دکتر نوشین یمانی / نوار مغز و اعصاب / نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

اگر پزشک شما مشکوک است که شما مبتلا به ام اس هستید، اما هنوز تشخیص داده نشده است، به احتمال زیاد از شما بخواهد نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس انجام دهید.

EMG مخفف الکترومیوگرام (نوار عضله) است. هدف از EMG ارزیابی سلامت عضلات با اندازه گیری پاسخ آنها به تحریک است. این می تواند به پزشکان در تشخیص ام اس و سایر شرایط زمانی که بیمار دارای ضعف عضلانی غیرقابل توضیح است کمک کند.

اگر تا به حال شنیده اید که کسی یک آزمایش نوار عصب و عضله را با جزئیات توصیف کند، ممکن است تعجب کنید که آیا انجام این آزمایش دردناک است یا خیر و حتی ممکن است، نخواهید که آن را انجام دهید. ممکن است کمی دردناک باشد و احتمالا تجربه خوشایندی برایتان نباشد، اما چیزی نیست که لازم باشد از آن بترسید.

انجام نوار عضله برای تشخیص ام اس

بسته به آنچه که پزشک شما به دنبال آن است، از 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

چگونه برای انجام نوار عصب و عضله آماده شوم؟

برای انجام این تست لباس‌هایی بپوشید که امکان راحت بودن عضلات را برای انجام نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس فراهم می‌کند (لباس های گشاد بپوشید). هیچ نیازی به مصرف دارو قبل یا در حین آزمایش وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: نوار عصب و عضله دست

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس چگونه انجام می‌شود؟

الکترودها در نقاط مختلف روی پوست شما قرار می گیرند و در حین ثبت فعالیت عضلانی، اعصاب با تکانه های الکتریکی خفیف تحریک می شوند. یک سوزن به عضله وارد می شود تا فعالیت الکتریکی را تشخیص دهد. پزشک ممکن است از شما بخواهد که یک عضله خاص را منقبض و شل کنید. سوزن ها شبیه به سرنگ تزریقی هستند، اگرچه هیچ چیزی تزریق نمی شود.

ماهیچه های سالم در هنگام استراحت هیچ فعالیت الکتریکی نشان نمی دهند، در حالی که الگوهای الکتریکی غیر طبیعی نشان دهنده بیماری عضلات یا اعصاب است. آزمایش EMG یک آزمایش قطعی برای ام اس نیست. این تنها یکی از آزمایش‌های بسیاری است که به پزشکان در فرآیند گاه دشوار تشخیص ام‌ اس کمک می‌کند.

کلام آخر

EMG هیچ مدرکی مبنی بر ابتلا به ام اس ارائه نمی‌کند. اما چند احتمال دیگر را حذف خواهد کرد و به پزشکان اجازه می‌دهد تا به سراغ ابزارهای تشخیصی دیگر بروند.

اگر در مورد EMG نگران هستید، فقط این را در نظر داشته باشید. ممکن است شما را یک قدم به پاسخ هایی که به دنبال آن هستید نزدیک تر کند.

سوالات متداول نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس

مقالات مرتبط
نوار عصب و عضله دست چگونه انجام می‌شود و آیا درد دارد؟!

نوار عصب و عضله دست چگونه انجام می‌شود و آیا درد دارد؟!

نوار عصب و عضله دست آزمایشی است که فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب را اندازه گیری می کنند. اعصاب سیگنال های الکتریکی به عضلات شما ارسال می کنند و عضلاتتان واکنش نشان می‌دهد. همانطور که عضلات شما واکنش نشان می دهند، آنها این سیگنال ها را منتشر می کنند، که سپس می توان...

هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 چقدر است؟!

هزینه نوار عصب و عضله در سال 1402 چقدر است؟!

نوار عصب و نوار عضله برای بررسی اعصاب و عضلات در کل اندام شما استفاده می شود. پزشک شما معمولاً زمانی این آزمایش را تجویز می کند که مشکوک باشد که ممکن است نوعی مشکل در عصب عضلات شما وجود داشته باشد. معمولاً از آزمایش EMG/NCV برای تشخیص یکی از موارد زیر استفاده می شود:...

سی تی اسکن جمجمه و مغز

سی تی اسکن جمجمه و مغز

کل بدن و حرکات آن تحت تاثیر یک سیستم به نام دستگاه عصب مرکزی می‌باشد. اتاق فکر یا فرمانده این دستگاه مغز می‌باشد. ساختار پیچیده‌ی مغز به قدری حساس و آسیب پذیر است که نیاز به انواع و اقسام سیستم‌های محافظتی و دفاعی دارد. جمجمه یک اتاق استخوانی است که سر را از ضربات...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =

تماس سریع