دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد تنشی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

سردرد تنشی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

سردردهای تنشی از شایع ترین انواع سردردها هستند و دلایل مختلفی در ایجاد آنها دخیل هستند. با وجودی که سردردهای تنشی مشکل حادی ایجاد نمیکنند اما بر روی کیفیت زندگی فرد به شدت اثر¬گذار هستند و باعث کاهش ساعت کاری فرد یا حتی اجبار وی به مرخصی می شوند. به همین دلیل شناسایی موقعیتهای ایجادکننده این سردردها برای فرد حائز اهمیت است.

سردرد تنشی چیست؟

سردرد تنشی جزو شایع ترین سردردها است و میتواند درد خفیف، متوسط یا شدیدی پشت چشم ها و سر و گردن فرد ایجاد کند. به این سردردها سردردهای استرسی نیز اطلاق میشود. بسیاری از افراد گزارش می دهند که سردرد تنشی مثل یک کمربند محکم به دور پیشانی و سر آنهاست. بیشتر افرادی که سردرد تنشی دارند به طور معمول سردردهای دوره ای دارند و به طور متوسط این اتفاق یک تا دو بار در ماه رخ میدهد. اگر چه که سردردهای تنشی ممکن است مزمن نیز باشند. بر اساس یافته های محققین سردردهای مزمن ۳ درصد مردم کشور ایالات متحده را درگیر خود میکنند و این سر¬درد¬ها معمولا ۱۵ روز از ماه ادامه می یابند. زنان دو برابر مردان مستعد سردردهای مزمن هستند.

انواع سردردهای تنشی

۲ نوع سردرد تنشی وجود دارد:

1. سردرد تنشی دوره ای که کمتر از ۱۵ روز در ماه رخ میدهد.
2. سردرد تنشی مزمن که بیش از ۱۵ روز در ماه رخ میدهد.

این سردردها میتوانند از حدود ۳۰ دقیقه تا چندین روز به طول بینجامد. سردرد تنشی دوره ای معمولا به آهستگی و در اواسط روز آغاز میشود. سردردهای تنشی مزمن در مدت زمان طولانی تری رخ داده و سپس قطع میشوند. درد در طول روز ممکن است بدتر یا کمی بهتر شود اما همیشه وجود دارد.

نواحی-درگیر-در-سردرد-تنشی

نواحی-درگیر-در-سردرد-تنشی

دلایل ایجاد سردردهای تنشی

سردردهای تنشی به علت انقباض شدید ناحیه سر¬ و¬ گردن ایجاد میشوند و این نوع از انقباضات می¬تواند به دلایل غذایی، فعالیتها، و عوامل استرس زا ایجاد شده باشد. برای افراد در اثر زیاد نگاه کردن به صفحه مانیتور رایانه یا رانندگی برای مدت زمان طولانی دچار سردردهای تنشی میشوند. هوای سرد نیز در برخی باعث ایجاد سردرد تنشی می¬شود. دیگر دلایلی که باعث ایجاد سردرد تنشی میشوند در این جا ذکر شده است:

• الکل
• خشکی چشم
• خستگی
• مصرف دخانیات
• سرماخوردگی
• التهاب سینوس ها
• مصرف کافئین
• عوامل استرس آور و احساسی
• کاهش مصرف آب
• بی خوابی و کم خوابی
• حذف وعده های غذایی

نشانه های سردرد تنشی

علائم سردرد تنشی شامل موارد زیر است:

o سردرد عمیق و تیر کشنده
o فشار و انقباض اطراف پیشانی
o حساسیت پیشانی و پشت سر نسبت به عوامل حساسیت زا

شدت درد در سردردهای تنشی معمولا خفیف تا متوسط است اما میتواند شدیدتر هم بشود. در این موارد فرد ممکن است سردرد را با میگرن اشتباه بگیرد. این نوع از سردردها یک یا هر دو طرف سر میتوانند درد شدید و رسوخ کننده ایجاد کنند.

هرچند که علایم سردردهای تنشی با سردرد میگرن کاملا یکسان نیست و در میگرن علائم تهوع و استفراغ نیز وجود دارد. در برخی موارد نادر سردرد تنشی ممکن است به حساسیت به نور و صداهای بلند نیز مشابه میگرن داشته باشد.

سردرد تنشی

سردرد تنشی

ملاحظات

در برخی موارد پزشک برای این که مطمئن شود فرد مشکلاتی از جمله تومور سر و غیره ندارد درخواست سی تی اسکن یاMRI خواهد داد که مشخص شود علت سردردها ناشی از تومور و مشکل مغزی نیست.

نحوه درمان

ابتدا با نوشیدن آب فراوان شروع کنید و در نظر بگیرید علت سردرد شما ممکن است به کمبود آب بدن مرتبط باشد. همچنین به میزان خواب خود توجه کنید زیرا کمبود خواب نیز موجب ایجاد سردرد در افراد می¬شود. در ضمن مطمئن شوید که تمام وعده های غذایی را مصرف می کنید. اگر هیچ کدام از موارد بالا به شما کمک نکرد میتوانید داروهای مسکن چون ایبوپروفن، آسپرین و.. را مصرف کنید تا از سردرد خود رها شوید . هرچند دقت کنید از مسکنها به شکل دائمی استفاده نکنید.

