دکتر نوشین یمانی / سردرد / علل بروز سردرد پیشانی و چشم

علل بروز سردرد پیشانی و چشم

سردرد در افراد مختلف متفاوت است و اگر بگوییم هر فردی عادات سردرد خود را دارد دروغ نگفته ایم … سردرد ، درد آزار دهنده ای است که در قسمت های مختلفی از سر خود را نشان می دهد. اغلب افراد تجربه سردرد در ناحیه پیشانی و انتشار آن تا چشم ها را دارند. این نوع سردرد ممکن است در یک نقطه متمرکز باشد و یا در قسمت بزرگی از سر و پشت صورت حس شود.

این نوع سردرد تا شقیقه ها ادامه پیدا کرده و در این نواحی نیز منتشر می شود. سردرد پیشانی و چشم معمولا مدت زیادی طول نمی کشد ولی بعد از فروکش کردن درد امکان شروع مجدد آن نیز وجود دارد. برای درمان سردرد ابتدا لازم است دلیل سردرد مشخص شود. درعلم پزشکی بیش از 150 دلیل برای ایجاد سردرد بیان شده است. به منظور درمان سردرد پیشانی و چشم ها توصیه می شود از خود درمانی تا حد ممکن خود داری نمایید. بهترین راه حل برای درمان این سردرد ها مراجعه به پزشک است.

درمان سردرد و میگرن

اکنون که بسیاری از مردم به طور منظم دور کار هستند و در خانه کار می‌کنند، تنظیمات کمتری از نظر پشتی صندلی، فاصله از صفحه نمایش و فضای راحت انجام می‌دهند. به همین دلیل، افراد ممکن است در شرایط ایده آل کار نکنند و در نتیجه بیشتر مستعد سردرد و ناراحتی شوند.

سردرد تقریباً 80 درصد «دلیل ویزیت» برای بیمارانی را تشکیل می داد که قبلاً در عمل دیده می‌شد. زمانی که سردرد را عمیق‌تر بررسی می‌کنند، الگوی معمول یک درد مبهم است که با گذشت روز بدتر می‌شود، یا دردی که در اواخر هفته در قسمت جلوی سر و به‌ویژه شقیقه‌ها شدیدتر می‌شود. با نگاهی بیشتر به این موضوع، استفاده طولانی مدت از دستگاه های دیجیتال در محل کار و خانه آشکار شد.

در زیر سردردهایی که بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد آورده شده است:

نورالژی اکسیپیتالنورالژی اکسیپیتال سردردی است که از قسمت فوقانی گردن یا پشت سر شروع می‌شود، در پشت چشم‌ها و در سرتاسر سر حرکت می‌کند و همراه با فوران درد همراه با سردرد مداوم یا خودبه‌خود است.
این نوع سردرد اغلب افراد مستعد میگرن را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه تحریک یا آسیب اعصاب پس سری است. علائم می تواند شامل حساسیت به نور باشد و حرکت می تواند باعث درد اضافی شود.
سردردهای خوشه ایسردردهای خوشه ای مجموعه ای از سردردهای مختصر در طول یک روز هستند که معمولاً در یک طرف سر قرار می گیرند. اینها می توانند بسیار دردناک باشند و ممکن است علائم دیگری از جمله قرمزی چشم یا اشک ریزش و همچنین عرق کردن، برافروختگی پوست و مشکلات احتقان را بروز دهند.
با توجه به یک منبع معتبر گزارش می‌‌کند که بیماری در طی یک دوره زمانی دوره‌هایی داشت که مدام با درد شدید پشت و اطراف یک چشم از خواب بیدار می‌شد. او همچنین یک چشم قرمز و آبکی همراه داشت. در بررسی های بیشتر، متوجه شدند که هر شب در یک ساعت مشخص رخ می دهد. اینها علائم معمول سردرد خوشه ای هستند.
نتایج معمولاً به حالت عادی برمی‌گردند و می‌توانند با مسکن درمان شوند.
سردرد لوب پیشانیسردرد لوب فرونتال به صورت درد خفیف تا شدید در پیشانی یا شقیقه ها ظاهر می شود و می تواند در نتیجه استرس نیز رخ دهد.
با این حال، طیف گسترده ای از علل سردرد پیشانی، از جمله عفونت، کم آبی، وضعیت نامناسب، یا فشار چشم وجود دارد که در آن چشم هایی که به طور مداوم روی صفحه متمرکز می شوند، می توانند خسته شوند.

