دکتر نوشین یمانی / سردرد / 6 مورد از مهمترین علل سردرد

6 مورد از مهمترین علل سردرد

سردرد یکی از بیماری های خاصی است که برای هیچ کس تحمل پذیر نیست و بسیار آزاردهنده است. درد زیاد این مشکل، می تواند باعث بروز ناتوانی در شخص شده و بسیاری از فعالیت ها را از او سلب کند. اما آیا می دانید علل سردرد چه هستند؟ یا این که چرا بیشتر مردم در جهان با این مشکل مواجه می شوند؟ صرف نظر از آن که سردرد می تواند دیدار با خانواده، دوستان، همکاران و انجام فعالیت های دیگر را دچار اختلال نماید، می تواند در آینده مشکلات زیادی نیز برای شخص به همراه داشته باشد.

افراد زیادی هستند که مستعد ابتلا به بیماری میگرن، سردردهای تنشی یا سردردهای خوشه ای هستید. پس برا این که علت بروز سردرد را در خود تشخیص دهید، باید ابتدا بدانید منشا سردرد شما از کجاست؟ ممکن است بتوانید با شناسایی برخی از عوامل مهم، علت بروز این بیماری را تشخیص دهید. ما در این مطلب قصد داریم رایج ترین دلیلی که منجر به بروز سردرد در شخص می شوند را شناسایی نماییم.

با شناسایی دلیل سردرد به راحتی می تواند اقدام به درمان آن نمود. یا حتی می توانید برای پیشگیری از بروز آن اقدامات خاصی انجام دهید. اما پیش از آنکه بخواهیم به علل سردرد بپردازیم، اجازه دهید با انواع سردردها آشنا شویم.

انواع سردردها 

بسیاری از ما با نوعی درد ضربان دار، ناراحت کننده و منحرف کننده سردرد آشنا هستیم. سردرد نیز همچون دیگر بیماری ها انواع مختلفی دارد. از جمله سردردهای رایج در میان مردم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سردردهای تنشی
 • سردردهای میگرنی
 • سردرد خوشه ای
 • آلرژی یا سردردهای سینوسی
 • سردردهای کافئین
 • سردردهای هورمونی
 • سردردهای تحریکی
 • سردردهای برگشتی
 • سردردهای فشار خون
 • سردردهای پس از سانحه

بدون تردید هر یک از این نوع سردردها، علل منحصر به فردی خواهند داشت. حتی از نام برخی از این سردرد ها نیز به راحتی می توانید علت آن را تشخیص دهید. در دنیا بیشتر انسان ها طول روز ممکن است به دلایل مختلف درگیر ناراحتی سردرد شوند. از این رو شناخت دلایل و نوع سردرد می تواند در پیشگیری و درمان آن بسیار موثر باشد.

علل سردرد

علل سردرد

مهمترین علل سردرد در انسان 

از جمله مهمترین دلایلی که می توانیم برای بروز سردرد به انها اشاره کنیم، عبارتند از:

 • رژیم غذایی

گرسنگی یکی از دلایلی است، که به خودی خود می تواند منجر به بروز سردرد میگرنی یا تنشی شود. اما خوردن برخی غذاها نیز ممکن است باعث ایجاد میگرن شود. از جمله این غذاها باید به انواع آجیل، لوبیا، آووکادو، موز، پنیر، شکلات، مرکبات، شاه ماهی، لبنیات و پیاز اشاره کنیم. پزشکان معتبر جهان بر این عقیده هستند که علت بروز سردرد به دلیل رژیم غذایی، به خاطر وجود نیتریت ها، نیترات ها، رنگ های غذایی زرد یا مونو سدیم گلوتامات و غذاهای فرآوری شده است.

زیرا این دسته از مواد در غذاها می توانند در سیستم بدن ایجاد اختلال نموده، و در نهایت نیز سردرد را برای شخص به وجود آورند.

 • استرس

استرس از جمله دیگر علل سردرد است که باعث گرفتگی عضلات شانه ها و گردن می شود. این مشکل در نهایت باعث بروز سردردهای تنشی در فرد شده و ناراحتی و درد را برای ایشان در پی خواهد داشت.  دکتر Sait Ashina، متخصص مغز و اعصاب در زمینه درمان سردرد ها از دانشگاه هاروارد بر این عقیده است، که استرس به عنوان یکی از مهمترین دلایل سردرد از عضلات شروع می شود.

