دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد و چشم درد
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

سردرد و چشم درد

سردرد و چشم درد به طور همزمان در بعضی از افراد رخ می دهد که دلایل و علائم مختلفی دارد. یکی از شایع ترین آن ها سردردهای خوشه ای است که علاوه بر سر، نواحی اطراف چشم را نیز درگیر می کند.

سردردهای خوشه ای دردهای شدید و ناگهانی هستند که عمدتا یک طرف سر و نواحی اطراف چشم را درگیر می کند. این نوع سردرد ها معمولا به ندرت رخ می دهد. افراد مختلف ممکن است به آن دچار شوند، اما شیوع آن در مردان بیشتر است. شروع این نوع سردرد معمولا بین سنین 30 تا 40 سالگی است.

سردرد و چشم درد
سردرد و چشم درد

علائم سردرد خوشه ای

این نوع سردرد ها که توام با چشم درد هستند بدون علامت قبلی و ناگهانی شروع می شوند. درد ناشی از آن دردناک است، به طوری که اغلب همراه با احساس سوزش یا سوراخ در یک قسمت از سر می باشد. درد آن اطراف چشم و گاهی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری به گونه ای است که طی هر حمله همان طرف از سر را درگیر می کند.

معمولا افرادی که دچار این نوع سردرد می شوند تحریک پذیر می شوند و احساس بی قراری دارند. به گونه ای که ممکن است تکان خوردن سر و قدم برداشتن احساس درد بیشتری کنند.

این افراد ممکن است یک یا تعدادی از علائم زیر را داشته باشند:

 • ملتهب شدن یا قرمزی چشم
 • تورم و افتادگی پلک
 • کوچک تر شدن مردمک یک چشم نسبت به چشم دیگر
 • خیس شدن صورت در اثر تعریق
 • مسدود شدن یا آبریزش بینی تنها از یک منفذ از بینی

حمله های این سردردها که یک چشم را نیز درگیر می کنند عمدتا حدود یک ربع تا سه ساعت به طول می انجامد و ممکن است در طول یک روز بیش از یک بار رخ دهد.

چه عواملی باعث سردرد و چشم درد می شوند؟

علت دقیق این نوع سردرد ها از جمله سردردهای خوشه ای مشخص نشده است، طبق مطالعات این نوع سردرد ها بیشتر به فعالیت هیپوتالاموس مغز مرتبط می شود.

تجربه نشان داده است که افراد سیگاری بیشتر در معرض این مدل از سردرد ها قرار می گیرند.

احتمال ارثی بودن این نوع سردرد ها وجود دارد زیرا مشاهده شده است که عمدتا افرادی دچار سردرد و چشم درد می شوند، اعضای دیگر خانواده آن ها نیز این مشکل را دارند.

سردرد و چشم درد گاهی اوقات در بعضی از افراد در اثر بوی تند بعضی از عطرها، رنگ، بنزین و یا مصرف الکل رخ می دهد.


الگوی حملات سردرد و چشم درد

سردردهای خوشه ای عمدتا روزانه رخ می دهند و قبل از اینکه به طور کامل برطرف شوند ممکن است طی چند هفته معمولا بین 4 تا 12 هفته، روزانه چند بار به این نوع سردرد ها دچار شوند.

اغلب افراد پس از یک دور سردرد و چشم درد طولانی ممکن است ماه ها و یا حتی سال ها در دوره بهبودی به سر ببرند و هیچگونه علامتی از سردرد نداشته باشند و مجددا دچار آن شوند.

بیماران معمولا سردرد را در یک زمان مشخص در روز تجربه می کنند. به عنوان مثال در بعضی از افراد به گونه ای است که پس از خواب با سردرد بیدار می شوند و ممکن تا چند ساعت درگیر باشند.

بعضی از افراد سالانه دچار سردرد و چشم درد مانند سردرد های خوشه ای می شوند و در بعضی افراد ممکن است همیشگی باشد. در بعضی از افراد نیز ممکن است که در فصل خاصی از سال مانند بهار و یا پاییز دچار سردرد شوند.


چه موقع می توان به پزشک مراجعه کرد؟

در اولین فرصت که دچار سردرد و چشم درد شدید به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولا در مورد علائم و میزان درد در سر و چشم از شما سوال می پرسد و در صورت نیاز برای شما آزمایش یا عکسبرداری از سر را تجویز می کند.

عکسبرداری یا اسکن از مغز کمک می کند که بیماری های دیگری که علائم آن ها شبیه به سردرد های خوشه ای است کنار گذاشته شوند.