مشکلات چشمی ناشایع ناشی از سردرد

همه سردردها علائم مجزا نیستند. برخی ممکن است نشانه ای از مسائل گسترده تر باشند و در صورت بروز علائم اضافی مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

این تشخیص ها عبارتند از:

یووئیت قدامی

یووئیت قدامی نوعی یووئیت است که در آن التهاب در uvea، بخشی از چشم رخ می دهد. معمولاً به آرامی، طی چند ساعت یا چند روز شروع می‌شود و در نتیجه قرمزی چشم و درد در داخل یا اطراف چشم، حساسیت به نور و تاری دید (معمولاً روی یک چشم) ایجاد می‌شود.

اگر فکر می کنید که این علائم را تجربه می کنید، باید فورا به اپتومتریست خود یا بیمارستان مراجعه کنید.

نوریت بینایی

نوریت بینایی زمانی رخ می دهد که التهاب به عصب بینایی آسیب می رساند. ممکن است از دست دادن بینایی در یک چشم و میدان های دید خاص و همچنین کاهش دید رنگی را تجربه کنید. معمولاً درد پشت چشم ایجاد می شود و ممکن است با حرکت چشم بدتر شود.

این می تواند نتیجه چندین بیماری مختلف، به ویژه مولتیپل اسکلروزیس باشد، بنابراین اگر احساس می کنید هر یک از علائم را تجربه می کنید، باید در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

گلوکوم

گلوکوم ممکن است به طور ناگهانی و بدون هشدار رخ دهد. علائم ممکن است شامل حالت تهوع و استفراغ و همچنین درد شدید سر و چشم و از دست دادن بینایی باشد. ممکن است تاری دید و ظاهر شدن ناگهانی دایره های رنگین کمانی در اطراف نورهای روشن را تجربه کنید.

اگر این علائم را تجربه کردید، باید فوراً با چشم پزشک تماس بگیرید تا در اسرع وقت آسیب را به حداقل برسانید.

ادم پاپیلو

ادم پاپیلو تورم عصب بینایی به دلیل افزایش فشار داخل جمجمه ای است که ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشد، اما در آن مشکلات بینایی و سردرد به مرور زمان همراه با حالت تهوع ایجاد می شود. این می تواند در نتیجه آسیب یا در نتیجه شرایطی از جمله تومورهای مغزی باشد، بنابراین معاینه منظم چشم برای شناسایی هرچه زودتر ادم پاپیلو ضروری است.

عدم درمان ادم پاپیلو ممکن است در نهایت منجر به از دست دادن بینایی شود.

با توجه به یک منبع معتبر مریضی را گزارش می‌کند که در بیداری سردردهای شدیدی داشت. این بلافاصله زنگ خطر را به صدا در آورد – سردرد هنگام بیدار شدن معمولاً، اما نه همیشه، نشان دهنده یک مشکل اساسی است، زیرا چشمان شما قبل از شروع روز به خوبی استراحت می کنند. از او خواسته شد به سردردش در مقیاس 0-10 امتیاز دهد، و او حتی به آن فکر نکرد و نمره 10 داد. شدت سردرد نیز زنگ خطر را به صدا در می آورد. بینایی او ضعیف بود و وقتی پشت چشم او را بررسی کردند، متوجه تورم هر دو عصب بینایی (ادم پاپیلو) او شدند. این معمولاً با افزایش فشار داخل جمجمه ای ایجاد می شود که ممکن است نشان دهنده ضایعه در مغز باشد. او فوراً به بیمارستان معرفی شد و تشخیص داده شد که تومور مغزی دارد.

