دکتر نوشین یمانی / سردرد / درمان سردرد ناشی از فشار خون بالا
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان سردرد ناشی از فشار خون بالا

سردرد ناشی از فشار خون بالا همراه با درد و ناراحتی ضربان دار بسیار دردناک و مهم است و باید فوراً تسکین داده شود. در این مقاله، ما به پیوند پیچیده بین فشار خون بالا و سردرد خواهیم پرداخت، دریابیم که چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود، و در مورد درمان های احتمالی سردرد فشار خون که می تواند بسیار کمک کند، صحبت خواهیم کرد. ما تحقیقات خود را با بررسی علائم سردرد ناشی از فشار خون بالا آغاز خواهیم کرد. برای درک کامل پیچیدگی سردردهای ناشی از فشار خون بالا، ما به دلایل اصلی بروز آنها خواهیم پرداخت.

سردرد ناشی از فشار خون بالا چیست؟

سردرد ناشی از فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا، یک مشکل بالینی شایع است. از نظر فنی، تعریف فشار خون بالا فشار خون 140/90 یا بالاتر است. فشار خون نرمال کمتر از 80/120 است. اگر فکر می کنید ممکن است فشار خون بالا داشته باشید، مهم است که توسط پزشک معاینه شوید زیرا فشار خون بالا می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی مانند بیماری قلبی و سکته شود. در واقع، علت شماره یک (و به راحتی قابل درمان) سکته مغزی است.

سردرد ناشی از فشار خون بالا در اصل علائم رایج فشار خون بالا هست، اما اغلب از نظر خصوصیات غیر اختصاصی هستند، شبیه سردرد ناشی از کم آبی بدن یا سردردهای ناشی از آپنه خواب (شرایطی که در آن تنفس شما هنگام خواب متوقف می شود). علائم سردرد ناشی از فشار خون بالا می‌تواند شبیه به انواع سردرد ها مانند ضربان‌دار خفیف‌تر از نوع میگرن یا درد ضربان‌دار اغلب در قسمت پشت سر باشد.

آنها همچنین می توانند سردردهای فشاری از نوع تنش در پشت چشم، در شقیقه ها یا در سرتاسر سر مانند یک نوار دور سر باشند. برخی از سردردهای فشار خون بالا ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع یا سرگیجه در افراد هنگام ایستادن سریع پس از نشستن طولانی مدت شود.

تاری دید نیز می تواند با سردردهای فشار خون همراه باشد. گاهی اوقات سردرد می تواند در حالت درازکش افزایش یابد زیرا جریان خون ممکن است به سمت سر افزایش یابد زیرا اثرات گرانش که خون را به سمت پایین می کشد در این حالت کمتر است. هر یک از این علائم به این معنی است که زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده است!

علائم سردرد ناشی از فشار خون بالا

  • سردردهایی که از صبح شروع می شوند.
  • همانطور که در بالا توضیح داده شد، اغلب به نظر می رسد که دراز کشیدن سر شما را بدتر می کند.
  • وقتی چشمان خود را حرکت می دهید یا فعالیت بدنی انجام می دهید سردرد بدتر می شود.
  • سردرد زمانی که خم می‌شوید بدتر می‌شود (و افزایش خون به سمت سر می‌آید). به عنوان مثال، اگر سردرد دارید و سپس کفش‌های خود را ببندید یا برای برداشتن چیزی از روی زمین خم شوید، ممکن است نشان دهنده سردردهای فشار خون باشد زیرا این حرکات اغلب باعث درد در افراد مبتلا به این بیماری می‌شود.

علل سردرد ناشی از فشار خون بالا

سردردهای ناشی از فشار خون می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

