دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد در پرواز
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سردرد در پرواز

سردرد هنگام پرواز کردن یکی از ناراحتی ها و عذاب ها برای افراد هنگام سفر کردن است. فاکتورهای زیادی باعث بروز این سردرد می شوند. باید مشخص شود که چه نوع سردردی دارید و سپس بر آن اساس قدم هایی برای کاهش احتمال ابتلا به سردرد در پرواز برداشته می شود.

سردرد هواپیما

این نوع سردرد که هنگام پرواز با هواپیما بروز می کند، مانند حس چاقو خوردن شدید در یک طرف سر است. حدوداً یک نفر از 12 نفر از سردرد در پرواز رنج می برند. کارشناسان بر این عقیده اند که این وضعیت به دلیل تغییرات فشاری هنگام بلند شدن هواپیما، پرواز در ارتفاع و فرود آمدن هواپیما بروز می کند. این فشار بر حفره سینوس ها فشار وارد می کند و باعث درد شدیدی می شود.

تغییرات اصلی در فشار کابین هواپیما هنگام بلند شدن هواپیما از زمین می تواند باعث آسیب به بافت های داخلی و تورم سینوس ها شود. این اتفاق باعث آزاد شدن PGE2 می شود که می تواند رگ های خونی در مغز را گسترده کند و در نتیجه باعث سردرد شود.

حال که کارشناسان می دانند که سردرد به چه علتی بروز می کند، به دنبال راهی برای درمان هستند.

اگر قبلا با هواپیما سفر کرده اید یا مسافری هستید که به طور مرتب پرواز می کنید. مسلم است که شما حداقل یک بار یا بیشتر از سردرد هنگام پرواز و سرگیجه رنج برده اید؛ به ویژه هنگام برخاستن و فرود هواپیما.

سفرهای هوایی همیشه با کمی ناراحتی همراه است؛ اما سردرد در زمان پرواز برای برخی آزاردهنده است.  سردرد ناشی از سفر با هواپیما به عنوان یک تشخیص سردرد خاص در طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد ذکر شده است.

پرواز نیز برای بسیاری از افراد محرک میگرن است. دکتر اندرو چارلز، مدیر برنامه میگرن گلدبرگ در UCLA و رئیس منتخب انجمن سردرد آمریکا می گوید: “در بسیاری از کلینیک های سردرد، افراد مبتلا به میگرن گزارش می دهند که حملات آن ها با سفرهای هوایی تشدید می شود .”

سردرد هنگام پرواز

علل سردرد هنگام پرواز

سردرد هنگام پرواز به عنوان یک درد بسیار شدید تعریف شده است که بر مغز تأثیر می گذارد و اغلب سردرد میگرنی است. این درد بسیار نزدیک به چشم است، به ویژه در نیمی از سر که تحت تأثیر درد قرار گرفته است. برخی نیز گزارش داده اند که این سردرد با سرعت بیشتری در هنگام فرود هواپیما تشدید می یابد.

از سوی دیگر، پزشکان خاطرنشان کردند که علت سردردهای هواپیما عمدتا تغییر در مقدار فشار اتمسفر در هنگام صعود و فرود هواپیما است. این منجر به درد و التهاب در سینوس ها می شود؛ زیرا فشار هوا در این مورد در خارج از بدن متفاوت از داخل بدن است که در نهایت منجر به احساس سرگیجه و سردرد می شود.

بنابراین معمولا سردردهای پرواز در نتیجه تفاوت فشار جو بوجود می آیند و این را بسیاری از تحقیقات و گزارشات پزشکی نشان می دهد. فرود هواپیما  که در نتیجه گسترش آن باعث درد شدید و التهاب در سینوس ها می شود، بسیار شبیه به سردرد میگرنی است که با درد شدید چشم همراه با درد در وسط سر همراه است.

تفاوت سردرد هنگام پرواز و حمله میگرن

اگرچه سردرد هنگام پرواز شبیه حملات میگرنی است؛ اما تشخیص تفاوت این دو دشوار می باشد، به ویژه هنگامی که درد و استرس دارید. اما اساسا علت و علائم متفاوت است.