مشاوره برای درمان سردرد پیشانی و چشم

آرتریت تمپورال

آرتریت تمپورال نوعی التهاب است. دیواره رگ های خونی که منجر به انقباض در شریان ها می شود. می‌توان آن را با درد شدید و ضربان‌دار دائمی در شقیقه‌ها تشخیص داد که می‌تواند هنگام لمس ناحیه بدتر شود. این درد معمولاً در هنگام برس زدن موهای خود متوجه بیماران می شود.

درد اغلب در یک طرف سر است و ممکن است با خستگی، تب، کاهش وزن و احتمالاً درد در عضلات فک همراه باشد.

در برخی موارد، شریان تامین کننده شبکیه می تواند به طور کامل مسدود شود، که می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود، در حالی که انسداد منتهی به مغز می تواند باعث سکته شود. برای شروع درمان در اولین فرصت ممکن با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

میگرن و چشم

میگرن یک نوع خاص و شدید سردرد است که با علائم اضافی مانند تهوع، استفراغ و افزایش حساسیت به نور و صدا همراه است.

انواع مختلفی از میگرن از جمله “میگرن با هاله” وجود دارد که در آن میگرن با اثراتی مانند نورهای چشمک زن در بینایی، نقاط کور یا سایر تغییرات در بینایی در هر دو چشم پیش از میگرن است.

رایج ترین انواع آن “میگرن بدون هاله” است که هیچ علامت هشدار دهنده خاصی ارائه نمی دهد. نوع سوم میگرن “هاله میگرنی بدون سردرد” است که در آن بیماران می توانند علائم میگرن را بدون خود سردرد تجربه کنند.

علل سردرد پیشانی و چشم

در بیشتر افراد عامل وراثت در بروز سردرد موثر است. این به معنای این نیست که در همه موارد عامل ایجاد سردرد ارث و عوامل ژنتیکی است. اما در بیشتر افراد مبتلا به میگرن و سردرد والدین نیز به این مشکل دچار بوده اند. اما علاوه بر ژن ها و وراثت عوامل محیطی نیز در بروز سردرد موثر است. در برخی افراد سردرد در اثر تغییراتی که در رگ ها و اعصاب اطراف جمجه وجود دارد رخ می دهد. آنزیم کیوتن یکی از مواد موثر در درمان سردرد شناخته شده است. در مقاله ای دیگر درباره آنزیم کیوتن بخوانید.

سردرد ها اما بدون علامت نیستند بیشتر افراد همراه با سردرد خود علائم دیگری همچون سرگیجه و یا تهوع را نیز تجربه می کنند. متخصصان توصیه می کنند سردرد پیشانی و چشم ها اگر تکرار شوند نگران کننده هستند و لازم است برای بررسی علت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید. اما برخی بیماری ها و مشکلات دیگر بدن نیز می تواند باعث ایجاد درد در نواحی پیشانی و چشم ها شود.

خستگی و به خصوص خستگی چشم ها می تواند باعث بروز سردرد در نواحیه پیشانی و چشم ها شود. این درد می تواند ناشی از ضعیف شدن چشم ها نیز باشد اگر همراه با سردرد احساس ضعف بینایی نیز دارید ممکن است سردرد ناشی از ضعیف شدن بینایی باشد. نور بیش از حد نیز باعث آزار چشم می شود و سردرد به همراه دارد. به علاوه اضطراب نیز در بروز سردرد موثر است. با کنترل استرس می تواند به کاهش این نوع سردرد کمک نمایید. درباره سردرد در خواب بخوانید.

برخی بیماری ها و مشکلات سلامتی نیز باعث بروز سردرد در نواحی پیشانی و چشم می شود. آنفولانزا یکی از بیماری هایی است که سردرد در این نواحی را به دنبال دارد. گرفتگی بینی و بیماری هایی که باعث کیپ شدن بینی یا مخاط می شود نیز به بروز این نوع سردرد ها کمک می کنند . عفونت سینوس ها و آلرژی فصلی از این دسته بیماری ها هستند. درباره بروز سردرد پس از ترک کافئین بخوانید.