اغلب موارد اسکن مغز افرادی که تنها سردرد دارند و بیماری دیگری ندارند، طبیعی است. برای تشخیص دقیق تر می توان با استفاده از علائم شما به نتیجه قطعی رسید و نیازی به انجام آزمایشات بیشتری نباشد.

در صورت تایید سردرد شما، معمولا بایستی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا روش ها درمانی معتبر را از پزشک خود دریافت کنید.

درمان های سردرد و چشم درد

سردرد هایی مانند سردرد های خوشه ای مشکلی برای زندگی شما ایجاد نمی کنند، اما ممکن است به دلیل درد شدیدی که تجربه می کنید، تاثیر قابل توجهی روی کیفیت زندگی شما داشته باشد.

از مسکن های بدون نسخه استفاده نکنید. مسکن هایی مانند پاراستامول برای این مدل سردردها موثر نیستند.

برای درمان بایستی یک یا تعدادی درمان تخصصی را انجام دهید.

درمان های اصلی که عمدتا در جهت تسکین سردرد و چشم درد استفاده می کنند سه نوع هستند:

با هر یک از این روش ها معمولا سردرد طی یک ربع تا نیم ساعت تسکین خواهد یافت.

1) آمپول های سوماتریپتان: این آمپول ها را می توانید در صورت نیاز تا دو بار در روز استفاده کنید.

2) اسپری بینی سوماتریپتان یا زولمیتریپتان: اگر تمایل به استفاده از آمپول ندارید می توانید به جای آن از اسپری بینی استفاده کنید.

3) اکسیژن درمانی: اکسیژن را می توانید از طریق ماسک مخصوص اکسیژن دریافت کنید.

همچنین بخوانید: سردرد بعد از تزریق واکسن کرونا

جلوگیری از سردرد و چشم درد

دوری از عوامل تحریک کننده ای که منجر به این مدل از سردرد ها می شوند. به عنوان مثال، از مصرف الکل و کشیدن سیگار خودداری شود. از مصرف مواد شیمیایی دارای بوی شدید که محرک سردرد هستند مانند عطرها، بنزین و رنگ خودداری شود.

ممکن است در حین ورزش که دمای بدن بالا می رود باعث سردرد شود، به همین جهت بهتر است برای مدتی ورزش نکنید.

داروها: ممکن است پزشک داروهای مخصوصی را برای مصرف در دوره مشخصی از زمان برای جلوگیری از سردرد های خوشه ای تجویز کند.

با شروع سردردها درمان شروع می شود تا زمانی که دوره درمان تکمیل شود ادامه می یابد.

معتبر ترین درمان برای جلوگیری از بروز سردرد های خوشه ای دارویی به نام وراپامیل است. مصرف قرص وراپامیل به صورت چند بار در روز با تجویز پزشک است.

ممکن است لازم باشد چند روش درمانی را امتحان کنید.

افراد بسیاری وجود دارند که ممکن است به طور مکرر و چند روز متوالی دچار سردرد شوند. اگر به این دلیل به پزشک مراجعه نمایید، قطعا شما را به چشم پزشکی ارجاع می دهد و از شما می خواهد معاینه چشم انجام دهید. بنابراین سردرد و چشم درد ممکن است به یکدیگر ارتباط داشته باشند و به صورت همزمان رخ دهند. البته در بسیاری از مواقع بروز همزمان سردرد و چشم درد ارتباطی به ضعیف شدن چشم ندارد. در برخی از مواقع ممکن است درد چشم از علائم سردرد باشد. به همین دلیل در ادامه قصد داریم شما را با دلایل سردرد و چشم درد به صورت همزمان، بیشتر آشنا کنیم.

آیا درباره سردرد هورمونی می دانید؟ برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

احتمال بروز سردرد و چشم درد همزمان

متاسفانه احتمال بروز همزمان سردرد و چشم درد بسیار زیاد است. زیرا چشم درد از علائم برخی از انواع سردردها می باشد. همچنین بیماری های چشمی مختلفی وجود دارد که، سردرد از نشانه های آن ها می باشد. البته نوع درد می تواند با توجه به دلیل بروز درد متفاوت باشد. به طور مثال در برخی از انواع سردرد مانند میگرن های عصبی، ممکن است تنها یکی از چشم های فرد درد بگیرد. به همین منظور برای تشخیص دلیل سردرد و چشم درد به صورت همزمان، نیاز است تا ابتدا با انواع سردرد و بیماری های چشمی آشنایی پیدا کنید و سپس نوع درد را مورد بررسی قرار دهید.

