دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری را بسیاری از زنان تجربه می کنند. علائم آن می توانند ناراحت کننده باشند، اما راه های مختلفی برای کنترل سردرد وجود دارد. هیدراته ماندن، مدیریت سطح استرس، خواب کافی و دوش آب گرم می تواند به تسکین سردرد کمک کند.

از سوی دیگر، پوشیدن لباس های گشاد، خنک ماندن، هیدراته ماندن و اجتناب از محرک هایی مانند غذاهای تند و کافئین می تواند به مدیریت تعریق در دوران بارداری کمک کند. درک علل این علائم و مشورت با پزشک در صورت تداوم یا همراه با علائم دیگر بسیار مهم است.

علت سردرد در دوران بارداری چیست؟

علت سردرد در دوران بارداری چیست

سردرد یکی از علائم رایج در دوران بارداری است، به طوری که 39 درصد از زنان باردار در برخی مواقع آن را تجربه می کنند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث سردرد و عوامل دیگری مانند استرس، کمبود خواب، کم آبی و سطح پایین قند خون شود.

در حالی که سردرد و تعریق در دوران بارداری به طور کلی دلیلی برای نگرانی نیست، اما می تواند ناراحت کننده باشد و بر کیفیت زندگی زنان تأثیر بگذارد. درک علل سردرد در دوران بارداری و اجرای اقداماتی برای مدیریت آنها می تواند به تضمین یک بارداری راحت تر کمک کند.

درک سردرد در دوران بارداری

درک سردرد و تعریق در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا آنها می توانند علائم بیماری های زمینه ای باشند که نیاز به درمان فوری دارند.

در حالی که این علائم در دوران بارداری رایج هستند، اما همچنان می توانند ناراحت کننده باشند و بر کیفیت زندگی زنان تأثیر بگذارند. علاوه بر این، درک علل این علائم می تواند به زنان کمک کند تا آنها را مدیریت کنند و بارداری راحت تری را تضمین کنند.

به عنوان مثال، هیدراته ماندن و مدیریت سطح استرس می تواند به جلوگیری از سردرد کمک کند، در حالی که پوشیدن لباس های گشاد و خنک ماندن می تواند به شما در مدیریت عرق کردن کمک کند. اگر این علائم با وجود این اقدامات ادامه پیدا کرد یا با علائم دیگری همراه بود، مهم است که با پزشک مشورت کنید تا هر گونه شرایط خطرناک پزشکی احتمالی را رد کنید.

با درک سردرد و تعریق در دوران بارداری، زنان می توانند اقدامات لازم را برای مدیریت این علائم و تضمین یک بارداری سالم و راحت انجام دهند.

علل سردرد در دوران بارداری

سردرد و تعریق از علائم شایع دوران بارداری هستند و دلایل مختلفی برای بروز این علائم وجود دارد. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث سردرد و تعریق شود، زیرا افزایش فعالیت هورمونی می تواند باعث تغییر در سیستم تنظیم دمای بدن شود.

همچنین استرس می تواند باعث سردرد، تعریق، کمبود خواب و سطح پایین قند خون شود. کم آبی یکی دیگر از علل شایع سردرد و تعریق است، زیرا بدن برای تنظیم دمای بدن و جلوگیری از گرمازدگی به آب کافی نیاز دارد.

درک علل تعریق و سردرد در دوران بارداری بسیار مهم است. سعی کنید آنها را به طور موثر مدیریت کنید و از بارداری راحت و سالم اطمینان حاصل کنید. اقدامات لازم برای مدیریت سطح استرس، هیدراته ماندن و خواب کافی می تواند به پیشگیری یا مدیریت سردرد و تعریق در دوران بارداری کمک کند.

