دکتر نوشین یمانی / میگرن / عینک برای میگرن
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

عینک برای میگرن

عینک برای میگرن یک راه موثر برای به تعویق انداختن حملات میگرنی است. آیا نورهای فلورسنت، نورهای فرابنفش و صفحه نمایش رایانه شما را کلافه می کنند و میگرن شما را تحریک می کنند؟ آیا از عواقب ناتوان کننده ای که میگرن بر شما می گذارد خسته شده اید؟ کنترل میگرن می تواند بسیار دشوار باشد. آنها می توانند به طور قابل توجهی بر فعالیت های روزانه شما تأثیر بگذارند.

خوشبختانه، عینک ‌های مخصوص میگرن با فیلترهای نور آبی و درمان سردرد میگرن با نور سبز، گزینه‌های درمانی منحصر به فردی هستند که پتانسیل تسکین درد میگرن را دارند.

سردرد میگرن مانند سردردهای معمولی نیست. آن یک بیماری عصبی پیچیده است که می تواند به طور قابل توجهی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و مختل کند. برای درک بهتر میگرن، ابتدا باید خود مغز میگرنی را بررسی کنیم.

مبتلایان به میگرن اغلب در معرض طیف گسترده ای از محرک های میگرن هستند. استرس، نوسانات در سطوح هورمونی، وعده های غذایی خاص، تاثیرات محیطی و حتی تغییرات آب و هوا همگی می توانند باعث اضطراب شوند. مغز میگرنی را به عنوان یک مغز بیش از حد تحریک پذیر در نظر بگیرید که در آن حجم صدا همیشه به حداکثر می رسد و سیستم عصبی بیش از حد فعال است. نتیجه این است که بسیاری از عواملی که ممکن است افراد غیر میگرنی را آزار ندهند (مانند نورها، صداها و بوها) می‌توانند محرک‌های اصلی فرد مبتلا به میگرن باشند.

اختلال در الگوی طبیعی گشاد شدن و انقباض عروق خونی در سرتاسر سر نیز مشخصه میگرن است.

سروتونین و دوپامین دو نمونه از انتقال‌دهنده‌های عصبی هستند که در توانایی مغز برای تنظیم فعالیت‌های مختلف، از جمله مسیرهای میگرن و درد، حیاتی هستند. نوروپپتیدهای التهابی مانند CGRP نیز در فرآیند میگرن نقش اساسی دارند.

عینک برای میگرن چگونه کار می کنند؟

عینک برای میگرن چگونه کار می کنند؟

عینک‌های مخصوص میگرنی به عنوان روش‌های موثری برای مدیریت میگرن و کاهش تأثیر حساسیت به نور بر مبتلایان به میگرن است.

عینک های میگرنی با فیلتر کردن طول موج های نور خاصی که محرک میگرن هستند، کار می کنند. مکانیسم دقیق نحوه عملکرد آنها به طور کامل شناخته نشده است، اگرچه برخی از تئوری های اساسی در مورد نحوه عملکرد آنها به شرح زیر است:

کاهش تابش نور:عینک های میگرنی دارای پوشش ضد تابش / قطبش هستند که به کاهش تابش نور ناشی از انعکاس یا نورهای روشن کمک می کند. خیرگی یک محرک رایج میگرن است که توسط بیماران ذکر شده است، بنابراین کاهش آن ممکن است به کاهش شروع میگرن کمک کند. به عنوان مثال، شنیدن شکایت بیماران در مورد میگرن که با دیدن تابش خیره کننده یک ماشین براق باعث ایجاد میگرن می شود، رایج است.
کاهش حساسیت به نور:عینک های میگرنی رنگی دارند که طول موج های نور خاصی را که در برخی بیماران، محرک میگرن هستند، مانند نور آبی فیلتر می کند. نورهای فلورسنت نور آبی زیادی تولید می کنند که بسیاری از افراد مبتلا به سردرد ناشی از نور یا فتوفوبیا و میگرن را آزار می دهد. بنابراین، با محدود کردن قرار گرفتن در معرض این طول موج‌های خاص، محرک‌های میگرن با حساسیت به نور نیز باید کاهش یابد.
تقویت کنتراست:برخی از عینک‌های میگرنی دارای عدسی‌هایی هستند که کنتراست را افزایش می‌دهند و درک بهتر جزئیات دقیق اشیاء در میدان بینایی را برای چشم آسان‌تر می‌کنند. این به محدود کردن فشار چشم و همچنین اختلالات بینایی در هنگام میگرن کمک می کند.