مشکلات گوارشی و معده نیز در بروز سردرد چشم و پیشانی موثر اند. گرسنگی و ناراحتی معده می تواند باعث سردرد شود که این سردرد در نواحی پیشانی گسترده است. الکل و دخانیات نیز در بروز سردرد موثر است. این سردرد نیز بر چشم و قسمت های مورد نظر ما موثر است. کمبود آب هم که خود یکی از مهم ترین دلایل سردرد به شمار می رود که می توان با نوشیدن آب و مایعات کافی آن را مقدار زیادی بهبود بخشید.

شایع ترین علت سردرد

امروزه بیشتر افراد زمان طولانی را به نگاه کردن به صفحه مانیتور یا گوشی می گذرانند. فعالیت بیش از اندازه چشم ها و نگاه کردن طولانی مدت به صفحات روشن گوشی و لپ تاپ باعث ایجاد سردرد های چشمی و پیشانی می شود. با کاهش زمان استفاده از این ابزار ها می توان از سردرد پیشانی و چشم کاست. در صورتی که این کارممکن نباشد ورزش دادن چشم و حرکت دادن چشم به کاهش خستگی عضلات و اعصاب چشم کمک می کند.

.

درمان سردرد پشت چشم

در حالی که بسیاری از سردردهای عمومی را می توان با مسکن ها و داروهای بدون نسخه درمان کرد، بهتر است اقداماتی را برای پیشگیری از آنها قبل از رسیدن آنها انجام دهید، به خصوص اگر به طور مرتب سردردهایی را تجربه می کنید که در نتیجه یک مشکل پزشکی نیستند.

راه های مختلفی برای پیشگیری و درمان سردرد پشت چشم وجود دارد:

خواب منظمالگوهای خواب نامنظم، از جمله کم خوابی و پرخوابی، می تواند باعث سردرد شود. شش تا هشت ساعت خواب در هر شب، شروع و پایان خواب در زمان های یکسان، ایده آل است.
فعالیت بدنیورزش بدنی که هوای تازه را فراهم می کند می تواند به عملکرد صحیح بدن کمک کند.
وضعیت بدنیموقعیت ستون فقرات می تواند بر اعصاب تأثیر بگذارد و باعث سردرد شود.
قرار گیری مناسب صفحه نمایش ها باید در فاصله 50 تا 100 سانتی متری صورت قرار گیرند، هم برای جلوگیری از خم شدن به زاویه ضعیف و هم برای کاهش فشار و خستگی چشم – اما همچنان باید هر 20 دقیقه یک بار استراحت کنید تا به چیزی حداقل 20 فوت نگاه کنید. حداقل 20 ثانیه از مانیتور دور باشید.
هیدراتاسیون کم آبی بدن یکی از شایع ترین علل سردرد است. نوشیدن منظم آب می تواند به جلوگیری از سردرد و همچنین خشکی چشم کمک کند.
دارو سردردهای عمومی را می توان با مسکن های بدون نسخه درمان کرد. اگر مرتباً میگرن دارید، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد گزینه های تجویزی مانند تریپتان ها صحبت کنید.
استراحت به سادگی دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و ساکت گاهی اوقات می تواند به کاهش علائم کمک کند تا زمانی که سردرد یا میگرن از بین برود.
ماساژ ماساژ سبک می‌تواند به کاهش برخی از تنش‌هایی که به ویژه در ایجاد درد میگرنی نقش دارد، کمک کند.
کمپرس کمپرس گرم یا سرد که روی سر و گردن اعمال می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند مقداری از درد ناشی از سردرد یا میگرن را تسکین دهد.
آزمایشات چشمی تجویز نادرست لنز یا عینک شما می تواند منجر به خستگی چشم و ایجاد سردرد شود. اطمینان حاصل کنید که به طور منظم به چشم پزشک خود مراجعه می کنید تا نسخه خود را به روز نگه دارید.

