دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد در کودکان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سردرد در کودکان

در این مقاله قصد داریم تا در مورد علل ایجاد عارضه سردرد در کودکان صحبت کنیم. وجود این عارضه در کودکان در بسیاری از موارد عادی بوده و کودکان بین سنین 1 تا 7 سال آن را تجربه می کنند. اما شاید سوال این باشد که ماهیت ایجاد سردرد چیست؟

به طور کلی وجود درد در بدن به علت ایجاد التهاب در سلول ها می باشد. عواملی مختلفی می تواند سبب ایجاد التهاب در بدن شود. زمانی که التهاب ایجاد می شود، فاکتور های التهابی در مسیر های القای مرگ سلولی گیرنده های درد را هم تحت تاثیر قرار داده و این موضوع سبب ایجاد درد می شود. وجود سردرد نیز  به علت ایجاد التهاب در سلول های مغزی می باشد. التهاب در سلول های مغزی می تواند علل مختلفی داشته باشد که بسته به سن و جنس افراد، متفاوت می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت ایجاد سردرد در کودکان بپردازیم. برای همین منظور موارد زیر را بررسی خواهیم کرد.

 • عواملی که سبب ایجاد عارضه سردرد می شود
 • زمان مناسب برای مراجعه به پزشک
 • راهکارهای کاهش عارضه سردرد در کودکان
 • خلاصه نکات مقاله
سردرد در کودکان

سردرد در کودکان

عواملی که سبب ایجاد عارضه سردرد می شود

 • سردردهای تنشی: ایجاد تنش و استرس تاثیر مستقیمی بر ترشح شدن هورمون های استرس زا دارند. با توجه به اینکه سیستم های مغزی کودکان هنوز به مرحله بلوغ خود نرسیده در بسیاری از موارد قابلیت تطابق با این شرایط استرس زا را نداشته و وجود این شرایط و هورمون ها ناشی از آن سبب ایجاد التهاب در سلول ها می شود. وجود التهاب در این شرایط زمینه ساز ایجاد سردردهای شدید و یا خفیف می باشد. ورود به مکان های ناآشنا و یا قرار گرفتن در شرایط جدید از علل ایجاد این سردردها در کودکان می باشد.
 • سردردهای میگرنی: این نوع ار سردردها به علت فعالیت نابجای سیستم ایمنی و تولید فاکتورهای التهابی بی مورد می باشد. از یک منظر می توان گفت نوعی آلرژی به حساب می آید که در این نوع آلرژی سیستم ایمنی سبب ایجاد التهاب در سلول های مغزی شده است. سردردهای میگرنی می تواند دارای علل متفاوتی باشند که مهم ترین علل آن ژنتیک و تغذیه نامناسب در افراد می باشد. البته این نوع سردردها در کودکان زیاد رایج نبوده و معمولا خود را از سنین نوجوانی نشان می دهد.
 • مننژیت: در دو مورد قبل ایجاد التهاب سبب بروز عارضه ی حادی در افراد نمی شد و تنها ممکن بود که وجود سردرد برای کودک آزاردهنده باشد. اما زمانی که وجود درد به علت عارضه ای چون مننژیت باشد. شرایط کاملا متفاوت خواهد بود. در شرایط مننژیت ایجاد التهاب در سلول های غشای مایع مغزی و نخاعی سبب اعمال فشار بر سلول های مغزی شده و گردش مایع مغزی نخاعی را کاهش می دهد. وجود این عارضه میتواند سبب علائم دیگری چون تب بالا، استفراغ های پی در پی، خواب آلودگی غیر عادی و کم اشتهایی شود. یکی از مهم ترین علائمی که نشان می دهد کودک شما به احتمال زیاد مبتلا به مننژیت شده ست این است که در حالت خواب آلوده کوک نمی تواند سر خود را به طرف گردن خم کند.
 • ایجاد تومورهای مغزی: البته بسیار بعید به نظر می رسد که سردرد در کودکان ناشی از ایجاد تومور در مغز باشد. ایجاد این بیماری در کودکان بسیار نادر بوده و طبق گزارشات از هر 40 هزار کودک 1 کودک ممکن است مبتلا به این بیماری شود. اما اگر کودک شما سردردهای پی در پی و بدن علت خاصی دارد، بهتر است با تحت معاینات پزشکی قرار بگیرد.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