پس از آن منجر به بروز سردردهای تنشی شده، و در قسمت شانه و گردن درد شدیدی را به همراه می اورد. این درد نیز به مغز فشار وارد می کند و در نهایت سردرد را تشدید می کند. از طرف دیگر نیز باید بگوییم افرادی که دچار سردردهای میگرنی می شوند نیز، بیشتر به استرس دچار هستند. به همین دلیل مرکز پزشک بیام کرده است که مهمترین علل سردردهای میگرنی را نیز باید استرس بیان کنیم.

 • محیط زیست و زندگی

در تمام دنیا پزشکان بر این عقیده هستند که یکی از علل اصلی بروز سردردهای خوشه ای، فصلی است. این سردردها بیشتر در فصل های پاییز و بهار اتفاق افتاده، و از این رو با محیط زیست ارتباط دارند. البته هنوز هیچ کس علت اصلی بروز چنین سردردهایی را نمی دارد. اما نور شدید، رطوبت، دود، هوای سرد، رایحه های شدید یا دیگر عوامل را می توانیم از جمله دلایل بروز سردرد های میگرنی در انسان به شمار آوریم.

 • مصرف بیش از حد کافئین

وجود کافئین در چای و قهوه، می تواند یکی از مهمترین علل سردرد در انسان ها به شمار رود. زمانی که شخصی به مصرف بیش از حد کافئین عادت کرده باشد، اگر به یکباره اقدام به قطع آن نمایید، این مسئله می تواند منجر به بروز بیماری میگرن شود. این اتفاق به دلیل آن است که کافئین باعث انقباض رگ های خونی شده، و زمانی که مصرف آن قطع می شود، درد شدیدی در سر به وجود می آورد.

 • تغییرات هورمونی

بیشتر زنانی که با سردردهای شدید مواجه می شوند، درگیر تغییر در سطح استروژن شده اند. این علت که در خانم ها بیشتر از آقایان بروز می نماید، درگیری زنان با سردرد را نیز نسبت به مردان بیشتر می نماید. از دیگر سو باید بیان کنیم که چرخه قاعدگی در زنان جوان نیز، دلیل دیگری برای بروز میگرن در آنها خواهد بود. خانم ها در دوران قاعدگی با سطح استروژن متفاوتی مواجه می شوند.

از این رو آنها را دچار سردرد شدیدی می کند که تاکنون آن را تجربه نکرده اند. البته باید بیان نماییم که یائسگی در خانم ها می تواند این نوع سردردها را به انتها برساند.

 • کمبود خواب

یکی از ساده ترین و رایج ترین علل سردرد در انسان ها، کمبود خواب است. پزشکان نمی دانند دلیل بیخوابی یا کم خوابی با سردرد چیست. اما در مورد این مسئله اطمینان دارند که خواب قادر است به میزان قابل توجهی سردرد را در انسان تسکین دهد. اگر توجه نمایید، بیمارانی که با سردرد های شدید مواجه می شوند، پس از یک چرت زدن کوتاه به حس خوبی دست می یابند.

پس به طور کلی می توانیم دلایل مختلفی را برای بروز سردرد بیان کنیم. اما از میان تمامی این دلایل، رایج ترین دلایل، همان مواردی هستند که در این مطلب به آنها اشاره نمودیم.

منابع:

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/top-7-reasons-you-have-a-headache

https://www.healthline.com/health/headache/types-of-headaches#_noHeaderPrefixedContent

مقالات مرتبط
سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری را بسیاری از زنان تجربه می کنند. علائم آن می توانند ناراحت کننده باشند، اما راه های مختلفی برای کنترل سردرد وجود دارد. هیدراته ماندن، مدیریت سطح استرس، خواب کافی و دوش آب گرم می تواند به تسکین سردرد کمک کند. از سوی دیگر، پوشیدن لباس های گشاد،...

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی بیماری است که در آن اعصاب موجود در پشت سر آسیب می‌ببیند. این عصب ها مانند اعصاب ستون فقرات محافظت شده نیستند و به اعصاب پس سری مشهورند. هنگامی که این اعصاب بر اثر عوامل مختلف آسیب ببیند، فرد در ناحیه پشت سر احساس درد می‌کند و به این حالت اکسیپیتال...

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد قرن هاست برای درمان انواع سردردها استفاده می‌شود. سردرد می‌تواند فوق العاده عذاب آور باشد و باعث شود ما نتوانیم بر روی کارهایمان تمرکز کنیم و از فعالیت های روزانه خود لذت ببریم. خوشبختانه، انواع مختلفی از درمان ها برای کمک به تسکین سردرد ما وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − شش =

تماس سریع