دکتر نوشین یمانی / سردرد / 6 روش غیر دارویی برای تسکین سردرد

6 روش غیر دارویی برای تسکین سردرد

درمان های غیر دارویی سردرد

زندگی در شهر های شلوغ پر سرو صدا ، رفت و آمد و سرعت بالای زندگی ،دغدغه ها و افکار مختلف در طول روز باعث ایجاد سردرد در شدت های مختلف می شود. در مقاله های قبلی به انواع سردرد های میگیرنی غیر میگرنی و آثار و درمان های آنهای پرداختیم در این مقاله قصد داریم 6 روش کارآمد و ساده برای بهبود سردرد های روزمره را بیان کنیم. همانطور که در مقاله های قبلی گفتیم به علت مضرات مسکن ها بهتر است تا جایی که ممکن است مصرف آنها را محدود کنیم و درمان های بهتری را جایگزین کنیم.

درمان های غیر دارویی سردرد درمان های غیر دارویی سردرد

از مدیتیشن و یوگا کمک بگیرید


یکی از درمان های بسیار موثر برای سردرد کمک گرفتن از ورزش یوگا و ریلکسیشن است. این تمرینات اثرات بسیار مطلوبی در کاهش درد و بهبود عملکرد های بدن در بخش های مختلف دارند. نتایج تحقیقات آثار مطلوب یوگا در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها را نشان می دهد. در ورزش یوگا با تمرکز بر عضلات بخش های مختلف و و تنفس، استرس و تنش را کاهش داده و بدن به حالت آرامش و اعتدال می رسد. در یوگا با آرامسازی ماهیچه ها گردش خون بهبود میابد. از این رو یوگا درمان مفیدی برای درمان سردرد های ناشی از گرفتگی عضلات پشت سر و گردن نیز هست. به طور کلی یوگا ورزش ساده و در عین حال مفیدی است که در پیشگیری و درمان برخی مشکلات جسمی و حتی روحی و روانی موثر است . با انجام مداوم آن میتوان آرامش اعتدال در بدن حس کرد و از تنش و اضطراب دور شد. انجام یوگا به خصوص در مراحل ابتدایی سردرد بسیار مفید است و از پیشرفت آن جلوگیری می کند.

111برای مطالعه بیشتر سردرد های تنشی را مطالعه کنید.

محل درد را با روغن های گیاهی ماساژ دهید


از گذشته و در طب سنتی از برخی روغن های گیاهی برای تسکین سردرد استفاده می شود. دارو های گیاهی و طب سنتی اگر چه سرعت کمتری در اثر گذاری دارند اما عوارض و خطرات جانبی کمتری نیز دارند. از این رو در برخی موارد می توانند کاربردی باشند و جایگزین داروهای شیمیایی شوند. یکی از این روغن های گیاهی که برای درمان سردرد توصیه شده است روغن گیاه اسطوخودوس یا لاوندر است. که علاوه بر سردرد تاثیر مثبتی در کاهش اضطراب دارد. روغن رزماری یکی دیگر از روغن های مورد استفاده برای درمان سردرد است . این روغن گردش خون را در زیر پوست افزایش می دهد و خاصیت ضد درد و مسکن دارد. به علاوه در بی خوابی و درمان آن نیز موثر است. (بی خوابی یکی از دلایل سردرد است).روغن اکالیپتوس و بابونه نیز برای رفع اضطراب و درمان سردرد مفید می باشند. روغن نعناع فلفلی نیز یکی از درمان های موثر برای میگرن به شمار می رود. با توجه به سردرد خود هرکدام از روغن ها را در محل درد ماساژ دهید.

111 برای مطالعه بیشتر علل سردرد را مطالعه کنید.

 تنفس عمیق داشته باشید.


این روش نیز یکی از شاخه های مدیتیشن است که در درمان سردرد موثر می باشد. با تنفس عمیق و متمرکز می توان به بهبود سردرد کمک کرد.در این روش درمانی به تنفس خود و ریتم آن توجه کنید. سپس آرام شروع به عمیق تر کردن دم و بازدم خود کنید.سعی کنید به سرعت آرامی و طی 5 ثانیه هوا را به داخل بردن برده و سپس با همان سرعت به آرامی به بیرون برانید. در حین این تنفس ها سعی کنید بدن خود و ماهیچه ها را آرام کرده و بدن خود را ریلکس کنید. در این روش باید ذهن خود را از عوامل استرس زا و آزار دهنده که موجب تشدید سردرد می شود خالی کنید.

