دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد بعد از گریه
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سردرد بعد از گریه

گریه کردن پاسخی طبیعی به احساسات قوی است. برای مثال مشاهده یک فیلم ناراحت کننده یا تمام شدن ارتباط عاطفی می توانند باعث گریه کردن شوند. گاهی اوقات احساساتی که همزمان با گریه کردن تجربه می کنید، آنقدر قوی هستند که منجر به علائم فیزیکی مانند سردرد می شوند.

اینکه گریه کردن چگونه بر سردرد تاثیر می گذارد، مشخص نیست ولی علائمی مانند استرس و اضطراب می توانند منجر به سردرد شوند.

به نظر نمی رسد که اشک های مثبت و غیر احساسی تاثیر مشابهی داشته باشند. محققان به این نتیجه رسیدند که گریه کردن هنگام بریدن پیاز یا زمانی که فرد خوشحال است، منجر به سردرد نمی شود. تنها اشک های مربوط به احساسات منفی این تاثیر را دارند.

میگرن و سردرد تنشی چیست؟

سردرد میگرن و سردرد تنشی دو مورد از متداول ترین سردرد ها هستند:

 • میگرن: این سردرد باعث دردهای ضربه ای و شدید می شود که اغلب در یک طرف صورت و سر مشاهده می شود. این سردرد ها همراه با علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، حساسیت شدید به نور و صدا است.
 • سردرد تنشی: این سردرد یک درد و فشار شدید را ایجاد می کند که مانند احساس فشار در اطراف سر است. گردن و شانه ها هم می توانند این درد را احساس کنند.

در یک مطالعه محققان دریافتند که موقعیت های استرس زا که موجب اضطراب می شوند، بزرگ ترین عامل سردرد تنشی و میگرن است. گریه کردن در این موارد معمولاً طبیعی است و می تواند همراه با سردرد باشد.

سردرد بعد از گریه

سردرد بعد از گریه

اقدامات انجام گرفته برای سردرد مربوط به گریه

داروهایی می توانند به پیشگیری از سردرد میگرن و جلوگیری از علائم کمک کنند. فرد می تواند به داروهای زیر به پیشگیری از سردرد کمک کند:

 • داروهای مسکن مانند آسپیرین و ایبوپروفن یا آدویل و استامینوفن یا تایلنول می توانند برای کاهش علائم سردرد موثر باشند. اگر علائم متوسط باشد، ترکیب استامینوفن یا آسپیرین به همراه کافئین می تواند بهتر عمل کند و تاثیر حداکثری داشته باشد.
 • تریپتان به تغییر جریان خون در مغز کمک می کند و التهاب مغز را کاهش می دهد. این دارو می تواند به کاهش سردرد های میگرنی کمک کند. سوماتریپان هم دارویی مجاز است که نیازی به نسخه پزشک ندارد. برخی داروها مانند ماکسالت و فرووا و دیگر تریپتان ها نیاز به نسخه پزشک دارند.

اگر به سردرد میگرن یا سردرد تنشی به صورت مزمن مبتلا هستید، احتمالاً متخصص سردرد یکی از داروهای زیر را برای پیشگیری تجویز می کند:

 • داروهای قلبی عروقی که برای درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی مصرف می شوند، همچنین می توانند به پیشگیری از سردرد میگرن کمک کنند. این داروها شامل بتا بلاکر هستند که مانند متروپرولول عمل می کند و مانند وراپامیل کانال های کلسیم را مسدود می کند.
 • داروهای ضد افسردگی به پیشگیری از میگرن و سردرد های تنشی کمک می کنند. این مورد شامل تریسیکلیک است.
 • داروهای ضد تشنج مانند توپاماکس می توانند به کاهش تعداد حملات سردرد میگرن که فرد مبتلا می شود، کمک کنند. این داروها از سردرد های تنشی پیشگیری می کنند.

سردرد های سینوسی و مربوط به گریه

احساسات فرد و سینوس ها به هم مرتبط هستند و بیش از 20 درصد افرادی که به مشکلات مزمن سینوس مبتلا هستند، احساس افسردگی می کنند. این مورد می تواند ناشی از تورم سینوس ها شود.

سینوس های متورم می توانند منجر به افسردگی شوند و در روند خواب فرد اختلال ایجاد کنند و به کاهش کیفیت زندگی منجر شوند. گریه کردن در افرادی که افسرده هستند، مورد شایعی ست. گریه کردن می تواند منجر به بدتر شدن علائم سینوزیت شود و باعث انسداد بینی و آبریزش بینی شود. فشار به بینی و انسداد بینی و سینوس ها می تواند منجر به سردرد شود.

دیگر علائم مربوط به مشکلات سینوسی شامل موارد زیر است:

 • انسداد بینی
 • درد در اطراف گونه ها، چشم ها، پیشانی، بینی، فک و دندان ها
 • ترشح از بینی
 • آبریزش از پشت گلو
 • سرفه کردن
 • گلو درد

منبع: https://www.healthline.com/health/headache-after-crying#sinus-headaches

دکتر نوشین یمانی

دکتر نوشین یمانی در سال 1395 بورد تخصصی نورولوژی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند. ایشان دوره فلوشیپ سردرد را در مرکز سردرد دانمارک که جزو معتبرترین مراکز سردرد دنیا است نزد پرفسور جس السن (Professor Jes Olesen) ملقب به پدر سردرد دنیا با موفقیت گذراندند و همچنین دوره بین المللی دوساله مستر سردرد را در دانشگاه کپنهاگ دانمارک درسالهای 2018-2020 گذراندند و علیرغم پیشنهاد کار و اقامت به ایشان در کشور دانمارک بعنوان اولین پزشک ایرانی دارای مدرک فلوشیپ سردرد جهت خدمت به هم میهنان خود به ایران بازگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درامدند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − نه =

تماس سریع