محرک های رایج سردرد در دوران بارداری

محرک های رایج سردرد در دوران بارداری:

 • کمبود خواب
 • استرس و اضطراب
 • کم آبی بدن
 • سطح قند خون پایین
 • تغییرات هورمونی
 • قرار گرفتن در معرض بوهای شدید یا نورهای روشن
 • برخی غذاها مانند غذاهای فرآوری شده، کافئین و غذاهای سرشار از سدیم
 • برخی داروها، مانند داروهای حاوی هورمون، مانند قرص های ضد بارداری

برخی از محرک های تعریق در دوران بارداری:

 • قرار گرفتن در معرض گرما و رطوبت
 • تغییرات هورمونی
 • فعالیت بدنی شدید
 • اضطراب و استرس
 • پوشیدن لباس های تنگ یا مصنوعی
 • پرکاری تیروئید یا سایر شرایط پزشکی زمینه ای

مهم است که محرک هایی را که ممکن است باعث این علائم شوند شناسایی کنید و در صورت تداوم تعریق و سردرد در دوران بارداری یا همراه با علائم نگران کننده دیگر، با پزشک مشورت کنید.

چگونه سردرد در دوران بارداری را مدیریت کنیم؟

چندین روش برای مدیریت سردرد و تعریق در دوران بارداری شامل تغییر سبک زندگی، تکنیک های مدیریت استرس و دارو می باشد.

 • با نوشیدن آب زیاد و پرهیز از نوشیدنی های شیرین و کافئین دار هیدراته بمانید
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، اجتناب از غذاهای محرک سردرد
 • استراحت و خواب کافی، داشتن برنامه خواب منظم
 • استراحت در طول روز، اجتناب از فعالیت بدنی شدید
 • پوشیدن لباس های راحت و گشاد برای خنک ماندن
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض گرما و رطوبت

تکنیک های مدیریت استرس:
به طور منظم ورزش کنید، مانند پیاده روی یا شنا
ماساژ یا طب سوزنی منظم
مدیتیشن و یوگا
اجتناب از موقعیت های استرس زا و مدیریت استرس از طریق تکنیک های مدیریت زمان

استفاده از داروها برای سردرد در دوران بارداری

استامینوفن (تیلنول) به طور کلی برای مدیریت سردرد در دوران بارداری بی خطر است، اما زنان باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنند.

برخی از زنان ممکن است برای کنترل سردردهای شدیدتر به دارو نیاز داشته باشند، اما مهم است که قبل از مصرف با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

برخی از ضد تعریق ها را می توان استفاده کرد، اما مهم است که قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک مشورت کنید.

درمانهای خانگی برای سردرد در دوران بارداری

چندین درمان خانگی می تواند در مدیریت تعریق و سردرد در دوران بارداری موثر باشد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

استراحتخواب کافی برای مدیریت سردرد و تعریق در دوران بارداری بسیار مهم است. زنان باید برنامه خواب منظمی داشته باشند و در صورت نیاز در طول روز چرت بزنند.
هیدراتاسیونهیدراته ماندن با نوشیدن آب فراوان برای تنظیم دمای بدن و جلوگیری از کم آبی بدن مهم است. زنان باید حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشند و از مصرف نوشیدنی های شیرین و کافئین دار خودداری کنند.
رایحه درمانیبرخی از زنان با استفاده از رایحه درمانی از سردرد و استرس تسکین می یابند. روغن‌های ضروری مانند اسطوخودوس، نعناع و اکالیپتوس می‌توانند به طور موثر سردرد را کنترل کنند و در یک عود یا حمام گرم استفاده شوند.
کمپرس سرداستفاده از کمپرس سرد روی پیشانی یا گردن می تواند به کاهش سردرد و تعریق کمک کند. یک حوله سرد و مرطوب یا یک کیسه یخ پیچیده شده در حوله را می توان به مدت 15 تا 20 دقیقه استفاده کرد.
ماساژماساژ ملایم گردن و شانه می تواند به کاهش سردرد تنشی و کاهش استرس کمک کند. زنان می توانند از شریک زندگی خود یا یک ماساژدرمانگر آموزش دیده برای ماساژ ملایم بخواهند.
ورزشورزش های ملایم مانند پیاده روی یا یوگای دوران بارداری می تواند به کاهش تنش و کاهش استرس کمک کند. مهم است که قبل از شروع هر برنامه ورزشی جدید در دوران بارداری با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

