دکتر نوشین یمانی / سردرد / علت سردرد مزمن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علت سردرد مزمن

سر یکی از قسمت های بسیار مهم در  بدن انسان می باشد. به عبارت دیگر سر از مغز، جمجمه و … محافظت می کند، در نتیجه ضربه به سر ممکن است به مغز صدمه وارد کند و در سلامتی فرد و همچنین فعالیت های بدن اختلال های متعددی ایجاد کند. سر درد یکی از مشکلاتی می باشد که در ناحیه سر بروز می کند. سردرد ها انواع مختلفی دارند، برخی از آن ها شدید و برخی دیگر خفیف می باشند که هر کدام علت های مختلف و گوناگونی دارند. در اینجا قصد داریم به معرفی انواع سردرد های مزمن بپردازیم و علت آن ها را بیان کنیم.

سردرد های مزمن و علت آن ها

سردرد مزمن به سردرد هایی گفته می شود که به صورت مکرر در فرد بروز می کند. به عبارت دیگر اگر فردی در هر ماه بیش از 15 روز به سردرد مبتلا باشد، می توان گفت به سردرد های مزمن مبتلا است. شدت سردرد ها ممکن است زیاد و یا کم باشند اما اگر این سردرد ها مکرر باشد تحت عنوان سردرد های مزمن شناخته می شوند.

علت سردرد مزمن

علت سردرد مزمنف

انواع سردرد های مزمن و علت آن ها

سردرد های مزمن انواع مختلف و متنوعی دارند که می توان به سردرد های ناشی از خستگی، سردرد های ناشی از بیماری سینوزیت، سردرد های تنشی، سردرد های میگرنی و …. اشاره کرد. انواع سردرد های مزمن را می توان به دو دسته سردرد هایی که به علت برخی از بیماری ها بروز می کنند و سردرد هایی که علت اصلی بسیاری از بیماری ها می باشند. به عبارت دیگر :

 • از انواع سردرد های مزمن می توان به سردرد هایی اشاره کرد که یکی از علائم و نشانه های بیماری های مختلف می باشند. به عبارت دیگر ممکن است فرد به بیماری های مختلفی مبتلا باشد که یکی از نشانه های ابتلا به آن ها، سردرد است. به عنوان مثال وجود لخته خون داخل مغز، مبتلا بودن به بیماری سینوزیت، بیماری های گوش، سردرد های ناشی از خستگی و …. از بیماری ها و یا مشکلاتی می باشند که باعث سردرد های مزمن می شوند.
 • برخی دیگر از سردرد های مزمن وجود دارند که خود نوعی بیماری محسوب می شوند و انواع مختلفی دارند که می توان به سردرد های میگرنی، سردرد های تنشی و …. اشاره کرد.
 1. سردرد تنشی : سردرد های تنشی نمونه ای از سردرد های مزمن هستند که خود نوعی بیماری محسوب می شود. این نوع سردرد یکی از سردرد های بسیار شایع است که علت اصلی آن تنش های روحی و روانی است. از دیگر دلایل بروز این نوع سردرد می توان به سفت شدن پوست سر و ماهیچه های گردن اشاره کرد. درد این نوع سردرد تا چند دقیقه ادامه پیدا می کند. همان طور که گفته شد علت اصلی این نوع سردرد اختلالات روحی و روانی و همچنین مشکلات عروقی می باشد. این نوع سردرد بیشتر در قسمت پشت سر و در قسمت پیشانی بروز می کند و فرد در دو طرف سر فشار زیادی را احساس می کند.
 2. سردرد های میگرنی : سردرد های میگرنی نمونه دیگری از سردرد های مزمن می باشند که یکی از سردرد های خطرناک به حساب می آید. این نوع سردرد در قسمت های مختلف سر بروز می کند. به عبارت دیگر ممکن است دو طرف سر و یا یک طرف سر را درگیر کند. این نوع درد بیشتر در قسمت پیشانی بروز می کند و با نبض های نامنظم نیز همراه است. برای تسکین این درد، فرد مبتلا باید در محیط کاملاً تاریک و آرام استراحت کند. لازم به ذکر است که این نوع سردرد ممکن است به قدری شدید باشد که باعث اختلال در فعالیت های روزانه فرد مبتلا شود.
 3. سردرد های خوشه ای : سردرد خوشه ای نمونه دیگری از سردرد های مزمن می باشند که به صورت دوره ای بروز می کنند. به عبارت دیگر ممکن است فردی طی چندین مرتبه به این نوع سردرد دچار شود و سپس برای مدتی این درد را حس نکند. این نوع سردرد ممکن است تا 1 الی 2 ماه ادامه پیدا کند. بروز این نوع سردرد از نظم خاصی پیروی نمی کند و ممکن است ناگهانی و به یکباره شروع شود و ناگهانی تمام شود. از نشانه های این نوع سردرد می توان به احساس درد در یک طرف سر و صورت اشاره کرد که با گرفتگی بینی، قرمز شدن چشم در همان طرف سر و … همراه است. فرد در این مدت بی قرار می شود و آرامش ندارد. لازم به ذکر است که علت این نوع سردرد مشخص نیست.

