مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آشنایی با نوار عصب

یکی از کاربردی ترین بررسی های تشخیصی که به منظور پی بردن به درستی یا نادرستی عملکرد عصب های بدن انجام می شود، نوار عصب و عضله است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بدن انسان یکی از قوی ترین مولدهای الکتریسیته به شمار می آید. جالب تر این که تولید الکتریسیته مذکور با هدف انتقال پیام ها بین مغز انسان و دیگر اندام های وی صورت می پذیرد.

اگر احساس درد می کنید، فشار را در ناحیه ای از بدن خود احساس می کنید، گرما را در پوست خود حس می کنید و…، همه و همه این ها پیام هایی هستند که از طریق عصب ها از مغز به سایر اندام ها ارسال می شود و بدین ترتیب عصب مربوطه پیام دریافتی را در اندام مورد نظر اجرا می کند!

لازم به ذکر است که دستورات مغز به عصب ها تنها محدود به احساسات فوق الذکر نبوده و سایر اعمال انسان را نیز شامل می شود. برای مثال هرگاه تصمیم گرفتید عضوی از بدنتان را به حرکت درآورید، بدانید که در پشت صحنه این حرکت از جانب مغز شما پیامی مبنی بر حرکت از طریق عصب ها به عضو مورد نظر ارسال شده است.

کلیه پیام هایی که در این محدوده قرار می گیرند، به صورت امواج الکتریکی از مغز ساطع شده و به عضوی از بدن انتقال می یابند. این موضوع شباهت بسیاری به اتفاقاتی دارد که در سیم تلفن صورت می پذیرد!

هنگامی که عصب های موجود در بدن انسان قادر به انجام درست وظایف خود نیستند، انتقال پیام های فوق الذکر از طریق امواج الکتریکی به سایر اندام ها با اختلال مواجه می گردد. گفتنی است که به منظور سنجش شدت، سرعت و سایر ویژگی های امواج الکتریکی جریان یافته در طول عصب روشی تحت عنوان تست الکترودیاگنوستیک وجود دارد که یکی از کاربردی ترین و پر استفاده ترین راه های آن نوار عصب و عضله می باشد. اگر شما هم مایل به اطلاع از اوضاع اعصاب موجود در بدن خود هستید، تست نوار عصب و عضله بهترین گزینه برای شما است.

دلایل استفاده از نوار عصب

دلایل متعدد و متنوعی برای استفاده از نوار عصب وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

  • گاهی بروز التهابات عصبی در بیماری هایی نظیر دیابت زمینه ظهور علائمی مشابه علائم دیسک را ایجاد می نماید. در چنین حالتی جراحی دیسک ضمن عدم اثرگذاری درست و مناسب، ممکن است اوضاع را از آنچه که هست، بدتر کند. در این شرایط بررسی نوار عصب و عضله می تواند نقش قابل توجهی در افتراق حالات مذکور داشته باشد.
  • جالب و در عین حال لازم است بدانید که نوار عصب تنها محل درگیری عصب را نشان نمی دهد، بلکه شدت آسیب وارده به اعصاب مورد نظر را نیز مشخص کرده و از این طریق نقش قابل توجهی در تصمیم گیری پزشک مبنی بر استفاده از جراحی و یا به کارگیری روش های غیر جراحی ایفا می کند.
  • یکی از اصلی ترین دلایلی که بیماران را وادار به مراجعه به کلینیک های تست نوار عصب و عضله می کند، وجود ضایعاتی در دیسک گردن و کمر می باشد. نوار عصب و عضله یکی از کاربردی ترین روش ها در تشخیص و درمان مشکلات دیسک گردن و کمر محسوب می شود.
نوار عصب

نوار عصب

انواع نوار عصب و عضله

تست های نوار عصب و عضله در بررسی های الکترودیاگنوستیک شامل دو تست می باشد. در ادامه به معرفی این دو تست می پردازیم:

  • الکترومیوگرافی یا EMG که ان را تحت عنوان نوار عضله نیز نامگذاری می کنند.
  • مطالعه هدایت عصبی یا NCS که آن را تحت عنوان نوار عصب نیز نامگذاری می کنند.

