دکتر نوشین یمانی / سردرد / مناسب‌ترین روش‌های درمان سردرد خوشه ای
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مناسب‌ترین روش‌های درمان سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای ممکن است چندین بار در روز برای انسان رخ دهند. آنها به صورت ناگهانی شروع شده، و برای مدت زمان محدودی نیز ادامه می یابند و از طرفی نیز می توانند بسیار دردناک باشند. پس توجه به درمان سردرد خوشه ای برای افرادی که به این مشکل مبتلا می شوند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. این نوع سردرد، مشخصات و ویژگی های خاصی دارد که باید در مورد آنها اطلاعات بدست آورید.

حملات در سردردهای خوشه ای، به صورت چرخشی اتفاق می افتد. یک دوره حملات منظم، که به عنوان یک دوره خوشه ای تعیین می شود، ممکن است چند روز، چند هفته یا حتی چند ماه ادامه داشته باشد. البته دوره های درمان سردرد خوشه ای نیز وجود دارد که به بیمار کمک می کند در این دوره هیچ گونه سردردی را تجربه نکند.

بروز سردردهای خوشه ای معمول نیست. از این رو ممکن است از هر 1000 نفر 1 نفر تحت تأثیر این بیماری قرار گیرد. از هر 10 مورد این بیماران نیز 6 مورد مردان هستند. علاوه بر آن بیشتر افراد سیگاری به این نوع سردردها مبتلا می شوند، و به طور کلی سردردهای خوشه ای از سن 20 سالگی به بعد اغاز خواهند شد.

درمان-سردرد-خوشه-ای

درمان-سردرد-خوشه-ای

سردردهای خوشه ای چه مشخصاتی دارند؟

برای ان که بیشتر با این نوع سردردها آشنا شوید، بهتر است به نکات مهمی در خصوص این مشکل بپردازید. از جمله:

 • در کشورهای شمالی بیشتر در پاییز سردرد خوشه ای مشاهده می شود
 • یک سردرد خوشه ای اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شود، حدود یک ساعت طول می کشد، و به طور ناگهانی نیز ناپدید خواهد شد
 • سردردهای خوشه ای به طور معمول یک طرف سر و ناحیه اطراف چشم را تحت تاثیر قرار داده، و ممکن است در قسمت آسیب دیده سر و یک چشم قرمز شده نیز به وجود آیند
 • از هر 1000 نفر 1 نفر درگیر سردردهای خوشه ای می شود، و مردان نیز احتمالاً بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند
 • در طول حمله یا دوره خوشه ای، سردردها مرتباً اتفاق می افتند. اما در دوره درمان سردرد خوشه ای، درد رخ نمی دهد.

بهترین روش های سریع درمان سردرد خوشه ای 

روش های درمانی بسیاری برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. اما از جمله سریع ترین درمان های سردرد خوشه ای، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده از سوماتریپتان تزریقی:

تریپتان ها دسته ای از داروهای درمانی میگرن هستند. این داروها به عنوان آگونیست برای گیرنده های 5-هیدروکسی تریپتامین (5-HT) عمل کرده، و از این رو می تواند میگرن را به خوبی درمان کنند. از طرف دیگر نیز برای درمان سریع سردردهای خوشه ای نیز مناسب خواهند بود. می توان از این داروها در یک بازه زمانی 24 ساعته با حداقل فاصله یک ساعت استفاده کرد. تا نتیجه آن را بر روی سردرد مشاهده نمود. افرادی که مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری ایسکمیک قلب هستند، نباید این دارو را مصرف کنند.

 • استنشاق اکسیژن 100 درصدی:

تنفس در اکسیژن از طریق ماسک با سرعت 7 تا 10 لیتر در دقیقه یکی از ساده ترین روش های درمان سردرد خوشه ای است، که در عرض 15 دقیقه تسکین قابل توجهی در سر ایجاد می کند. البته بهتر است به این نکته اشاره نماییم، که همیشه در دسترس بودن ماسک اکسیژن نمی تواند برای درمان این نوع سردردها کارساز باشد. اکسیژن درمانی ممکن است علائم سردرد را به تعویق اندازد، نه اینکه آنها را تسکین دهد.

 • دی هیدروارگوتامین:

از دیگر داروهای سریع درمان سردرد خوشه ای، باید به مسکن دی هیدروارگوتامین اشاره کنیم. می توان این مسکن را به صورت استنشاقی و داخل وریدی مورد استفاده قرار داد. بسته به تجویز متخصص سردرد ، از این دارو استفاده کنید تا اندازه و دوز مصرف درست را برای شما تعیین نماید.

 • قطره بی حس کننده موضعی بینی:

لیدوکائین (گزیلوکائین) یک روش موثر برای درمان سردرد خوشه ای است. می توانید با استفاده از این قطره های بینی با کمترین عوارض به درمان سردرد خود کمک کنید.

 • مصرف اکتروتاید:

این داروها در اصل نسخه های مصنوعی سوماتوستاتین هستند. استفاده از آنها یک روش درمانی موثر برای سردردهای خوشه ای است و برای کسانی که دچار فشار خون بالا یا بیماری ایسکمیک قلب هستند بی خطر محسوب می شود.