سردرد و چشم درد

دلایل بروز سردرد و چشم درد به صورت همزمان

سردردها انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها می تواند موجب سردرد و چشم درد همزمان شود. که در ادامه به بررسی این نوع از سردردها خواهیم پرداخت.

 • میگرن

میگرن از شایع ترین دلایل بروز سردرد است. که از دیگر علائم آن می توان به چشم درد اشاره نمود. این بیماری در بانوان بسیار شایع تر از آقایان است. از طرفی معمولا پس از سن بلوغ بروز پیدا می کند و پس از 50 سالگی برطرف می شود. اکثر افرادی که این نوع از سردرد را تجربه می نمایند، به صورت ارثی و خانوادگی دچار میگرن می باشند. سردرد و چشم درد ناشی از میگرن معمولا به صورت ضربه ای و در یک سمت سر و صورت بروز پیدا می کند. از طرفی حساسیت به صدا و نور نیز از دیگر نشانه های سردردهای میگرنی است. در برخی از مواقع نیز این سردرد با حالت تهوع و استفراغ همراه می باشد. به طور کلی سردردهای میگرنی بسیار آزاردهنده می باشند و با عواملی مانند گرما، گرسنگی و … تشدید می شوند. سردردهای میگرنی با توجه به زمان ایجاد آن ها و شدت درد به انواع معمولی، کلاسیک و میگرن چشمی دسته بندی می شوند. که در نوع چشمی، سردرد و چشم درد به صورت همزمان شایع تر است.

 • سردردهای تنشی

از دیگر سردردهایی که می تواند موجب چشم درد نیز شود، می توان به سردردهای تنشی اشاره نمود. این نوع از سردرد در افرادی که دچار افسردگی می باشند و یا استرس مزمن دارند، بیشتر از سایر افراد بروز پیدا می کند. از طرفی در زمان خستگی، ناراحتی و عصبانیت بیشتر از دیگر مواقع ایجاد می شود. درد این نوع از سردردها معمولا در نواحی پیشانی و اطراف چشم ها بروز پیدا می کند، که همین موضوع موجب می شود تا بسیاری از افراد دلیل درد را مشکلات چشمی تلقی نمایند. معمولا بروز این دردها موجب اختلال در فعالیت های روزانه فرد نمی شوند. از طرفی علائمی مشابه با میگرن دارند، به همین دلیل آن را نوعی از میگرن معمولی نیز می شناسند.

 • سردردهای خوشه ای

این نوع از سردردها نیز موجب درد شدید سر و پشت کره چشم می شوند. که معمولا در یک طرف از صورت بروز پیدا می کنند. این نوع سردرد را می توان جزو دردهای بدخیم شناخت. زیرا درد سر به راحتی می تواند موجب بیدار شدن فرد از خواب شود. درد ناشی از سردردهای خوشه ای به قدری شدید است که می تواند موجب ریزش اشک و قرمز شدن چشم شود. همچنین در برخی از مواقع ممکن است موجب گشاد شدن مردمک چشم و افتادگی پلک شود. درد ناشی از سردرد خوشه ای به یکباره شروع می شود. به همین دلیل می توان آن را نوعی حمله تلقی نمود. که حدود دو تا سه ساعت به طول می انجامد. معمولا هم در دوره های چند ماهه سه تا چهار بار بروز پیدا می کند.

 • ملتهب شدن شریان های گیجگاه

این نوع از سردرد معمولا در افراد بالای 60 سال بروز پیدا می کند. از طرفی سردرد و چشم درد در این نوع از بیماری به قدری شدید است، که می تواند موجب کوری موقت فرد شود. به همین دلیل معمولا بلافاصله پس از بروز آن باید به پزشک مراجعه نمود. واکنش های التهابی از علائم این سردرد می باشد. بنابراین می تواند موجب آسیب دیدگی عصب بینایی، دوبینی، کاهش دید و فلج شدن عضلات چشمی شود.

 • بیماری های نادر

در برخی از مواقع نیز به دلیل وجود تومورهای مغزی نیز ممکن است سردرد و چشم درد به صورت همزمان رخ دهد. البته این دلیل معمولا شایع نمی باشد.

