دکتر نوشین یمانی / میگرن / میگرن و ام اس؛ آیا ارتباطی به هم دارند؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

میگرن و ام اس؛ آیا ارتباطی به هم دارند؟

میگرن و ام اس یکی از بیماری‌های نوروسیستمیک است که شدید است و عوارض ناخوشایندی برای افرادی که به آن مبتلا هستند، ایجاد می‌کند. این دو بیماری علاوه بر عوارض غیرقابل تحملی که در بدن ایجاد می‌کنند، به عنوان یک محدودیت قابل توجه بر روی کیفیت زندگی فرد تاثیر می‌گذارند.

سردرد میگرن یک بیماری عصبی است که با سردرد شدید و ناخواسته همراه می‌شود. این سردرد عموماً به صورت تکراری در طول زمان رخ می‌دهد و ممکن است همراه با علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ، نورهای درخشان و تحریک حسی شدید باشد. علل دقیق میگرن هنوز مشخص نیست، اما ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد آن نقش دارند.

ام اس نیز یک بیماری التهابی است که با تخریب پوشش عصبی سلول‌ها در سیستم عصب مرکزی همراه است. این بیماری ناشناخته بوده و علت دقیق آن همچنان مشخص نیست. ام اس معمولاً با علائم اختلال در حرکت، حس و تعادل همراه است. عوارض متفاوتی اعم از خستگی، ضعف، اشکال در دید، سختی حرکت و کاهش حواس ظاهر می‌شود.

تا کنون هیچ درمان دائمی برای ام اس و درمان سردرد میگرن پیدا نشده است، اما درمان‌های موثری برای کنترل علائم و کاهش اثرات آن ها وجود دارد. در هر صورت، مشاوره با یک پزشک متخصص در این زمینه بسیار حیاتی است و می‌تواند در تشخیص و درمان این بیماری‌ها به شما کمک کند.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یکی از شایع ترین اختلالات عصبی است که بر مغز و نخاع تأثیر می گذارد. برخی از علائم در مراحل اولیه مشابه حملات میگرنی است که منجر به تشخیص چالش ها و ارتباط بین میگرن و ام اس می شود.

برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به ام اس در مقایسه با بقیه افراد، سردردهای بیشتری از جمله میگرن را تجربه می کنند. حدود 30 درصد از افراد مبتلا به ام اس گزارش می‌دهند که حملات میگرن را تجربه کرده اند، در حالی که این درصد برای افرادی که به ام اس مبتلا نیستند حدود نیمی از آن است. شیوع میگرن و ام اس در کشورهای آمریکایی و آفریقایی بیشتر و در کشورهای آسیایی و اروپایی شیوع کمتری دارد.

علائم مشترک میگرن و ام اس

میگرن و ام اس علائم زیر را دارند:

  • مشکلات بینایی
  • درد
  • مور مور
  • ضعف

با این حال، میگرن تمایل به ایجاد حالت تهوع دارد که معمولاً در ام اس وجود ندارد. همچنین، مسائل بصری بین این دو شرایط متفاوت است.

ام اس می تواند باعث شود که فرد دچار نوریت اپتیکال شود، تورم عصب بینایی که در میگرن دیده نمی شود. نوریت اپتیکال می تواند منجر به دوبینی، از دست دادن دید رنگی در یک چشم یا از دست دادن بینایی در یک چشم شود.

مشکلات بینایی میگرن، به ویژه اورای میگرن، شامل موارد زیر است:

  • دیدن نور چشمک زن روشن
  • نور شدید

اکثر افراد مبتلا به ام اس و میگرن قبل از تشخیص ام اس سردرد خود را گزارش کردند. سایر بیماران ام اس قبل از بروز اولین علائم ام اس هرگز میگرن نداشتند. گاهی اوقات، افراد نمی‌دانند که مبتلا به ام اس هستند تا زمانی که یک سردرد بد منجر به آزمایش‌های تصویربرداری مغزی شود.

آیا میگرن و ام اس با هم مرتبط هستند؟

آیا میگرن و ام اس با هم مرتبط هستند؟

محققان ارتباط قطعی بین ام اس و میگرن را پیدا نکرده اند، اما چندین وجه اشتراک بین این دو بیماری وجود دارد.

هر دو بیماری مزمنی هستند که شامل حملات و پس از آن یک دوره بهبودی است. حدود 85 درصد از بیماران ام اس، مبتلا به ام اس عود کننده و فروکش کننده هستند. میگرن نیز اپیزودیک است.

حمله علائم عصبی و ناتوانی در ام اس به عنوان عود شناخته می شود و به دنبال آن قطع علائم به نام بهبودی شناخته می شود. کسانی که میگرن دارند نیز علائمی را تجربه می کنند که برای مدتی متوقف می شوند.

با این حال، مدت زمان علائم با توجه به شرایط بسیار متفاوت است. علائم ام اس می تواند هفته ها طول بکشد، در حالی که میگرن به ساعت ها یا روزها محدود می شود.

ام اس، مانند میگرن، می تواند ماهیت اپیزودیک داشته باشد. علائم می آیند و می روند و باعث تشدید ام اس می شوند. در هنگام تشدید، سردرد دردناک تر است، به خصوص میگرن همراه با اورا.

