دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد اضطرابی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

سردرد اضطرابی چیست؟

زمانی که احساس اضطراب دارید سردرد اضطرابی ممکن است رخ دهد. سردرد ممکن است شما را مضطرب کند و یا می تواند یک نشانه فیزیکی از اضطراب شما باشد.

پزشکان معتقدند که می توان سردرد و اضطراب را به هم مرتبط کرد، اما آنها دقیقا نمی دانند که چطور.

ممکن است به نحوه عملکرد مغز مربوط باشد. سلول های مغز شما خلق و خو، خواب و درد را کنترل می کنند و برای ارسال پیام به یکدیگر از ماده شیمیایی به نام سروتونین استفاده می کنند. وقتی افراد به میگرن مبتلا می شوند، این سلول ها بسیار بیشتر از حد معمول فعال می شوند. این باعث تغییر سطح سروتونین در شما می شود که ممکن است منجر به اضطراب شود.

از آنجایی که پزشکان درباره چگونگی تأثیر سردرد و اضطراب بر یکدیگر اطلاعات بیشتری کسب می کنند، می توانند درمان های بهتری برای هر دو آنها ارائه دهند. حتماً در مورد هر دو بیماری با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید مراقبت های لازم را از او دریافت کنید.

علل سردرد اضطرابی

آیا اضطراب باعث سردرد می شود یا برعکس؟ جواب خیلی ساده نیست.

یکی از علائم رایج انواع مختلف اضطراب سردرد است مانند اختلال اضطراب فراگیر (GAD). این حالت، وضعیتی است که در آن شما دائماً نگران هستید و نمی‌توانید اضطراب خود را کنترل کنید. هنگام بررسی GAD یکی از علائمی که پزشکان به آن توجه می کنند سردرد است.

علل سردرد اضطرابی

با این حال، اغلب مشخص نیست که چگونه می توان علت را در مورد اضطراب و سردرد از هم جدا کرد. اگر شما فردی هستید که احتمال بیشتری برای ابتلا به یکی از آن مشکلات دارید، شانس شما برای ابتلا به دیگری افزایش می یابد. مثلا:

برخی از افراد قبل از اینکه GAD یا سایر مشکلات اضطرابی داشته باشند، سابقه میگرن دارند. برخی دیگر ابتدا دچار اضطراب شده اند و بعداً به میگرن مبتلا می شوند.

افرادی که به میگرن مبتلا هستند بیشتر در معرض اضطراب و افسردگی قرار می‌گیرند. وقتی هر سه مورد را دارید، معمولاً با اضطراب شروع می شود، سپس میگرن شروع می شود و سپس افسردگی ظاهر می شود.

برای افرادی که معمولا سردردهای زیادی ندارند، اضطراب احتمال ابتلا به آنها را بیشتر می کند.

مواردی که ممکن است به سردردهای اضطرابی کمک کند عبارتند از:

  • فشار
  • حساسیت بالا به درد
  • تنش عضلانی
  • کمبود خواب
  • سطح سروتونین پایین
  • اختلال اضطراب عمومی
  • انواع سردردهای اضطرابی

برای سردرد اضطرابی نام جداگانه ای وجود ندارد. اما رایج ترین انواع سردرد همگی با اضطراب ارتباط دارند.

سردردهای تنشی تقریباً همه در یک مقطع زمانی به آن دچار می‌شوند. وقتی می شنوید که مردم می گویند سردرد دارند، معمولاً این نوع سردرد است. به طور معمول آنها خیلی دردناک نیستند.

در سردرد تنشی منظور از تنش استرس نیست، بلکه منظور احساس سردرد است که ممکن است مانند یک نوار در اطراف سر درد ایجاد کند. عامل سردرد تنشی می‌تواند اضطراب باشد ولی اینکه چرا این اتفاق می افتد مشخص نیست.

سردرد میگرن. اینها سردردهای شدیدتری هستند که می توانند باعث نبض دردناک یا ضرباندر سر  شوند. آنها می توانند ساعت ها یا حتی روزها ادامه داشته باشند. علاوه بر درد، میگرن همچنین می تواند باعث استفراغ و حساسیت به نور و صدا شود. در افرادی که دارای اختلالات اضطرابی هستند میگرن بسیار شایع است.

سردرد خوشه ای. آنها به اندازه دو مورد دیگر رایج نیستند. آنها بسیار سردرد های شدید هستند و معمولاً در پشت چشم ها درد سوزشی ایجاد می کنند.

آنها را سردردهای خوشه‌ای می‌نامند که علت آن نحوه وقوع است. ممکن است آنها را چند بار در روز به مدت چند هفته یا چند ماه تجربه کنید و سپس از بین بروند. ممکن است ماه ها یا سال ها برنگردند.

افراد مبتلا به سردردهای خوشه ای بیشتر در معرض اضطراب هستند – معمولاً در ماه های استراحت بین دوره های سردرد. پزشکان از اینکه سردردهای خوشه ای و اضطراب چگونه به هم مرتبط هستند یا کدام یک باعث دیگری مطمئن نیستند.

علائم سردرد اضطرابی

بسته به نوع سردرد اضطرابی شما ممکن است درد و سایر علائم شما متفاوت باشد.

سردردهای تنشی:

درد می تواند ساعت ها یا روزها طول بکشد
سردرد با فعالیت بدنی بدتر نمی شود
درد خفیف یا متوسط در دو طرف سر

سردردهای میگرنی:

درد ضربان دار و شدید
اغلب با حالت تهوع و حساسیت به نور اتفاق می افتد
درد ممکن است فقط در یک طرف باشد و ممکن است روی چشم، پشت سر و سایر نواحی متمرکز شود
سردرد می تواند یک روز یا بیشتر طول بکشد

سردردهای خوشه ای:

درد بسیار شدید
هر حمله می تواند 15 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. شما می توانید چندین بار در طول روز این سردرد را تجربه کنید.
چشمان اشک آلود
آبریزش بینی
صورت عرق کرده

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 8 =

تماس سریع