همانطور که گفته شد وجود سردرد در کودکان عادی می باشد و در حالت هایی که سردردهای خفیفی در کودک شما وجود دارد، جای نگرانی وجود نداشته و نیازی به مراجعات پی در پی به پزشک نیست. اما اگر سردردها در کودک شما شدید می باشد به طوری که قادر به خوابیدن نیست و یا اینکه صبح ها از شدت سردرد از خواب بیدار می شود، حتما در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه شود. بهتر است قبل آنکه فرزند شما به مرحله تشنج و سردردهای شدید برسد به پزشک مراجعه کنید تا در صورت وجود عارضه در کودک به سرعت درمان صورت بگیرد.

راهکارهای کاهش عارضه سردرد در کودکان

 • در ابتدا علل ایجاد سردرد را در کودک تان بشناسید، اگر سردرد کودک همراه با تب بالا باشد، بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود. در غیر این صورت معمولا با درمان های خانگی سردردها درمان شده و نیازی به مراجعه به پزشک نمی باشد.
 • اگر علل ایجاد سردرد در کودکتان تنش های عصبی است، بهتر است او را تشویق کنید تا خواب کافی داشته باشد. زود خوابیدن و داشتن خواب کافی سبب می شود تا وجود التهابات خفیف ناشی از استرس ها و تنش ها سبب ایجاد سردرد نشده و سریع رفع شوند.
 • اگر وجود سردرد در کودکتان به دلیل ایجاد میگرن می باشد، بهتر سبک غذایی و زندگی او را به گونه ای تنظیم کنید که کمترین برخورد را با آلرژن ها داشته باشد. قرار نگرفتن در معرض سر و صداهای زیاد و یا نور مستقیم خورشید می تواند تا حد زیادی از ایجاد سردردهای میگرنی در کودک جلوگیری کند.
 • در صورتی که کودکان سردردهای پی در پی و خفیف دارد، می توانید با مشورت پزشک به او مسکن هم بدهید. غیر این صورت از مصرف خودسرانه مسکن ها تا حد امکان خودداری کنید. چون می تواند علائم بیماری را کاهش داده و تشخیص وجود بیماری را با اشکال مواجه کنند.

خلاصه نکات مقاله

وجود عارضه سردرد یکی از عارضه های رایج در بین کودکان بین سنین 1 تا 7 سال می باشد که می تواند علل مختلفی داشته باشد. ایجاد التهاب در سلول های مغزی مهم ترین و عمده ترین علل ایجاد سردرد در افراد می باشد. در کودکان نیز عوامل مختلفی می تواند در ایجاد التهاب نقش داشته باشد که شامل شرایط استرس زا، میگرن و وجود بیماری هایی چون میگرن و تومورهای مغزی می باشد. به طور کلی توصیه می شود که اگر کودک شما دارای سردردهای خفیف می باشد، نیازی به مراجعه به پزشک نیست، اما اگر سردردهای شدید همراه علائم دیگر در کودک شما وجود دارد بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود.

منابع :

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/headaches-in-children/symptoms-causes/syc-20352099

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/headache/headaches-in-children

https://pedsinreview.aappublications.org/content/41/4/159

دکتر نوشین یمانی

دکتر نوشین یمانی در سال 1395 بورد تخصصی نورولوژی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند. ایشان دوره فلوشیپ سردرد را در مرکز سردرد دانمارک که جزو معتبرترین مراکز سردرد دنیا است نزد پرفسور جس السن (Professor Jes Olesen) ملقب به پدر سردرد دنیا با موفقیت گذراندند و همچنین دوره بین المللی دوساله مستر سردرد را در دانشگاه کپنهاگ دانمارک درسالهای 2018-2020 گذراندند و علیرغم پیشنهاد کار و اقامت به ایشان در کشور دانمارک بعنوان اولین پزشک ایرانی دارای مدرک فلوشیپ سردرد جهت خدمت به هم میهنان خود به ایران بازگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درامدند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

تماس سریع