علت سردرد های مزمن

همان طور که گفته شد سردرد ها انواع مختلفی دارند، در نتیجه علت بروز هر کدام منحصر به فرد است. به عنوان مثال علت برخی بروز برخی از سردرد ها ابتلای افراد به بیماری های مختلف مانند بیماری سینوزیت و … می باشد، اما برخی دیگر از سردرد ها وجود دارند که خود بیماری به حساب می آیند و اغلب دلیل اصلی آن تنش های روحی و روانی و همچنین مشکلات عروقی است. اما در اینجا به صورت اختصار به بیان علت بروز سردرد های مزمن پرداخته ایم.

 1. یکی از مهم ترین دلایل بروز این نوع سردرد ها، مشکلات روحی و اختلالات اعصاب می باشد. تنش ها و استرس ها دلایل بروز نوعی از سردرد های مزمن هستند. برای درمان این نوع سردرد ها می توان از داروهای آرامبخش استفاده کرد.
 2. از دیگر دلایل بروز سردرد های مزمن، التهاب عروق خونی در داخل مغز و اطراف آن خواهد بود.
 3. فشار بیش از حد به جمجمه از دیگر دلایل بروز این نوع بیماری می باشد.
 4. مبتلا بودن به بیماری های عفونی مانند مننژیت و همچنین سینوزیت از دیگر دلایل بروز این نوع سردرد های مزمن است.
 5. گاهی ممکن است استفاده زیاده از حد از دارو های سردرد باعث بروز سردرد های مزمن شود.
 6. در موارد دیگر وجود لخته خون در سر و عروق نیز باعث بروز سردرد های مزمن می شود.
 7. از دیگر دلایل بروز آن ها حساسیت به نور می باشد.
 8. مصرف مشروبات الکلی به ویژه شراب قرمز نیز باعث بروز سردرد می شوند.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-daily-headaches/symptoms-causes/syc-20370891

https://www.mayoclinic.org/symptoms/headache/basics/causes/sym-20050800

https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-headaches-basics

https://www.healthline.com/health/constant-headache#treatment

دکتر نوشین یمانی

دکتر نوشین یمانی در سال 1395 بورد تخصصی نورولوژی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند. ایشان دوره فلوشیپ سردرد را در مرکز سردرد دانمارک که جزو معتبرترین مراکز سردرد دنیا است نزد پرفسور جس السن (Professor Jes Olesen) ملقب به پدر سردرد دنیا با موفقیت گذراندند و همچنین دوره بین المللی دوساله مستر سردرد را در دانشگاه کپنهاگ دانمارک درسالهای 2018-2020 گذراندند و علیرغم پیشنهاد کار و اقامت به ایشان در کشور دانمارک بعنوان اولین پزشک ایرانی دارای مدرک فلوشیپ سردرد جهت خدمت به هم میهنان خود به ایران بازگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درامدند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هفده =

تماس سریع