در طول حمله میگرنی، سردرد اغلب تنها یکی از علائم متعدد است. سردرد میگرنی شما به احتمال زیاد در یک طرف سر، پشت چشم شما قرار دارد و ناشی از واکنش عصبی عصبی در مغز به محرک های شخصی شما است.

برخی از بزرگ ترین محرک های میگرن  شامل استرس، کم آبی بدن، هوای خشک، بوی قوی، الکل، غذاهای حاوی نیتریت است؛ همه چیزهایی که می توانیم در طول سفر هوایی در معرض آن ها قرار بگیریم.

سردردهای هواپیما نیز می تواند شدید، یک طرفه باشد و معمولا در پشت چشم قرار دارد. اما تفاوت این است که سردردهای پرواز هنگام صعود یا فرود هواپیما بدتر می شود و معمولا در عرض 30 دقیقه پس از برخاستن یا فرود آمدن برطرف می شود. این باعث می شود سردردهای هواپیما بسیار کوتاه تر از حمله میگرنی معمولی باشد که اغلب ساعت ها یا حتی روزها طول می کشد .

در حالی که مکانیسم دقیق سردرد هواپیما به طور کامل شناخته نشده است، تحقیقات جالبی برای تأیید درد شما وجود دارد. محققان معتقدند تغییر فشار بین سینوس های شما و هوای بیرون در هنگام برخاستن و فرود تا حدی می تواند در سردرد هنگام پرواز تاثیر داشته باشد.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2012 در مجله پزشکی Cephalalgia منتشر شد، به نظر نمی رسد که پاتوفیزیولوژی سردرد هوانوردی در بین افراد مبتلا به مشکلات سینوسی شایع تر باشد. با این حال، به نظر می رسد که در مردان بیشتر اتفاق می افتد. این برخلاف میگرن است که زنان را سه برابر مردان مبتلا می کند.

برای آشنایی با سردرد های ناشی از سرو صدا بخوانید.

موفقیت هایی در مورد استفاده از داروهای میگرن برای درمان سردرد در پرواز دیده شده است. این داروها از گسترده شدن رگ های خونی در مغز پیشگیری می کنند. در ادامه راهکارهایی برای پیشگیری از این درد به شما ارائه می دهیم:

روش های درمان سردرد هواپیما

راه هایی برای مقابله با سردرد هنگام پرواز وجود دارد، مانند:

مصرف داروهای آرام بخش

برخی از انواع داروها به کاهش احساس بیماری هواپیما، به ویژه NSAID ها کمک می کند. بنابراین، اگر از سردردهای مکرر هواپیما رنج می برید، باید قبل از بلند شدن هواپیما از برخی از این داروها استفاده کنید؛ اما قبل از مصرف با پزشک مشورت می کنید.

برای مطاله درباره تاثیر قهوه بر سردرد کلیک کنید.

سردرد هنگام پرواز

آب بیشتری بنوشید

مصرف مقدار کافی آب به هیدراته کردن قسمت های مختلف بدن کمک می کند و احتمال ابتلا به درد و سرگیجه را کاهش می دهد و همچنین از کم آبی بدن جلوگیری می کند. این به نوبه خود به شما در جلوگیری از سردردهای هواپیما کمک می کند.

آب یکی دیگر از دلایل شایع سردرد در پرواز است. زیرا دهیدراته شدن بدن باعث سردرد می شود. هنگام مسافرت کردن و پرواز اینکه مصرف مایعات را فراموش کنید، بعید نیست. همچنین به دلیل اینکه مسافران دیگر را هنگام پرواز اذیت نکنید احتمالاً مصرف مایعات را محدود کنید.