نقش مهمی که نور بازی می کند

افرادی که دچار سردرد می شوند اغلب دارای علامتی به نام “فتوفوبیا” هستند که به این معنی است که به نور حساس هستند. انواع خاصی از نور، مانند نور بسیار روشن، چشمک زن، یا رنگ های خاص نور، می توانند باعث میگرن یا بدتر شدن آن شوند. عینک های مخصوص میگرن برای جلوگیری از انواع خاصی از نور ساخته شده اند. این امر میزان نور وارد شده به چشم را کاهش می دهد و احتمال تأثیر نور بر سیستم بینایی را کاهش می دهد.

چگونه رنگ مناسب عینک برای میگرن را انتخاب کنیم؟

برای افراد مبتلا به میگرن، عینک ها دارای رنگ های مختلف هستند. هر رنگ به افراد مبتلا به سردرد مقدار متفاوتی تسکین می دهد. طول موج های خاصی از نور که به عنوان عامل سردرد شناخته می شوند را می توان با دقت با عینک های رنگی مسدود کرد. به کاهش درد سردردهای میگرنی کمک می کند. افراد مختلف ممکن است به رنگ متفاوتی نیاز داشته باشند زیرا به چیزهای مختلف حساس هستند. شروع با مسدود کردن طول موج های نور آبی بهترین راه برای امتحان است زیرا این یک محرک رایج است.

برخی از عینک‌ها با پوشش‌ها یا فناوری‌های خاصی ساخته می‌شوند که دید را آسان‌تر می‌کنند و اثرات مشکلات بینایی را که اغلب افراد مبتلا به میگرن دارند، کاهش می‌دهند.

نحوه استفاده از عینک برای میگرن در زندگی روزمره

قابلیت استفاده از عینک میگرنی در موقعیت های مختلف و در عین حال راحت بودن یکی از مهمترین مزایای استفاده از این عینک است.

آنها را می توان در داخل و خارج از خانه استفاده کرد و بسیاری از آنها در انواع قاب های مختلف برای پاسخگویی به علایق افراد مختلف موجود هستند.

انواع عینک برای میگرن

انواع مختلفی از عینک ها برای میگرن موجود است. اکثر آنها نیازی به نسخه ندارند، اگرچه مورد های نسخه ای نیز وجود دارد. بنابراین می‌توانید آن‌ها را بدون نیاز به مراجعه به پزشک برای خودتان بخرید، اما یافتن بهترین مورد برای شما ممکن است بسته به اولویت‌ها و نیازهای خاص شما آزمون و خطا داشته باشد.

مزایای استفاده از عینک برای میگرن

افرادی که دچار سردرد می شوند به مزایای متعددی دسترسی دارند که وقتی با قابلیت فیلتر کردن نور عینک میگرن همراه شود، می تواند زندگی آنها را بسیار بهتر کند. عینک های مخصوص میگرن، همانطور که در بالا ذکر شد، طراحی خاصی دارند. در قسمت بعدی، ما در مورد روش‌های متعددی که عینک می‌تواند به افراد مبتلا به میگرن کمک کند و اینکه چگونه این عینک برای مبتلایان به میگرن می‌تواند به زندگی روزمره کمک کند، صحبت خواهیم کرد.

