دکتر نوشین یمانی / میگرن / آیا میگرن می تواند باعث تب شود؟

آیا میگرن می تواند باعث تب شود؟

آیا تا به حال سردرد ضربان دار همراه با درجه حرارت بالا را تجربه کرده اید؟ ممکن است یک سوال در مغز شما ایجاد شود: آیا میگرن می تواند باعث تب شود؟

در حالی که میگرن یک نوع رایج سردرد است، معمولاً باعث تب نمی شود. برخی از شرایط پزشکی می توانند باعث میگرن و تب شوند، از جمله عفونت ها، بیماری های خودایمنی و شرایط التهابی. سردرد همراه با هر تبی باید همیشه توسط پزشک متخصص ارزیابی شود تا مطمئن شود که علائم مربوط به مننژیت و آنسفالیت (عفونت در مایع نخاعی یا مغز) نباشد.

با این حال، ممکن است فردی که سردرد میگرن را تجربه می کند تب نیز داشته باشد، اما این ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک عفونت ویروسی یا باکتریایی می تواند باعث تب و میگرن شود. در چنین مواردی، مطالعه در مورد شرایط زمینه‌ای که باعث تب می‌شود برای کاهش هر دو علامت مهم است.

ارتباط بین میگرن و تب

ارتباط بین میگرن و تب

ارتباط بین میگرن و تب موضوع مهمی است که ارزش بررسی برای درک بهتر این دو علامت را دارد. پرسیدن سوالاتی مانند اینکه آیا میگرن باعث تب می شود و آیا ارتباطی بین میگرن و تب شما وجود دارد یا خیر غیرمعمول نیست.

اگر شما فردی هستید که از میگرن رنج می‌برید، ممکن است گاهی اوقات دچار تب شده باشید. میگرن یک نوع رایج سردرد است. آنها معمولاً باعث تب نمی شوند. به طور مشابه، بیماران میگرنی اغلب از سردی دست ها و پاها شکایت دارند و به تغییرات دما حساس هستند. بسیاری از بیماران ممکن است دارای عدم تعادل اتونومیک (دیساوتونومی) باشند که می تواند به این علائم کمک کند. سیستم عصبی خودمختار مواردی مانند دما، تعریق، فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند.

میگرن یک بیماری عصبی شایع و دردناک است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که همه میگرن ها باعث تب نمی شوند، برخی می توانند باعث افزایش دمای بدن شوند و احساس گرما و عرق کردن را در شما ایجاد کنند. این افزایش دما می تواند هشدار دهنده و گیج کننده باشد، اما درک دلیل وقوع آن مهم است.

علت دقیق میگرن به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی را شامل می شود. تصور می شود که شروع میگرن با فعال شدن عصب سه قلو، که سیگنال های درد را به مغز می فرستد، ایجاد می شود. این فعال سازی همچنین می تواند باعث التهاب در رگ های خونی سر شود و منجر به سردرد ضربان دار شود. در طول میگرن، پروتئین های التهابی زیادی مانند CGRP توسط اعصاب سه قلو آزاد می شوند.

هنگامی که بدن این نوع التهاب را تجربه می کند، میگرن در پاسخ به آنچه باعث تحریک سیستم ایمنی می شود، تب ایجاد می کند. پاسخ ایمنی می تواند شامل افزایش دمای بدن باشد که ما آن را به عنوان تب می شناسیم. بنابراین، در برخی موارد، میگرن به دلیل پاسخ سیستم ایمنی بدن به التهاب ناشی از عصب سه قلو، می تواند باعث تب شود.

همه میگرن ها باعث تب نمی شوند. تب به تنهایی لزوماً نشانه ای از میگرن نیست. با این حال، برای کسانی که تب را در طول میگرن تجربه می کنند، می تواند یک علامت ناراحت کننده باشد. برای کمک به بدن در مبارزه با التهاب و تب، هیدراته ماندن و استراحت در طول میگرن مهم است.

چگونه میگرن باعث ایجاد تب می شود؟

عصب سه قلو احساسات را از صورت و سر به مغز منتقل می کند. هنگامی که فعال می شود، می تواند باعث التهاب در رگ های خونی سر شود و منجر به حمله میگرن شود. تب پاسخ طبیعی بدن به عفونت یا سایر محرک های مضر است. دمای بدن را افزایش می‌دهد تا میزبان عوامل مضر نباشد. در مورد میگرن، التهاب ناشی از عصب سه قلو می‌تواند باعث ایجاد تب به عنوان یک پاسخ ثانویه شود.