 • انجام جراحی:

جراحی از جمله روش های موثر برای درمان سردرد خوشه ای است، البته بیشتر بیماران زمانی به سراغ جراحی می روند، که با استفاده از روش های دیگر موفق به درمان سردردهای خوشه ای خود نشده باشند. یا ان که بدن شخصی قادر به تحمل دارو ها نباشد. البته لازم به ذکر است که این روش چندان مناسب نبوده، و تنها یک بار قابلیت انجام داد. از این رو تنها برای افرادی که یک نوع سردرد دارند می تواند موثر باشد.

از جمله موثرترین روش های جراحی جهت درمان سردرد خوشه ای، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

تزریق گلیسرول: گلیسرول به اعصاب صورت تزریق شده، و به عنوان یکی از روش های جراحی سردرد خوشه ای ایمن شناخته می شود.

جراحی متداول: جراح بخشی از عصب سه قلو را که به قسمت پشت و اطراف چشم خدمت می کند، برش زده و به درمان سردرد کمک می کند. البته در این روش درمانی احتمال بروز صدمه به چشم وجود دارد.

روش درمان سردردهای خوشه ای در آینده 

روش های جدید بسیاری وجود دارد، که برای درمان سردرد خوشه ای موثر خواهند بود. البته در این مورد احتمال وجود دارد. از این رو ممکن است در آینده از آنها برای درمان این مشکل استفاده شود. از جمله:

 • تحریک عصب پس سری: دستگاه کوچکی بر روی عصب پسین کاشته می شود. ایمپالسها را از طریق الکترود ارسال می کند. به نظر می رسد این روش ایمن بوده و قادر باشد نتیجه خوبی در درمان سردردهای بر جای بگذارد.
 • تحریک عمیق مغز: این کار شامل کاشت یک محرک در هیپوتالاموس است، که به نظر می رسد با زمان بروز سردردهای خوشه ای ارتباط دارد. این روش می تواند تکانه های الکتریکی مغز را تغییر داده و به درمان سردرد خوشه ای کمک شایانی نماید.

البته باید بیان نماییم که از این روش ها ممکن است در آینده استفاده شود، اما هنوز به طور قطعی نمی توانیم آنها را جزو روش های درمان برای سردردهای خوشه ای به شمار آوریم.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/172387#treatment

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

6 دیدگاه ها
 1. با سلام و احترام
  ضمن تشکر، با توجه به توضیحاتی که در مورد سردرد های خوشه ای فرمودید از دوم فروردین ماه ۱۴۰۱ مدت یکسال است که درگیرم و تا کنون از درمان نتیجه ای نگرفتم؛ بسیار رنج میکشم و تقریبا همه روزه دردهای وحشتناکی را در طرف راست صورتم در ناحیه بینی، چشم، شقیقه و سر تحمل میکنم و فقط به وسیله شستشوی بینی به وسیله سرنگ و آب گرم و کیسه آب گرم تا حدودی بخودم کمک میکنم.
  ۷۰ ساله ساکن مشهد و باز نشسته دانشگاه علوم پزشکی هستم و بیماری قلب و فشارخون نیز دارم که دارو مصرف میکنم.
  اگر محبت کرده مرا راهنمائی بفرمائید بسیار سپاسگزار و ممنون خواهم بود.
  ضمنا عددها را به انگلیسی مینوسم ولی متأسفانه به فارسی نوشته میشود. متشکرم

  پاسخ
  • سلام نیاز به ام آر آی هست و درمان سردرد خوشه ای دارویی و در صورت نیاز تزریقی توصیه می شود.

   پاسخ
 2. سلام و عرض ادب
  خانومی ۴۵ ساله هستم با سابقه میگرن شدید از اسفند ماه دچار سردرد یک طرفه شدم که با مسکن دیکلوفناک صد از بین میرود ولی بعد از از بین رفتن اثر قرص درد شروع می شود الان به مدت دوماه من درگیر این سردرد هستم دکتر مغز و اعصاب پروپرانول ۲۰ و چند تا قرص دیگه تجویز کردند که هیچ تاثیری نداشتند فقط با مسکن بهتر میشه واگر مسکن نخورم درد به شدت افزایش پیدامیکنه و باعث حالت تهوع شدید میشه بوتاکس مخصوص میگرن هم جواب نداد قرصهای سوماتریپتان و ارگوتامین سی هم جواب نمیده در ضمن در ام آر آی بنده هم چیزی دیده نشد
  می ترسم مصرف قرص دیکلوفناک ۱۰۰ در طولانی مدت باعث آسیب جسمی بشه بنظرتون من چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام با شماره 09127417143 تماس بگیرید

   پاسخ
 3. و عرض ادب
  خانومی ۴۵ ساله هستم با سابقه میگرن شدید از اسفند ماه دچار سردرد یک طرفه شدم که با مسکن دیکلوفناک صد از بین میرود ولی بعد از از بین رفتن اثر قرص درد شروع می شود الان به مدت دوماه من درگیر این سردرد هستم دکتر مغز و اعصاب پروپرانول ۲۰ و چند تا قرص دیگه تجویز کردند که هیچ تاثیری نداشتند فقط با مسکن بهتر میشه واگر مسکن نخورم درد به شدت افزایش پیدامیکنه و باعث حالت تهوع شدید میشه بوتاکس مخصوص میگرن هم جواب نداد قرصهای سوماتریپتان و ارگوتامین سی هم جواب نمیده در ضمن در ام آر آی بنده هم چیزی دیده نشد
  می ترسم مصرف قرص دیکلوفناک ۱۰۰ در طولانی مدت باعث آسیب جسمی بشه بنظرتون من چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام با شماره 09127417143 تماس بگیرید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 8 =

تماس سریع