کاهش حساسیت به نورعینک برای مبتلایان به میگرن به دلایل مختلفی مفید است، اما یکی از مهمترین مزایای این عینک، توانایی آن در کاهش حساسیت به نور است که از علائم معمول و ناتوان کننده میگرن است. بیماران مبتلا به میگرن معمولا از حساسیت بیش از حد به نور در تمام مدت شکایت دارند. آنها اغلب در طول روز از عینک آفتابی استفاده می کنند. این فقط نشان دهنده آن مغز میگرنی فوق حساس است که در بالا مورد بحث قرار گرفت.
عینک های میگرنی شامل لنزهای رنگی هستند که طول موج های خاصی از نور را فیلتر می کنند که به کاهش شدت درد و رنج ناشی از محرک های میگرن مانند نورهای روشن، نورهای فلورسنت و سایر منابع نور کمک می کند.
به حداقل رساندن محرک های میگرنبسیاری از افراد، به ویژه آنهایی که به طول موج های خاص نور حساس هستند، در مواجهه با نور مستعد ابتلا به میگرن هستند. عینک های ضد میگرن با مسدود کردن یا به حداقل رساندن تأثیر نورهایی که باعث میگرن می شوند، به عنوان یک سپر محافظ عمل می کنند.
افرادی که از میگرن ناشی از محرک های نور رنج می برند، می توانند با زدن عینک های مخصوصی که برای این بیماری طراحی شده اند، از شدت حملات خود بکاهند. کیفیت زندگی آنها را افزایش می دهد و به آنها احساس کنترل بر میگرنی که تجربه می کنند می دهد.
بهبود تمرکز و افزایش بهره وریمیگرن می تواند انجام هر کاری را سخت کند، زیرا می تواند باعث درد، حالت تهوع و حساسیت به نور شود. این می تواند تمرکز و بهره وری را سخت کند. عینک های مخصوص میگرن به افراد اجازه می دهد از این علائم فاصله بگیرند، بنابراین آنها می توانند روی فعالیت ها و مشاغل تمرکز کنند بدون اینکه حملات میگرنی توجه آنها را جلب کند.
عینک میگرن می تواند به افراد کمک کند تا با کاهش درد و حواس پرتی ناشی از میگرن، توانایی تمرکز و بهره وری خود را بازگردانند.
آزادی بیشتر برای حرکت و استقلال بیشترافرادی که از عینک میگرنی استفاده می کنند، می توانند راحت تر حرکت کنند و کارهای بیشتری را بدون نگرانی از شروع میگرن دیگر انجام دهند. عینک های مخصوص میگرن به افراد اجازه می دهد آزادی و توانایی خود را برای حرکت در اطراف حفظ کنند.
افرادی که به نور حساس هستند ممکن است بتوانند در فعالیت های روزانه بیشتری شرکت کنند بدون اینکه سلامتی خود را به خطر بیندازند.
سلامتی و شادی ذهنوقتی شخصی اغلب سردرد دارد، می تواند برای سلامت روان و رفاه او سخت باشد. پیش‌بینی میگرن دشوار است و درد جسمی و روحی ناشی از آن می‌تواند باعث ایجاد احساس اضطراب و افسردگی در افراد شود و کیفیت زندگی آنها را کاهش دهد.
مبتلایان به میگرن که از عینک برای میگرن استفاده می کنند احساس می کنند قدرت و کنترل بیشتری بر سردرد خود دارند که می تواند سلامت روان آنها را بهبود بخشد. مبتلایان به میگرن می توانند احساس آرامش و ثبات عاطفی بیشتری داشته باشند، اگر بتوانند تعداد دفعات و شدت حملات میگرنی خود را کاهش دهند.
مسدود کننده های صفحه نمایش کامپیوتر (فیلترهای نور آبی) برای میگرنبرای کسانی که نمی خواهند مجبور به استفاده از عینک آفتابی باشند، اما همچنان می خواهند طول موج های نور تحریک کننده را از صفحه نمایش کامپیوتر مسدود کنند، گزینه هایی برای این کار نیز وجود دارد.
مسدود کننده های نور آبی صفحه نمایش کامپیوتر اساساً فیلترهای نور آبی هستند که برای جلوگیری از طول موج های نور آبی محرک میگرن استفاده می شوند. شنیدن شکایت بیماران از میگرن که پس از تماشای بیش از حد نمایشگر شروع می شود، دقیقاً به همین دلیل بسیار رایج است. نور آبی از وسایل الکترونیکی مانند تلفن های هوشمند، صفحه نمایش کامپیوتر و تبلت ساطع می شود. نشان داده شده است که نور آبی نه تنها باعث میگرن می شود، بلکه الگوهای خواب را در برخی از بیماران مختل می کند. با فیلتر کردن یا کاهش قرار گرفتن در معرض نور آبی، این مسدود کننده‌های صفحه می‌توانند به جلوگیری از شروع میگرن کمک کنند و به طور موثر الگوهای خواب را بهبود بخشند.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

حالت تهوع و میگرن اتفاق غیر معمولی نیست. بین یک سوم تا دو سوم یا بیشتر مبتلایان به میگرن در طول برخی یا همه حملات میگرنی خود حالت تهوع را تجربه می کنند. تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به میگرن غیر معمول نیست. این مانند اضافه کردن دردی به درد دیگر است. سر شما از قبل نبض...

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی از هر 200 بیمار میگرنی، یک نفر را درگیر می کند که می تواند بینایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این حملات اغلب با هاله انجام می شود که معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماران ممکن است قبل از ایجاد سردرد، پرتو‌های نور را ببینند و علائم آن از حساسیت...

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه حسی دارد؟ این احساس مانند اکثر میگرن های دیگر می‌باشد با این تفاوت که به درد و ناراحتی قاعدگی اضافه شده است. برخی از زنان دوران قاعدگی خود دچار میگرن می شوند. این وضعیت که میگرن قاعدگی نامیده می شود، تنها با تغییر سطح استروژن ایجاد می شود که ممکن است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نه =

تماس سریع