علت دقیق میگرن به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که محرک های خاصی مانند استرس، تغییرات هورمونی و برخی غذاها می توانند عصب سه قلو را فعال کنند. التهاب ناشی از عصب سه قلو می تواند منجر به میگرن شود که باعث تب شده و سیستم ایمنی بدن را فعال می کند. پاسخ سیستم ایمنی به التهاب می تواند شامل تب باشد. تب مکانیسم دفاعی طبیعی بدن برای مبارزه با عفونت ها یا سایر محرک های مضر است.

میگرن های همراه با تب

میگرن همراه با تب شایع نیست، اما دو نوع میگرن معمولاً با تب همراه است: میگرن با اورا و میگرن بدون اورا. میگرن همراه با اورا نوعی میگرن است که با علائم عصبی مانند اختلالات بینایی، اختلالات گفتار یا بی حسی همراه است و همچنین می تواند باعث تب شود. از سوی دیگر، میگرن بدون اورا نوعی میگرن است که علائم عصبی همراهی ندارد اما همچنان می تواند با تب همراه باشد.

انواع میگرن همراه با تب شامل موارد زیر می‌باشد:

میگرن همی پلژیک:

میگرن همی پلژیک (که اکنون به عنوان میگرن همراه با هاله شناخته می شود) یک نوع نادر است که با فلج موقت در یک طرف بدن مشخص می شود که علائم عصبی دیگر می تواند همراه باشد. این به دلیل تغییراتی در مغز است که بر انتقال سیگنال های عصبی تأثیر می گذارد. میگرن همی پلژیک نیز در برخی موارد می تواند باعث تب شود. این التهاب می تواند باعث تب و لرز شود و باعث پاسخ ایمنی شود که می تواند منجر به تب شود.

میگرن از نوع بازیلار:

میگرن بازیلار (BTM) (که اکنون به عنوان میگرن با هاله ساقه مغز نیز شناخته می شود) یک نوع فرعی نادر است که به دلیل اختلال در عملکرد ساقه مغز، که بخشی از مغز است که عملکردهای خودمختار بدن را کنترل می کند، رخ می دهد. علائم BTM می تواند بسیار شدید باشد و شامل سرگیجه، از دست دادن تعادل، دوبینی و مشکل در صحبت کردن باشد. BTM همچنین می تواند در برخی موارد باعث تب شود. مکانیسم دقیق این امر به طور کامل شناخته نشده است، اما تصور می شود که با اختلال عملکرد ساقه مغز در طول حمله BTM مرتبط باشد. این اختلال می تواند باعث ایجاد یک پاسخ ایمنی شود که می تواند منجر به ایجاد تب شود.

میگرن دهلیزی:

میگرن دهلیزی با سرگیجه مشخص می شود و همچنین می تواند با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد. زمانی اتفاق می افتد که اختلال در سیستم دهلیزی مسئول حفظ تعادل باشد. میگرن دهلیزی نیز در برخی موارد می تواند باعث تب شود. التهاب می تواند باعث ایجاد پاسخ ایمنی شود که می تواند منجر به ایجاد تب شود.

سایر عواملی که می توانند باعث میگرن و تب شوند

میگرن همراه با تب شایع نیست، و اگر این علامت را تجربه کردید، ضروری است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید تا هر گونه بیماری زمینه ای را رد کنید. بنابراین، می تواند باعث تب و لرز شود و می تواند در اثر عوامل دیگری مانند عفونت، بیماری های خودایمنی و عوارض جانبی دارو ایجاد شود.

عفونت هاعفونت ها از طریق مکانیسم های مختلف می توانند باعث میگرن و تب شوند. میگرن معمولا سردردهای شدیدی است که درد ضربان دار در یک طرف سر، حساسیت به نور و صدا و گاهی حالت تهوع و استفراغ است. از سوی دیگر، تب افزایش دمای بدن بیش از حد طبیعی است که معمولاً در پاسخ به عفونت یا التهاب است.
داروهابرخی از داروها می توانند به عنوان عوارض جانبی باعث میگرن و تب شوند.
1- برخی آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین و داروهای سولفا در برخی افراد باعث سردرد و تب می شوند.
2- داروهای فشار خون: داروهای فشار خون مانند نیتروگلیسیرین و مسدود کننده های کانال کلسیم می توانند به عنوان یک عارضه باعث سردرد شوند.
3- داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن به عنوان یک عارضه می توانند باعث سردرد شوند.
4- برخی از داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای می‌توانند باعث سردرد و تب شوند.
کم آبی بدنکم آبی بدن می تواند با ایجاد اختلال در فرآیندهای فیزیولوژیکی طبیعی بدن باعث میگرن و تب شود. همچنین باعث باریک شدن رگ های خونی در مغز، کاهش جریان خون و تحریک میگرن می شود که باعث تب می شود. علاوه بر این، کم آبی بدن می تواند باعث افزایش دمای بدن و تب شود.

