دکتر نوشین یمانی / سردرد / آیا وضعیت بد بدن می تواند باعث میگرن شود؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

آیا وضعیت بد بدن می تواند باعث میگرن شود؟

آیا وضعیت بد بدن می تواند باعث میگرن شود؟ برای افرادی که مستعد ابتلا به میگرن هستند، ممکن است. وضعیت بدنی نامناسب بر برخی عضلات و فاسیا (بافت پوشاننده عضله) فشار وارد می کند که به نوبه خود می تواند محیطی را برای شروع میگرن ایجاد کند.

وضعیت بدنی بد دقیقاً چگونه منجر به میگرن می شود و چه کاری می توانید برای بهبود وضعیت بدن خود انجام دهید تا میگرن را کاهش دهید؟

میگرن

میگرن یک اختلال سر درد است که حدود 20 درصد از زنان و 7 درصد از مردان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. مبتلایان میگرن را به عنوان سردردهای شدید همراه با درد ضربان دار در یک طرف سر توصیف می کنند. بیماران میگرنی همچنین ممکن است حساسیت شدید به نور یا صدا داشته باشند و حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنند.

سه نوع اصلی میگرن وجود دارد: با هاله، بدون هاله و خاموش. همه آنها می توانند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کنند، مانند:

 • نقاط کور در بینایی شما
 • چراغ های چشمک زن یا الگوهای زیگزاگ
 • اختلال در صحبت کردن
 • سرگیجه
 • سوزن سوزن شدن و بی حسی

در برخی موارد ممکن است سر درد وجود نداشته باشد.

میگرن می تواند توسط احساسات شما، چیزی در رژیم غذایی شما یا یک عنصر محیطی ایجاد شود. برخی از داروها باعث میگرن می شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • فشار
 • کم آبی بدن
 • هیپوگلیسمی
 • نور زیاد محیط
 • قرص استروژن / پروژسترون

وضعیت بدن یکی دیگر از محرک ها یا علت های احتمالی میگرن است.

وضعیت بد بدن چگونه میگرن را تحریک می کند؟

بسیاری از مبتلایان به میگرن که دچار حملات مکرر می شوند، سفتی، حساسیت و ضعف گردن را گزارش می کنند. تقریباً سه چهارم افراد گردن درد را تجربه می کنند.

وضعیت نامناسب می تواند منجر به تنش و درد ناشی از ناهماهنگی شود که به تنفس کم و انرژی کم کمک می کند. رایج ترین مشکل امروزی وضعیت سر رو به جلو است که هنگام استفاده از رایانه یا رانندگی این پوزیشن ایجاد می‌شود.

نشستن در حالت سر به جلو به تعداد زیادی از ما اشاره دارد که روی صندلی‌های خود خم می‌شوند و صورت خود را به جلو می‌کشیم تا به صفحه رایانه نزدیک‌تر شویم. وقتی در ماشین می نشینیم نیز همین اتفاق می افتد. وزن سر به سمت جلو باعث می شود که عضلات بالاتنه و فاسیا بیش از حد سخت کار کنند و باعث افزایش تنش و سفت شدن عضلات گردن می شود.

آیا وضعیت بد بدن می تواند باعث میگرن شود
آیا وضعیت بد بدن می تواند باعث میگرن شود

علاوه بر وضعیت سر به جلو، وضعیت های مشکل دار دیگر عبارت‌اند از:

 • استفاده از صندلی میز یا صندلی ماشین که خیلی بلند، خیلی پایین یا به عقب کج شده است
 • استفاده از یک صندلی میز با دسته‌هایی که برای بدن شما خیلی بلند هستند
 • نشستن با گردن و بدن به پهلو

پس از مدتی، تنش در عضلات گردن، شرایط مناسبی را برای حمله میگرنی ایجاد می کند. وضعیت منحنی C در ستون فقرات یک ناهماهنگی ستون فقرات است که منجر به نگه داشتن سر به جلو، جمع شدن قفسه سینه و گرد شدن پشت می شود. نحوه نشستن خود را در نظر بگیرید:

رانندگی
تایپ کردن

خواندن و نوشتن
تمیز کردن

آشپزی
شیر دادن به نوزاد

ساز زدن
حمل کوله پشتی سنگین

هنگامی که به وضعیت بدن خود توجهی ندارید، وضعیت نامناسب در همه این وظایف نقش دارد.

احساسات همچنین می تواند در وضعیت نامناسب بدن نقش داشته باشد. افرادی که غمگین، افسرده یا اعتماد به نفس ندارند اغلب ناخودآگاه پشت و شانه های خود را خم می‌کنند.

وضعیت منحنی C باعث انقباض عضلات شانه، گردن و پایین جمجمه و فاسیا می شود. در نهایت، عضله درست مانند یک بدنساز بزرگ می شود و آنقدر متراکم می شود که سر نمی تواند از روی شانه ها عقب بکشد. اگر از منحنی C به اندازه کافی طولانی استفاده کنید، می توانید یک قوز زودرس روی مهره های C6 و C7 خود ایجاد کنید.