تغییر فشار موجود در کابین هواپیما می تواند دهیدراته بودن بدن را وخیم تر کند. بنابراین همواره مقدار آب کافی بنوشید. با مصرف یک یا دو جرعه مایعات در فواصل زمانی نزدیک می تواند به هیدراته ماندن بدن کمک کند. از مصرف میان وعده های نمکین یا شیرین بپرهیزید. به خاطر داشته باشید که چای، قهوه و نوشیدنی های الکلی منجر به دهیدراته شدن بدن می شوند. قهوه و چای را در حد میانه و متعادل مصرف کنید.

از خوردن غذاهایی که باعث سردرد می شوند، خودداری کنید

مسافر باید از خوردن غذاهایی که احتمال ابتلا به سردرد و میگرن را افزایش می دهند، به ویژه غذاهای حاوی تیرامین مانند گوشت فرآوری شده، پنیر، شکلات و غیره خودداری کند.

خواب آرام و سالم

مسافر همچنین باید قبل از سوار شدن به هواپیما به اندازه کافی بخوابد، به ویژه اینکه خواب آرام قبل از پرواز و در طول پرواز نیز به کاهش قابل توجه سردرد کمک می کند.

سردرد هنگام پرواز

سردرد در هواپیما

جدیدترین راه ها برای از بین بردن سردرد هنگام پرواز

دانشمندان ثابت کرده اند که استفاده از داروهای میگرن به عنوان یک درمان موقت برای سردردهای ناشی از سوار شدن به هواپیما تاثیرگذار است. این به کاهش این سردرد کمک می کند و حتی باعث می شود که در طول سفر اصلا دچار نشوید؛ اما قبل از مصرف هر نوع از این داروها، به ویژه با توجه به تداخل دارو باید با پزشک مشورت کنید.

نتایج نشان داد که استفاده از داروی میگرن به درصد بسیار زیادی از مسافران کمک کرده است تا در مدت زمان کوتاهی و بدون تجربه عوارض جانبی ناخواسته یا اختلالات سلامتی از سردردهای هواپیما و به طور کلی سردردهای مسافرتی خلاص شوند. در مواردی که این داروها برای جلوگیری از گسترش عروق خونی در مغز کار کرده اند، دانشمندان و سرپرستان تیم تحقیق نشان دادند که این نتایج آغاز راه تولید داروها برای درمان سردرد هواپیما در آینده است.

نکته قابل توجه این است که داروهای مورد استفاده تیم تحقیق گروه تریپتان ها هستند که از تریپتامین گرفته شده اند. این یکی از داروهایی است که برای از بین بردن سردرد به خصوص در مورد میگرن و سردردهای خوشه ای استفاده می شود.

کاهش استرس

مسافرت کردن خود می تواند به دلیل بی خوابی ها باعث سردرد و ایجاد استرس شود. این استرس می تواند باعث سردرد شود. برای کاهش استرس می توانید با برنامه ریزی از پیش تعیین شده راحت تر عمل کنید. مخصوصاً اگر با کودک خود سفر می کنید سعی کنید برنامه ریزی های مناسبی داشته باشید و فکر همه مشکلات را تا جای ممکن بکنید. همچنین توقع مقداری تاخیر را داشته باشید. با کتاب خواندن، مجله خواندن، دیدن یک فیلم و … می توانید به کاهش استرس خود کمک کنید. با تکنیک های تنفس درست و مدیتیشن هم می توانید به کاهش استرس کمک کنید.

سردرد در پرواز

سردرد در پروازراه

نتیجه گیری

با انجام این راهکارها می توانید احتمال بروز سردرد در پرواز را به میزان زیادی کاهش دهید. در غیر این صورت می توانید از یک متخصص سردرد مشورت بگیرید. در این خصوص می توانید سوالات خود را از دکتر نوشین یمانی متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ سردرد در بخش نظرات بپرسید و یا از مشاوره آنلاین دکتر نوشین یمانی بهرمند شوید.

منبع : https://www.thehealthy.com/travel/airplane-headache-prevention-tips/#:~:text=About%20one%20in%2012%20people,sinus%20cavities%20causing%20extreme%20pain.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 5 =

تماس سریع