مختلفی که به جمجمه متصل هستند، استفاده می کند. الکترود به عنوان یک هدایت کننده عمل می کند که امواج الکتریکی به آن وارد و از آن خارج می شوند. الکترودها به جابه جایی اطلاعات از مغز به ماشین می پردازند و اطلاعات را ذخیره می کنند.

محل قرار گزاری الکترودها

محل قرار گزاری الکترودها

این تست معمولاً بین نیم ساعت تا یک ساعت زمان می برد تا کامل شود و شامل مراحل زیر است:

– فرد روی یک صندلی زاویه دار به پشت دراز می کشد یا روی یک تخت می خوابد.
– پزشک به اندازه گیری سر و علامت گذاری در مکان هایی که الکترود باید قرار بگیرد، می پردازد. این نقاط با کرم مخصوصی اسکراب داده می شوند تا به الکترودها کمک شود که بهترین کیفیت خواندن نوار مغز را پیدا کنند.
– پزشک ژل چسبناکی را به 16 تا 25 الکترود می زند و آن ها را به جمجمه متصل می کند.
– زمانی که تست آغاز می شود، الکتروها پالس های الکتریکی را که از مغز دریافت می کنند به ماشین ثبت انتقال می دهند. این ماشین پالس های الکتریکی را به الگوهای بصری تبدیل می کند که روی صفحه نمایش نشان داده می شوند. کامپیوتر الگوها را ذخیره می کند.
– پزشک بیمار را راهنمایی می کند تا در طول پروسه تست اقداماتی انجام دهد. شاید از بیمار بخواهد که به پشت دراز بکشد و چشم ها را ببندد و نفس عمیق بکشد یا به محرک ها مانند نور فلش یا عکسی نگاه کند.
– بعد از تکمیل تست پزشک الکترودها را از جمجمه جدا می کند.
– در طول تست الکتریسیته بسیار کمی از الکترودها عبور می کند و پوست شما احساس ناراحتی کمی دارد.
– در برخی موارد فرد تحت تست نوار مغز 24 ساعته قرار می گیرد. این نوار مغزها از ویدیوهایی برای بررسی فعالیت تشنج مغز استفاده می کنند. نوار مغز حتی اگر تشنجی رخ ندهد باز هم فعالیت های غیر طبیعی مرتبط را نشان می دهد.

منبع : https://www.healthline.com/health/eeg#results

مقالات مرتبط
نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

اگر پزشک شما مشکوک است که شما مبتلا به ام اس هستید، اما هنوز تشخیص داده نشده است، به احتمال زیاد از شما بخواهد نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس انجام دهید. EMG مخفف الکترومیوگرام (نوار عضله) است. هدف از EMG ارزیابی سلامت عضلات با اندازه گیری پاسخ آنها به تحریک است....

نوار عصب و عضله دست چگونه انجام می‌شود و آیا درد دارد؟!

نوار عصب و عضله دست چگونه انجام می‌شود و آیا درد دارد؟!

نوار عصب و عضله دست آزمایشی است که فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب را اندازه گیری می کنند. اعصاب سیگنال های الکتریکی به عضلات شما ارسال می کنند و عضلاتتان واکنش نشان می‌دهد. همانطور که عضلات شما واکنش نشان می دهند، آنها این سیگنال ها را منتشر می کنند، که سپس می توان...

هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 چقدر است؟!

هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 چقدر است؟!

نوار عصب و نوار عضله برای بررسی اعصاب و عضلات در کل اندام شما استفاده می شود. پزشک شما معمولاً زمانی این آزمایش را تجویز می کند که مشکوک باشد که ممکن است نوعی مشکل در عصب عضلات شما وجود داشته باشد. معمولاً از آزمایش EMG/NCV برای تشخیص یکی از موارد زیر استفاده می شود:...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 18 =

تماس سریع