طبق تحقیقات استفاده بیش از حد از مسکن¬ها باعث می شود نسبت به آنها اعتیاد پیدا کنید و دچار سردرد های تنشی شوید که به علت وابستگی بدن به مسکن¬ها ایجاد شده است. در برخی موارد مصرف داروهای مسکن ذکر شده باعث بهبود سردرد فرد نمی¬شود و در نهایت پزشک ممکن است داروهایی چون اندومتاسین، کتورالک، ناپروکسن، اوپیتس یا استامینوفن های قوی تجویز کند.
در صورتی که مسکن ها نیز برای کاهش سردرد به فرد کمک نکردند از داروهای شل کننده عضلانی استفاده میشود که با کاهش انقباض عضلات به کاهش سردرد کمک میکند. در برخی موارد پزشک شما داروهای ضد افسردگی که حاوی سروتونین هستند نیز ممکن است برای شما تجویز کند که به تحمل سردرد تنشی شدید کمک خواهد کرد.

سایر درمانهای کمکی نیز شامل:

o مدیریت استرس: در صورتی که فرد یاد بگیرد که استرس خود را کنترل کند کمتر دچار سردردهای تنشی خواهد شد.
o درمانهای رفتاری شناختی CBT
این درمانها به شما کمک می¬کنند که موقعیت¬هایی که باعث استرس، اضطراب و تنش در شما میشوند را شناسایی و از آنها اجتناب کنید.
o طب سوزنی
برخی از تحقیقات استفاده از طب سوزنی را به منظور کاهش تنش توصیه کرده است.
o ویتامین¬ها
در برخی موارد ویتامین¬ها می توانند سردرد تنشی را کاهش دهند ولی از آن جایی که این درمان¬ها ممکن است با درمانهای دارویی که پزشک تجویز میکند تداخل داشته باشند قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید.

برخی ویتامین¬ها که طبق مطالعات مرکز سلامت می تواند کمک کننده باشند:

• Q10
• منیزیم
• ریبوفلاوین یا B2

راهکارهای زیر نیز در کاهش انقباض و سردرد میتوانند کمک کنند مثل:

• استفاده از کیسه آب گرم یا آب سرد ۵ تا ۱۰ دقیقه چند بار در روز
• دوش آب گرم
• در حین کار با وسایل کامپیوتری مرتبا استراحت کنید تا دچار درد و خشکی چشم نشوید

 

جلوگیری از سردردهای تنشی

از آن جایی که بسیاری از سردرها تحت تاثیر عواملی شروع میشوند و در هر فرد این عوامل متفاوت هستند. باید تلاش کنید مواردی که باعث شروع سردرد تنشی در شما میشوند را شناسایی کنید.

به همین منظور بهتر است مواد غذایی که مصرف میکنید، نوشیدنی ها، فعالیتها و هر موقعیت استرس زایی را ثبت کنید. در زمانهایی که سردرد تنشی دارید این موارد را حتما ثبت کنید و بعد از چند هفته یا ماه احتمالا متوجه عامل مشترک در بین همگی آنها خواهید شد.

به طور معمول سردردهای تنشی مشکل حاد و جدی برای فرد به وجود نمی¬آورند و با درمان های دارویی نیز به خوبی برطرف می شوند. هر چند سردردهای مزمن کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می¬دهد.

با این همه نکته ای که وجود دارد این است که در صورتی که این سردرد تنشی با علائم خاصی هم همراه باشد بسیار خطرناک است. برای مثال سردرد همراه با گفتار نامفهوم، عدم تعادل و تب بالا، این موارد می تواند نشان دهنده ی سکته، تومور مغزی و یا آنوریسم باشند.

منابع:
1. www.healthline.com/health/tension-headache/
2. www.webmd.com/migrains-headaches/

مقالات مرتبط
سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری را بسیاری از زنان تجربه می کنند. علائم آن می توانند ناراحت کننده باشند، اما راه های مختلفی برای کنترل سردرد وجود دارد. هیدراته ماندن، مدیریت سطح استرس، خواب کافی و دوش آب گرم می تواند به تسکین سردرد کمک کند. از سوی دیگر، پوشیدن لباس های گشاد،...

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی بیماری است که در آن اعصاب موجود در پشت سر آسیب می‌ببیند. این عصب ها مانند اعصاب ستون فقرات محافظت شده نیستند و به اعصاب پس سری مشهورند. هنگامی که این اعصاب بر اثر عوامل مختلف آسیب ببیند، فرد در ناحیه پشت سر احساس درد می‌کند و به این حالت اکسیپیتال...

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد قرن هاست برای درمان انواع سردردها استفاده می‌شود. سردرد می‌تواند فوق العاده عذاب آور باشد و باعث شود ما نتوانیم بر روی کارهایمان تمرکز کنیم و از فعالیت های روزانه خود لذت ببریم. خوشبختانه، انواع مختلفی از درمان ها برای کمک به تسکین سردرد ما وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

تماس سریع