درمان سردر چشم و پیشانی

با مشخص شدن علت بروز سردرد درمان مرحله ساده تری به نظر می رسد. برخی اوقات با مصرف مسکن های معمولی می توان درد را کاهش داد ولی با تکرار آن باید ریشه اصلی ایجاد این سردرد را مشخص کرده و برای درمان آن اقدام نمود. معمولا سردرد های تیز و شدید در پیشانی و چشم را نمی توان با کمک مسکن ها درمان کرد و اغلب دلیل درونی در سر وجود دارد.

با بهبود خواب ، تغذیه ، کاهش استرس ، مصرف آب کافی ، کاهش زمان استفاده از وسایل الکترونیکی و بهبود گرفتگی بینی و سینوس می توان به درمان سردرد در پیشانی و چشم ها کمک کرد.

سردرد و چشم درد

برخی درمان های دیگر سردرد که از ایجاد دوباره آن نیز پیشگیری می کند . با ورزش منظم و اصلاح رژیم غذایی می توان سردر را تا حدود زیادی کنترل و درمان کرد. مصرف آب کافی نیز اهمیت زیادی دارد. از مصرف الکل و دخانیات نیز باید خودداری شود چرا که خود از عوامل ایجاد سردرد است. برای کاهش سردرد ناشی از استرس می توانید از تمرینات یوگا و مدیتیشن استفاده نمایید. شرکت در کلاس های کنترل استرس نیز می تواند مفید باشد. درباره راه کار های پیشگیری از سردرد در این مقاله بخوانید.

در صورتی که اقدامات گفته شده موثر واقع نشد می توانید به متخصص مراجعه نمایید . متداول ترین درمان هایی که برای درمان سردرد پیشانی و چشم تجویز می شود طب سوزنی و تزریق بوتاکس است. دراین روش با تزریق بوتاکس در نقاط مشخصی از سر سردرد تا حدود زیادی بهبود میابد. در طب سوزنی نیز با وارد کردن سوزن های مخصوص در نقاط مشخص و تحریک اعصاب آن ناحیه به کاهش سردرد ها کمک می کنند.

در صورتی که علائم دیگری همچون حالت تهوع و سرگیجه با کاهش هوشیاری همراه با سردرد پیشانی و چشم داشتید حتما به پزشک مراجعه نمایید. سردرد بعد از وارد آمدن ضربه به سر نیز اهمیت دارد و می تواند خطرناک باشد به خصوص اگر با استفراغ و حالت تهوع همراه باشد.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های کنترل و کاهش سردرد و درمان میگرن در بخش نظرات سایت از دکتر نوشین یمانی بپرسید.

مقالات مرتبط
سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری را بسیاری از زنان تجربه می کنند. علائم آن می توانند ناراحت کننده باشند، اما راه های مختلفی برای کنترل سردرد وجود دارد. هیدراته ماندن، مدیریت سطح استرس، خواب کافی و دوش آب گرم می تواند به تسکین سردرد کمک کند. از سوی دیگر، پوشیدن لباس های گشاد،...

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی بیماری است که در آن اعصاب موجود در پشت سر آسیب می‌ببیند. این عصب ها مانند اعصاب ستون فقرات محافظت شده نیستند و به اعصاب پس سری مشهورند. هنگامی که این اعصاب بر اثر عوامل مختلف آسیب ببیند، فرد در ناحیه پشت سر احساس درد می‌کند و به این حالت اکسیپیتال...

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد قرن هاست برای درمان انواع سردردها استفاده می‌شود. سردرد می‌تواند فوق العاده عذاب آور باشد و باعث شود ما نتوانیم بر روی کارهایمان تمرکز کنیم و از فعالیت های روزانه خود لذت ببریم. خوشبختانه، انواع مختلفی از درمان ها برای کمک به تسکین سردرد ما وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

تماس سریع