فشارهورمون استرس کورتیزول باعث باریک شدن رگ های خونی و تپش قلب شما می شود. این ترکیب می تواند منجر به سردرد شود، به خصوص اگر به اندازه کافی نخوابید یا خوب غذا نخورید.
کمبود خواب یا خواب بی کیفیت (بی خوابی)کمبود خواب می‌تواند باعث سردرد شود، زیرا در تنظیم فشار خون و ترشح هورمون‌هایی مانند کورتیزول در بدن اختلال ایجاد می‌کند و بر حساسیت درد در ناحیه ساقه مغز که مسئول تحریک میگرن است، تأثیر می‌گذارد.
عدم ورزش منظمفقدان ورزش منظم می تواند به ایجاد سردردهای ناشی از فشار خون کمک کند. زمانی که افراد سبک زندگی بی تحرکی داشته باشند و فعالیت بدنی نداشته باشند، ممکن است سلامت کلی قلبی عروقی آنها به خطر بیفتد. ورزش منظم به بهبود جریان خون، کاهش فشار خون و حفظ وزن سالم کمک می کند. بدون ورزش، بدن مستعد ابتلا به فشار خون بالا می شود که می تواند منجر به سردرد در نتیجه افزایش فشار در رگ های خونی شود. بنابراین، گنجاندن فعالیت بدنی منظم در برنامه روزانه برای پیشگیری از سردردهای مرتبط با فشار خون بسیار مهم است.
رژیم غذایی ضعیفخوردن بیش از حد می تواند منجر به چاقی، فشار خون بالا و متعاقباً سردرد شود. مصرف بیش از حد نمک یکی از دلایل شایع فشار خون بالا است. خوردن بیش از حد مواد غذایی ناسالم یا شیرینی های شیرین که سطح قند خون شما را افزایش می دهد و نوشیدن الکل نیز به فشار خون بالا کمک می کند. نوشیدن زیاد الکل در طول زمان می تواند منجر به فشار خون بالا و به نوبه خود سردردهایی شود که اغلب با آن همراه است.

درمان سردردهای ناشی از فشار خون بالا

در اینجا چند درمان برای سردرد ناشی از فشار خون بالا آورده شده است:

داروی فشار خوناگر فشار خون بالا با اقدامات محافظه کارانه مانند تغییر رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش قابل کنترل نباشد، باید از داروهای فشار خون استفاده شود. فشار خون کنترل نشده همیشه باید در اسرع وقت درمان شود.
داروی سردرداگر سردرد دارید، می‌توانید از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. با این حال، اینها معمولاً خیلی مؤثر نیستند زیرا درمان اصلی، درمان علت اصلی سردرد یعنی فشار خون بالا است.
در طول روز و شب تا حد امکان استراحت کنید. این به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید و سطح استرس را در بدن خود کاهش دهید. آرامش و استراحت به کاهش فشار خون کمک می کند.
کاهش استرسکاری آرامش بخش انجام دهید، مانند گوش دادن به موسیقی یا حمام کردن با روغن اسطوخودوس اضافه شده به آن (این به آرامش سیستم عصبی شما کمک می کند). همچنین می توانید به طور منظم ورزش کنید که به کاهش استرس کمک می کند.
اجتناب از محرک هااز مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث افزایش فشار خون می شود که در صورت مصرف بیش از حد می تواند منجر به سردردهای ناشی از فشار خون شود. همچنین از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا حاوی نیکوتین است که باعث انقباض رگ های خونی در سراسر بدن می شود، از جمله آنهایی که در سر ما همراه با سردرد هستند.
تا حد امکان از موقعیت های استرس زا مانند کارهای مربوط به شغل یا مشاجره با عزیزان خودداری کنید. داشتن یک برنامه شلوغ می تواند منجر به افزایش سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول شود که می تواند باعث سردرد در برخی افراد شود.
تغییرات رژیم غذاییخوردن غذاهای سالم مانند میوه ها و سبزیجات بسیار مهم است. در صورت امکان از غذاهای سرخ شده و شیرینی ها اجتناب کنید زیرا این نوع غذاها باعث افزایش سطح قند خون و نمک می شوند که به نوبه خود منجر به افزایش سطح فشار خون در طول زمان می شود (این بدان معنا نیست که هرگز نمی توانید این غذاها را بخورید – فقط مصرف خود را کم کنید). برخی از مطالعات نشان داده اند که افرادی که بیش از پنج وعده در هفته مصرف می کنند، نه تنها سطح فشار خون بالاتری دارند، بلکه دوره های مکرر تشدید فشار خون بالا را نیز تجربه می کنند.

کلام آخر

مدیریت سردردهای ناشی از فشار خون یک رویکرد چند جانبه دارد که شامل تغییر سبک زندگی، دریافت کمک پزشکی و دریافت مشاوره از بهترین متخصص سردرد است. در نهایت، درمان سردرد ناشی از فشار خون بالا، حفظ کنترل طبیعی فشار خون است. با تغییر رژیم غذایی، ورزش منظم، یادگیری نحوه مقابله با استرس و مصرف داروهای تجویز شده در زمانی که اقدامات محافظه کارانه کمکی نمی کند، می توانید فشار خون خود را با موفقیت کنترل کنید و دفعات و شدت سردردهای فشار خون بالا خود را کاهش دهید.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

تماس سریع