استفاده از تست های الکترودیاگنوستیک در بیماری هایی نظیر بیماری های زیر رایج است:

  • سندرم کارپال تونل
  • سندرم فشار به عصب آلنا در مچ
  • بررسی سیاتیک دردهای تیر کشنده از گردن به دست
  • بررسی اثرگذاری دیابت بر روی عصب ها
  • بررسی آسیب وارد شده در اثر ضربه به اندام ها

لازم به ذکر است که نوار عصب و عضله از دقت چندان بالایی برخوردار نبوده و گاهی ممکن است وجود مشکل در عصب های بیمار را حتی در صورت وجود مشخص نکند. نکته قابل توجه در این زمینه این است که انجام تست نوار عصب و عضله باید حتما به متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی و مغز و اعصاب سپرده شود تا بتوان به نتیجه به دست آمده اطمینان داشت.

کاربرد نوار عصب و عضله

همان گونه که پیش تر اشاره کردیم، تست نوار عصب و عضله یکی از کاربردی ترین روش های موجود برای تشخیص وجود مشکل در اعصاب می باشد. این تست را در درمان بیماری های مختلفی نظیر سندرم تونل کارپ، سندرم خروجی قفسه سینه، گیر افتادن عصب اولنار، دردهای ناشی از مشکلات دیسک، احساس مور مور، گز گز و بی حسی در اندام ها، بررسی وضعیت بهبود دیسک گردن و کمر و… مورد استفاده قرار می دهند.

در بسیاری از موارد دیده شده است که یک دیسک موجب بروز بیماری کمردرد در برخی از افراد شده است. اما با گذشت زمان این مشکل بهبود یافته و فرد به حالت عادی برگشته است. ولی پس از گذشت مدتی مجددا مشکل مذکور شروع و فرد با دردهای شدیدی رو به رو شده است. در چنین مواردی می توان با استفاده از تست نوار عصب مشخص نمود که این درگیری یک درگیری جدید است یا همان مشکل قدیمی است که دوباره عود کرده است.

تست نوار عصب و عضله؛ تستی با در خفیف

همان گونه که می دانید، احساس درد تجربه ای شخصی بوده و ممکن است در حالی که یک موضوع برای شما بسیار دردناک به نظر برسد، همان چیز برای دوستتان فاقد درد باشد. درد ناشی از نوار عصب نیز چنین است. بسیاری از افراد بر این باورند که درد ناشی از نوار عصب بسیار خفیف و گاهی قابل چشم پوشی است. در صورتی که با انجام این تست دچار درد شدید، حتما موضوع را با پزشک انجام دهنده آزمون در میان بگذارید.

لازم به ذکر است که توقف جریان تست نوار عصب در موارد بسیار نادری به علت بروز درد شدید و غیر قابل تحمل اتفاق می افتد. بنابراین از درد این تست نترسید و در صورت احساس نیاز حتما آن را انجام دهید.

دکتر نوشین یمانی

دکتر نوشین یمانی در سال 1395 بورد تخصصی نورولوژی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند. ایشان دوره فلوشیپ سردرد را در مرکز سردرد دانمارک که جزو معتبرترین مراکز سردرد دنیا است نزد پرفسور جس السن (Professor Jes Olesen) ملقب به پدر سردرد دنیا با موفقیت گذراندند و همچنین دوره بین المللی دوساله مستر سردرد را در دانشگاه کپنهاگ دانمارک درسالهای 2018-2020 گذراندند و علیرغم پیشنهاد کار و اقامت به ایشان در کشور دانمارک بعنوان اولین پزشک ایرانی دارای مدرک فلوشیپ سردرد جهت خدمت به هم میهنان خود به ایران بازگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درامدند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 8 =

تماس سریع