آیا نوشیدن قهوه بر سردرد موثر است؟ برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

نقش بیماری های چشمی در بروز سردرد و چشم درد همزمان

در برخی از مواقع نیز ممکن است بیماری های چشمی موجب سردرد و چشم درد همزمان شوند. در این صورت باید برای برطرف نمودن مشکلات چشم اقدام نمایید. پس از درمان سردرد بدون نیاز به درمان برطرف خواهد شد. از جمله بیماری های چشمی که می تواند موجب سردرد و چشم درد همزمان شود، می توان به بیماری های زیر اشاره نمود.

 • فلج شدن عصب چشم که معمولا با انحراف چشمی و دوبینی همراه است.
 • خشکی چشم که معمولا در اوایل و یا اواخر روز بروز پیدا می کند.
 • بیماری های ایجاد شده در ناحیه قرنیه که موجب آسیب دیدگی عصب های چشمی می شود. این بیماری می تواند به دلیل برخورد اجسام خارجی با چشم ایجاد شود.
 • گلوکوم حاد زاویه بسته از دیگر بیماری های چشمی است که می تواند موجب اختلال در دید، درد چشم، دوبینی، ریزش اشک از چشم و همچنین سردرد شدید شود. در صورت عدم درمان این بیماری احتمال کاهش دائمی دید وجود دارد.
 • ایجاد التهاب در داخل چشم نیز از دیگر دلایل سردرد و چشم درد به صورت همزمان می باشد.

https://www.healthline.com/health/headache/blurred-vision-and-headach#bottom-line

منبع

Cluster headaches – NHS (www.nhs.uk)

دکتر نوشین یمانی

دکتر نوشین یمانی در سال 1395 بورد تخصصی نورولوژی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند. ایشان دوره فلوشیپ سردرد را در مرکز سردرد دانمارک که جزو معتبرترین مراکز سردرد دنیا است نزد پرفسور جس السن (Professor Jes Olesen) ملقب به پدر سردرد دنیا با موفقیت گذراندند و همچنین دوره بین المللی دوساله مستر سردرد را در دانشگاه کپنهاگ دانمارک درسالهای 2018-2020 گذراندند و علیرغم پیشنهاد کار و اقامت به ایشان در کشور دانمارک بعنوان اولین پزشک ایرانی دارای مدرک فلوشیپ سردرد جهت خدمت به هم میهنان خود به ایران بازگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درامدند.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
آیا بوتاکس باعث سردرد میشود؟

آیا بوتاکس باعث سردرد میشود؟

وقتی صحبت از بوتاکس می شود، یکی از رایج ترین سوالاتی که پرسیده می شود این است که آیا می تواند باعث سردرد شود یا خیر. پاسخ این سوال می تواند کمی پیچیده باشد. درست است که برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس دچار سردرد می شوند، مهم است که بدانیم علت این سردردها لزوما خود...

سردرد بعد از عمل سینوس

سردرد بعد از عمل سینوس

اگر اخیراً جراحی سینوس انجام داده اید، ممکن است پس از آن سردرد داشته باشید. این یک عارضه جانبی رایج این روش جراحی است و می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. اول اینکه خود جراحی می تواند باعث التهاب در سینوس ها شود که می تواند منجر به درد و فشار در سر شود. علاوه بر...

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد

سردرد می تواند فوق العاده عذاب آور باشد و باعث شود ما نتوانیم بر روی کارهایمان تمرکز کنیم و از فعالیت های روزانه خود لذت ببریم. خوشبختانه، انواع مختلفی از درمان ها برای کمک به تسکین سردرد ما وجود دارد. یکی از این درمان ها، زالو درمانی است که قرن هاست برای درمان انواع...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

6 دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر یمانی عزیز ممنون از شما وبیانات کامل و مفیدتون 🙏
  خانم دکتر بنده بیماری سردرد خوشه ای دارم که بطور ناگهانی شروع میشه وتا یک ساعت اشکمو در میاره چشم درد شدیدی ایجاد میکنه که آهم درمیاد . درفصل و هوای سرد سراغم میاد و همراه با ابریزش شدید بینی سمت چپ واقعا آزارم میده .
  خواهشا ادرس مطب یا بیمارستان رو. که در انجا فعالیت دارید بدهید تا در اسرع وقت مزاحمتون بشم

  پاسخ
  • سلام با شماره 09127417143 تماس بگیرید

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر
  ممنون از شما و توضیحات مفیدتون

  پاسخ
  • ممنون از توجه شما

   پاسخ
 3. سلام و خداقوت

  ممنون از اطلاعات مفیدتان

  پاسخ
  • ممنون از توجه شما

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

تماس سریع