تشخیص و درمان

تشخیص و درمان میگرن و تب به علت اصلی و شدت علائم بستگی دارد. در ادامه چند دستورالعمل کلی وجود دارد:

  • اندازه گیری دمای بدن: پزشک شما دمای بدن شما را با استفاده از دماسنج اندازه گیری می کند تا تشخیص دهد که آیا تب دارید یا خیر.
  • سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی: پزشک متخصص در مورد علائم شما، از جمله سایر علائم عفونت یا التهاب، و همچنین سفرهای اخیر یا قرار گرفتن در معرض افراد بیمار سؤال می کند.

درمان میگرن و تب:

  • داروهای تسکین درد: مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا آسپرین می‌توانند به تسکین درد مرتبط با میگرن کمک کنند. در موارد شدید، ممکن است داروهای تجویزی لازم باشد.
  • داروها: داروهای کاهش دهنده تب بدون نسخه، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن، می توانند به کاهش تب کمک کنند.
  • استراحت و آبرسانی: استراحت زیاد و نوشیدن مایعات فراوان می تواند به بهبود بدن از تب کمک کند.

اهمیت تشخیص صحیح

تشخیص درست علت تب قبل از شروع درمان ضروری است زیرا شرایط زمینه‌ای مختلف می‌تواند باعث تب شود و درمان به علت اصلی آن بستگی دارد. درمان تب بدون شناسایی علت زمینه ای می تواند منجر به درمان نامناسب، طولانی شدن یا بدتر شدن بیماری شود.

گزینه های درمان

1- مسکن هامسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن، آسپرین یا استامینوفن می‌توانند به تسکین درد ناشی از میگرن و کاهش تب کمک کنند، این مواد شیمیایی در بدن هستند که به التهاب و درد کمک می‌کنند.
2- داروهای ضد التهابداروهای ضد التهابی، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، می توانند به کاهش التهاب مرتبط با میگرن کمک کنند. و تب با مهار تولید پروستاگلاندین ها، که مواد شیمیایی هستند که به التهاب و درد کمک می کنند.
3- آنتی بیوتیک (در صورت وجود عفونت)آنتی بیوتیک ها با کشتن یا مهار رشد باکتری هایی که باعث عفونت می شوند، عمل می کنند. آنتی بیوتیک ها می توانند به کاهش علائم مرتبط با عفونت از جمله میگرن و تب کمک کنند.

نتیجه

میگرن و تب بیماری های شایعی هستند که عوامل مختلفی از جمله عفونت ها، کم آبی بدن، عوارض جانبی داروها و بیماری های زمینه ای می توانند باعث ایجاد آن شوند. اگر میگرن و تب را تجربه می کنید، جستجوی مراقبت های پزشکی برای تعیین علت زمینه ای و درمان مناسب مهم است. با تشخیص و درمان مناسب، میگرن و تب می توان به طور موثری سلامت کلی شما را بهبود بخشید.

مقالات مرتبط
میگرن در دوران بارداری

میگرن در دوران بارداری

در دوران بارداری ممکن است عارضه ها و اختلالات متفاوتی را تجربه کنید. میگرن در دوران بارداری یکی از این اختلالات شایع می باشد. سردرد های میگرنی جزو سردرد های عروقی هستند و می توانند حساسیت های نور، صدا ، بو و ... ایجاد کنند. حدود 15 درصد از مادران باردار در سه ماهه اول...

میگرن بازیلار؛ علل، علائم و تشخیص

میگرن بازیلار؛ علل، علائم و تشخیص

میگرن بازیلار یا میگرن شریان بازیلار، شکل نادر اما شدید سردرد میگرنی است. برای مدت طولانی، تصور می شد که میگرن بازیلار به دلیل تغییر در رگ های خونی و جریان خون در ساقه مغز ایجاد می شود که سردردهای شدید و ناتوان کننده با علائم عصبی ناشی از آن است. با این حال، اکنون می...

عینک برای میگرن

عینک برای میگرن

عینک برای میگرن یک راه موثر برای به تعویق انداختن حملات میگرنی است. کنترل میگرن می تواند بسیار دشوار باشد و به طور قابل توجهی بر فعالیت های روزانه شما تأثیر بگذارد. سردرد میگرن مانند سردردهای معمولی نیست. در واقع یک بیماری عصبی پیچیده است که می تواند زندگی فرد را تحت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

تماس سریع