111درمان های غیر دارویی سردرد

نوشیدن به اندازه آب و مایعات


در مقاله های قبلی به کم آبی به عنوان یکی از علل سردرد اشاره کردیم. کم آبی می تواند باعث سردرد های روزانه باشد از این رو سعی کنید در طول روز به مقدار کافی آب مصرف کنید. طبق تحقیقات انجام شده کسانی که در طول روز آب بیشتری مصرف می کنند کمتر دچار سردرد های روزمره می شوند. همچنین افزایش میزان آب مصرفی به صورت مداوم در کاهش سردرد های میگرنی نیز موثر است. به علاوه برخی سردرد ها ناشی از کم خوابی و یا بی خوابی می باشد. از این رو خواب کافی نیز یکی از روش های موثر در درمان میگرن به شمار میرود. پس با خواب کافی و مصرف به اندازه آب در طول روز می توان از بسیاری از سردرد ها جلوگیری کرد.توجه داشته باشید مصرف یکباره حجم زیادی آب باعث تهوع می شود و ممکن است باعث مصمومیت با آب نیز شود. سعی کنید در طول روز آب و مایعات بیشتری مصرف کنید.

111درمان های غیر دارویی سردرد

کمپرس یخ و درمان سردرد


برخی سردرد ها را می توان با کمک کمپرس سرد تسکین داد. میگرن یکی از درد های قابل درمان با کمپرس یخ می باشد. در میگرن با افزایش قطر رگ های خونی مغز خون بیشتری به سر راه می یابد و باعث بروز سردرد های میگرنی می شود. استفاده از کمپرس یخ می تواند با کاهش قطر این رگ های خونی التهاب را کاهش داده و خون ورودی به مغز را بکاهد و در نهایت باعث التیام سردرد شود. نتایج آزمایشات زیادی تسکین درد های میگرنی با گذاشتن کیسه یخ پشت گردن بیمار را تائید می کند و این روش برای کاهش سردرد های میگرنی توصیه می شود.

111

استراحت در اتاق تاریک و آرام و درمان سردرد


از آن جایی که سردرد در بر خی موارد با حساسیت به نور یا صدا همراه است. استراحت در اتاق تاریک و ساکت می تواند کمک کننده باشد. در هنگام بروز سردرد می توانید در یک محیط آرام و به دور از عوامل تشدید کننده سردرد تمرینانت یوگا و تنفس های عمیق را انجام دهید و بدین شکل به تسکین هر چه سریع تر درد خود کمک کنید. توجه کنید اگر سردرد های شما تنشی است ، از فکر کردن به مسائلی که اضطراب شما را بالا می برد پرهیز کنید و به جای آن با تمرکز بر آرامش خود به آرام سازی ماهیچه ها و عضلات خود کمک کنید. با جریان یافتن آرامش در روح و جسم سردرد درمان میشود.

سردرد ناشی از سروصدا را مطالعه کنید

111 درمان های غیر دارویی سردرد

در انتها باید گفت هر یک از روش های ارائه شده برای درمان درد های خفیف و متوسط است. و نیاز به تمرکز و مدتی زمان برای اثر گذاری دارد.توصیه می شود متناسب با علت سردرد خود آن ها را بکار بگیرید. اگر سردرد هایتان شدید تر است و استفاده از مسکن را ترجیح می دهید، به یاد داشته باشید مصرف مسکن بیشتر از دو بار در هفته مفید نیست و نباید مصرف شود.استفاده بیش از مسکن ها اثر معکوس دارد و به سردرد های ناشی از مصرف مسکن ها می انجامد. اگر درد های شما بیشتر بود باید به یک متخص سردرد مراجعه کرده و علت آن و درمان را پیگیر شوید. دکتر نوشین یمانی متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ سردرد می تواند در این باره به شما یاری دهد. بدین مظور می توانید از مشاوره آنلاین دکتر نوشین یمانی بهرمند شوید.

مقالات مرتبط
سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری را بسیاری از زنان تجربه می کنند. علائم آن می توانند ناراحت کننده باشند، اما راه های مختلفی برای کنترل سردرد وجود دارد. هیدراته ماندن، مدیریت سطح استرس، خواب کافی و دوش آب گرم می تواند به تسکین سردرد کمک کند. از سوی دیگر، پوشیدن لباس های گشاد،...

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی بیماری است که در آن اعصاب موجود در پشت سر آسیب می‌ببیند. این عصب ها مانند اعصاب ستون فقرات محافظت شده نیستند و به اعصاب پس سری مشهورند. هنگامی که این اعصاب بر اثر عوامل مختلف آسیب ببیند، فرد در ناحیه پشت سر احساس درد می‌کند و به این حالت اکسیپیتال...

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد قرن هاست برای درمان انواع سردردها استفاده می‌شود. سردرد می‌تواند فوق العاده عذاب آور باشد و باعث شود ما نتوانیم بر روی کارهایمان تمرکز کنیم و از فعالیت های روزانه خود لذت ببریم. خوشبختانه، انواع مختلفی از درمان ها برای کمک به تسکین سردرد ما وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نوزده =

تماس سریع