داروهای ایمن برای سردرد در دوران بارداری

با توجه به داروهای کنترل سردرد و تعریق در دوران بارداری، مهم است که قبل از مصرف هر گونه دارویی، حتی داروهایی که برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

برخی از داروها ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی جنین داشته باشند یا با سایر داروها تداخل داشته باشند، بنابراین مهم است که قبل از مصرف هر دارویی با پزشک متخصص مشورت کنید.

همانطور که گفته شد، برخی از داروهایی که به طور کلی برای استفاده در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شوند عبارتند از:

استامینوفن (تیلنول) این مسکن ترجیحی برای زنان باردار است زیرا به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که در صورت استفاده طبق دستورالعمل بی خطر است.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)برخی از NSAID ها، مانند ایبوپروفن، عموماً برای استفاده در دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه اول و دوم، ایمن در نظر گرفته می شوند. با این حال، باید در سه ماهه سوم از مصرف NSAID ها اجتناب شود زیرا ممکن است با گردش خون جنین تداخل داشته باشند.
ضد تعریق های موضعیبرخی از ضد تعریق های موضعی می توانند تعریق بیش از حد در دوران بارداری را مدیریت کنند. اینها ممکن است شامل محلول های آلومینیوم کلرید یا آلومینیوم زیرکونیوم باشد.

چه زمانی برای سردرد در دوران بارداری به دکتر مراجعه کنم؟

در حالی که سردرد و تعریق در دوران بارداری رایج است، موارد خاصی وجود دارد که نیاز به مراقبت های پزشکی ضروری است. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

سردردهای شدید یا مداوم: سردرد شدید یا مداوم ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی تر مانند پره اکلامپسی باشد. زنان در صورت تجربه سردردهای شدید یا مداوم که به درمان های خانگی یا دارو پاسخ نمی دهد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

علائم کم آبیتعریق زیاد می تواند منجر به کم آبی بدن شود که می تواند برای مادر و نوزاد خطرناک باشد. علائم کم آبی ممکن است شامل خشکی دهان، ادرار تیره یا سرگیجه باشد. اگر زنی نمی تواند مایعات خود را پایین نگه دارد یا دچار کم آبی شدید است، باید فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشد.
تب یا علائم دیگر اگر خانمی تب یا علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ یا سفتی گردن همراه با سردرد و تعریق را تجربه کرد، باید به پزشک مراجعه کند.
غش یا سرگیجهغش یا سرگیجه می تواند نشانه قند خون یا فشار خون پایین باشد و باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارزیابی شود.
هر گونه نگرانیاگر زنی در مورد علائم خود یا ایمنی داروها یا درمان های خانگی که برای مدیریت علائم خود استفاده می کند نگرانی دارد، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کند.

زنان باید به بدن خود گوش دهند و در صورت مشاهده علائم نگران کننده به پزشک مراجعه کنند. انجام این کار می تواند بارداری سالم و راحت را هم برای خود و هم برای کودکشان تضمین کند.

نتیجه

مقابله با سردرد و تعریق در دوران بارداری می تواند چالش برانگیز باشد، اما روش های ایمن و موثر بسیاری برای مدیریت این علائم وجود دارد. زنان باید به خوبی هیدراته بمانند، استراحت کافی داشته باشند و استرس را از طریق تکنیک های آرام سازی مدیریت کنند.

آنها همچنین می توانند از داروهای خانگی مانند رایحه درمانی، کمپرس یخ یا حمام آب گرم برای کنترل سردرد و تعریق استفاده کنند. دارو ممکن است در برخی موارد ضروری باشد، و مهم است که قبل از مصرف هر دارویی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

تماس سریع