چگونه وضعیت بدن خود را بهبود ببخشیم

در حالت ایده آل، گوش ها، شانه ها و باسن شما یک خط مستقیم به سمت زمین ایجاد می کنند. حالت خوب به این معنا نیست که مانند مجسمه ای سفت بنشینید با ستون فقرات غیر طبیعی صاف. در ادامه چند دستورالعمل در مورد چگونگی حفظ وضعیت بدنی خوب آورده شده است.

از وضعیت نشسته خود آگاه باشید

در حالت خنثی به حالت عمودی سر و گردن خود بنشینید. پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید یا آنها را روی یک زیرپایی نگه دارید. بازوها و آرنج های خود را نزدیک به پهلوها نگه دارید و از یک تکیه گاه برای حمایت استفاده کنید.

مچ دست خود را در وضعیت خنثی نگه دارید در حالی که باسن خود کاملاً روی صندلی قرار گرقته است و پشت خود را با یک پشتی کوچک و چرخانده شده در پشت خمیدگی در قسمت پایین کمر و بالای باسن خود نگه دارید.

هنگامی که احساس کردید سردرد دارید، از ژست ریکاوری استفاده کنید

به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و به آرامی دستان خود را پشت سر و گردن خود ببندید. اجازه دهید آرنج هایتان به سمت زمین شل شوند تا زمانی که کشش خفیفی را احساس کنید اما درد نداشته باشید. روی تنفس خود تمرکز کنید و استراحت کنید و تا زمانی که راحت هستید یک تا دو دقیقه در این وضعیت بمانید. در صورت نیاز به استراحت، آرنج خود را برای مدت کوتاهی بالا بیاورید.

یک بار دیگر تمرین را تکرار کنید. اگر عضلات شما را تحریک می کند یا سردردتان را بدتر می کند، ورزش را متوقف کنید و دیگر ادامه ندهید.

یک فضای کاری اختصاصی ایجاد کنید

کار در خانه به افراد این امکان را می دهد تا عادت های بدی را در خود ایجاد کنند. بسیاری تلاش می کنند در حالی که روی مبل نشسته اند یا در رختخواب دراز کشیده اند کار کنند.

در عوض، یک میز و صندلی مشابه آنچه در یک دفتر دارید تنظیم کنید. مانیتور کامپیوتر یا لپ تاپ خود را در سطح چشم یا کمی پایین تر قرار دهید.

هنگام خواندن کتاب یا استفاده از وسایل الکترونیکی کوچکتر مانند گوشی موبایل، وسایل را در سطح چشم خود قرار دهید. استفاده از تکیه گاه هایی مانند بالش بر روی صندلی خود استفاده کنید.

در طول روز استراحت های کوتاهی داشته باشید

وقفه های زمان بندی شده ای را برنامه ریزی کنید و متعهد شوید که آنها را انجام دهید. یک تایمر یا زنگ ساعت را در تلفن هوشمند خود نصب کنید تا به شما یادآوری کند که بلند شوید و برنامه ریزی خود را انجام دهید. تمریناتی را برای کمک به وضعیت صحیح بدن انجام دهید.

ده دقیقه در محله خود پیاده روی کنید. اگر این کار را سه بار انجام دهید، 30 دقیقه فعالیت روزانه توصیه شده را که متخصصان برای سلامتی توصیه می کنند، اختصاص می دهید.

یک ساعت کامل وقت ناهار خود را از محل کار دور کنید، و گاهی اوقات، فقط کمی بایستید. وقتی پشت میز خود بنشینید احساس شادابی خواهید کرد.

فعالیت خود را برای جبران نشستن زیاد افزایش دهید

تمریناتی را برای تقویت عضلات پشت خود بیابید، که به شما در بهبود و حفظ وضعیت بدنی خوب کمک می کند. آنها همچنین تنش را از بین می برند و خواب شما را بهبود می بخشند. قبل از شروع یک رژیم ورزشی با پزشک خود صحبت کنید و آهسته شروع کنید. می توانید فعالیت خود را به تدریج افزایش دهید تا به خودتان آسیب نرسانید.

مدیتیشن، یوگا یا ورزش های هوازی را امتحان کنید. همه این فعالیت‌ها می‌توانند دفعات، شدت و مدت حملات میگرنی را کاهش دهند و در عین حال به شما در حفظ وضعیت بدنی خوب کمک کنند.

بیشتر بخوانید: سردرد در خواب

کلام آخر

بنابراین بسیاری از ما وضعیت بدنی ضعیفی داریم. ما به سمت میزها و یا فرمون ماشین‌هایمان خم می‌شویم، در نتیجه سرهایمان بیرون خواهد بود و پشت‌هایمان گرد می‌شود. گردن و پشت ما دچار تنش می شود که زمینه را برای حمله میگرنی فراهم می کند.

وضعیت بدن خود را بررسی کنید.وضعیت خوبی داشته باشید و هر از گاهی کار را متوقف کنید تا زمانی که عادت خوبی در خود ایجاد کنید، طرز نشستن خود را دوباره تنظیم کنید.

استراحت کنید، عضلات خود را کشش دهید و راه هایی برای استراحت در طول روز پیدا کنید. اجازه ندهید وضعیت بدنی بد باعث شود سردرد داشته باشید و زجر بکشید.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 13 =

تماس سریع