مسائل عاطفی مانند اضطراب و استرس می تواند منجر به تشدید ام اس و شروع میگرن شود و آسیب ساقه مغز نیز می تواند منجر به میگرن خواهد شد. از آنجایی که ساقه مغز جایی است که آسیب عصبی ناشی از MS اغلب ظاهر می شود، وقوع میگرن در همان بیمار غافلگیر کننده نیست.

افراد مبتلا به ام اس دارای سطوح متفاوتی از ناتوانی و میزان پیشرفت بیماری هستند و میگرن ها، محرک ها و علائم منحصر به فردی در ارتباط با حملات خود دارند.

تشخیص اشتباه میگرن و ام اس

از آنجایی که ام اس و میگرن علائم و الگوهای عود و بهبودی مشابهی دارند، ممکن است به جای میگرن به اشتباه ام اس تشخیص داده شود و بالعکس.

هر دو بیماری می توانند ناهنجاری های مغزی را در MRI نشان دهند، مانند ضایعات مغزی به نام ضایعات ماده سفید. با این حال، الگوی ناهنجاری ها متفاوت است. پزشک باید ضایعات روی MRI را به دقت تفسیر کند و قبل از تصمیم گیری، علائم هر بیمار را در نظر بگیرد.

شایع ترین تشخیص اشتباه برای کسانی بوده که به میگرن مبتلا بوده اند ولی به آنها گفته شده که مبتلا به ام اس هستند. برخی از بیماران قبل از اینکه متوجه شوند دچار میگرن شده اند، سال ها فکر می‌کردند به ام اس مبتلا هستند. چنین تشخیص های اشتباهی باعث استرس می شود و بیماران را در معرض درمان های غیر ضروری قرار می دهد.

تشخیص نادرست باعث می‌شود که بیماران مدت و کیفیت علائم خود را به همراه جزئیات فراوانی و شدت حملات به پزشک خود گزارش دهند.

درمان و پیشگیری از میگرن و ام اس

اگر ام اس و میگرن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات پزشکان آنقدر روی علائم ام اس شما متمرکز می شوند که از سوال در مورد میگرن یا سردرد غفلت می کنند. پزشک می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا میگرن با داروهای ام اس، آسیب ساقه مغز یا تشدید ام اس مرتبط است یا خیر.

اگر داروی فعلی شما باعث بدتر شدن میگرن شود، ممکن است نیاز به تغییر در درمان داشته باشید. از سوی دیگر، میگرن ممکن است نشانه عود ام اس باشد و به شما این امکان را می دهد که قبل از بروز، از آن پیشگیری کنید.

با انجام موارد زیر می‌توانید درد میگرن را متوقف یا کاهش دهید:

  • مصرف دارو های پیشگیرانه میگرن
  • دریافت مشاوره برای استرس و خستگی که ممکن است باعث میگرن یا عود MS شود
  • اجتناب از محرک های رایج میگرن، مانند شکلات، غذاهای شور، پنیر و الکل

بیمارانی که از اینترفرون بتا تراپی استفاده می کنند، گاهی اوقات با افزایش خطر سردرد مواجه می شوند، معمولاً در عرض چند روز پس از تزریق. توپیرامات یک پیشگیری کننده میگرن است که می تواند علائم شناختی شبیه به ام اس ایجاد کند.

با تغییر سبک زندگی هر دو بیماری به خوبی درمان می‌شوند.

کلام آخر

میگرن و ام اس علائم بسیار مشترکی دارند، اما شواهد کمی از ارتباط مستقیم بین این دو بیماری وجود دارد. با این حال، افراد مبتلا به ام اس بیشتر بقیه به میگرن مبتلا می شوند. برخی از داروهای ام اس نیز ممکن است باعث میگرن شود.

تشخیص اشتباه میگرن برای ام اس می تواند باعث استرس و کاهش کیفیت زندگی شود، بنابراین تشخیص صحیح برای مراقبت مناسب حیاتی است.

اگر از مبتلا به میگرن هستید، یک دفتر میگرن داشته باشید و دفعات، مدت و شدت سر درد و آنچه قبل از حمله میگرن خورده اید را یادداشت کنید. یک دفترچه میگرن می تواند به پزشک کمک کند تا وضعیت شما را به درستی تشخیص دهد و درمان مناسب را ارائه دهد.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

حالت تهوع و میگرن اتفاق غیر معمولی نیست. بین یک سوم تا دو سوم یا بیشتر مبتلایان به میگرن در طول برخی یا همه حملات میگرنی خود حالت تهوع را تجربه می کنند. تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به میگرن غیر معمول نیست. این مانند اضافه کردن دردی به درد دیگر است. سر شما از قبل نبض...

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی از هر 200 بیمار میگرنی، یک نفر را درگیر می کند که می تواند بینایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این حملات اغلب با هاله انجام می شود که معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماران ممکن است قبل از ایجاد سردرد، پرتو‌های نور را ببینند و علائم آن از حساسیت...

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه حسی دارد؟ این احساس مانند اکثر میگرن های دیگر می‌باشد با این تفاوت که به درد و ناراحتی قاعدگی اضافه شده است. برخی از زنان دوران قاعدگی خود دچار میگرن می شوند. این وضعیت که میگرن قاعدگی نامیده می شود، تنها با تغییر سطح استروژن ایجاد می شود که ممکن است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

تماس سریع