دکتر نوشین یمانی / سردرد / درمان سردرد با بوتاکس
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان سردرد با بوتاکس

اگر به میگرن مبتلا هستید و یا گاه و بیگاه سردردهای میگرنی سراغ تان می آید، حتماً راه های مختلفی را برای درمان در پیش گرفته اید. روش تزریق بوتاکس برای درمان سردردهای مزمن یک روش ثابت شده در سال 2010 است که تاثیرات شگفت انگیزی داشته است. این روش درمانی در موارد زیر به کار می رود:

 • سابقه ابتلا به سردردهای میگرنی
 • سردردهایی که در اغلب روز های ماه ( 15 روز یا بیشتر ) فرد را درگیر می کند و اغلب آن ها از نوع میگرنی هستند

در موارد زیر، درمان با بوتاکس برای سردرد به اثبات نرسیده است:

 • ابتلا به سردرد برای 14 روز در ماه یا کمتر
 • ابتلا به دیگر انواع سردرد مانند سردرد خوشه ای
درمان سردرد با بوتاکس

درمان سردرد با بوتاکس

بوتاکس چیست؟

برای اینکه در مورد درمان سردرد با بوتاکس صحبت کنیم بهتر است که در ابتدا درباره ماده بوتاکس توضیحاتی ارائه دهیم.

بوتاکس که نوعی نوروتاکسین است، نوعی سم بوده که از باکتری ای به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود. این نوع سم باعث بروز یک واکنش مرگ بار به نام بوتولیسم می شود و در صورتی که از طریق غذا خورده شود و تمام سیگنال های عصبی را مسدود کرده و به فلج کردن ماهیچه ها می انجامد.

ولی استفاده از این ماده سمی در صورتی که در سیستم گوارش وارد نشود موردی ندارد. پزشکان دریافته اند که استفاده از بوتاکس می تواند به صاف شدن چین و چروک ها کمک کند و ماهیچه های صورت را ریلکس کند. همچنین استفاده از بوتاکس برای افرادی که تیک عصبی دارند و برای درمان اسپاسم ها که ناشی از یک بیماری عصبی به نام فلج مغزی نخاعی است، به کار می رود.

مبتلایان به سردرد میگرن برای درمان چین و چروک ها از بوتاکس استفاده می کردند و شاهد بهبود سردردهای خود بودند. این مورد را به پزشک معالج خود گفته اند و پزشکان تحقیقاتی در زمینه تاثیر بوتاکس در سردردهای میگرنی انجام دادند.

بوتاکس برای درمان سردرد موثر است؟

در یک مطالعه که روی بزرگسالانی صورت گرفته است که به سردردهای میگرنی مزمن مبتلا بوده اند، شات هایی از بوتاکس تزریق شد و شاهد کاهش تعداد روزهایی که در یک ماه فرد درگیر سردرد می شود، بوده ایم. این کاهش سردردها حتی در انواع دیگر سردرد هم مشاهده شده است.

همچنین افرادی که تحت این روش درمانی با بوتاکس قرار گرفتند، شاهد روزهای بدون سردرد بیشتری بودند و مرخصی های کمتری از محل کار خود گرفته اند. بنابراین این روش درمانی به نحوی روی راندمان آن ها در محل کار هم تاثیر مثبتی گذاشته است.

در تحقیقی دیگر نزدیک به نیمی از افرادی که دو شات بوتاکس دریافت کرده اند، گزارش کردند که روزهای ابتلا به سردرد به نصف کاهش یافته است. بعد از 5 بار دریافت روش درمانی با بوتاکس، این نرخ به 70 درصد از بیماران رسیده است.

پزشکان بر این باورند که بوتاکس برای سردردهای میگرنی موثر واقع می شود زیرا به مسدود کردن ماده ای شیمیایی به نام نوروترانسمیترها می انجامد. این ماده مسئول انتقال پیام درد از مغز است. بوتاکس به عنوان یک مسدود کننده در این راه عمل می کند. بوتاکس مواد شیمیایی را قبل از اینکه به پایانه های عصبی در سر و گردن برسند، مسدود می کند.

درمان با بوتاکس

 • فرد شات های بسیاری از بوتاکس را در اطراف سر و گردن خود دریافت می کند. هر 12 هفته یک بار این روش درمانی صورت می گیرد تا از سردردهای میگرنی پیشگیری شود.
 • شاید نیاز باشد که 30 تا 40 شات در هر نوبت دریافت شود و تعداد برابری در هر طرف سر تزریق صورت گیرد. در صورتی که سردرد میگرنی در نقطه مشخصی از سر دارید، شاید نیاز به دریافت شات های بیشتری در همان طرف سر داشته باشید. فرد می تواند 2 تا 3 هفته بعد از دریافت اولین درمان، شاهد نتایج موثر باشد.
 • پزشکی که این روش درمانی را انجام می دهد، در زمینه درمان سردرد با بوتاکس دوره دیده است و پزشکانی که صرفاً بوتاکس را برای زیبایی انجام می دهند، نمی توانند این روش درمانی را انجام دهند.

در ادامه نقاط تزریق بوتاکس برای درمان سردرد را مشاهده می کنید:

نقاط تزریق بوتاکس برای سردرد

نقاط تزریق بوتاکس برای سردرد

عوارض جانبی روش درمانی بوتاکس

این روش درمانی در اغلب موارد نتایج شگفت انگیزی در درمان میگرن مزمن داشته است ولی بصورت طبیعی مانند روش های دیگر درمانی عوارضی نیز دارد. به ویژه در صورتی که به درستی و توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب با تجربه و متبحر انجام نگیرد، می تواند عوارض جانبی زیر را داشته باشد:
درد، قرمزی و تورم جزئی در محل تزریق، واکنش حساسیتی مثل کهیر، تهوع، احساس خستگی و ضعف، افتادگی پلک، غیر قرینگی ابروها و گردن درد و سردرد عوارض جانبی برای افرادی است که به سردرد میگرنی دچارند و از بوتاکس استفاده می کنند.
خوشبختانه احتمال بروز این عوارض بسیار پایین است و در صورت بروز، ظرف چند روز تا چند هفته برطرف می شوند. هیچ گزارشی مبنی بر اثرات جدی و پایدار از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن دیده نشده است.
یادآوری می شود تزریق بوتاکس تخصصی برای درمان میگرن حتما باید توسط متخصص مغز و اعصاب که از آناتومی عروق واعصاب و عضلات محل تزریق مطلع است انجام شود.

نتیجه گیری

درمان سردرد با بوتاکس روشی ثابت شده و موثر برای سردردهای میگرنی است که سالیان سال مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از این روش درمانی کاملاً باید با نظر پزشک باشد. زیرا در ابتدا باید تشخیص داده شود که نوع سردرد چیست و سپس برای درمان مناسب اقدام شود. استفاده از بوتاکس برای سردردهای تنشی یا خوشه ای یا دیگر انواع سردرد مانند سردردهای سینوسی مناسب نیست و شاید هیچ تاثیری نداشته باشد. همچنین تعداد روزهای درگیری فرد در ماه هم در نتیجه و اثر بخشی روش درمانی بوتاکس موثر است. بنابراین برای انتخاب روش درمانی حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.

منبع : https://www.webmd.com/migraines-headaches/botox-migraines

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی

بهترین متخصص مغز و اعصاب در دبی یا نورولوژیست ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارند.  یک پزشک عمومی می تواند در صورتی که مشکوک به بیماری های سیستم عصبی است، بیمار را به یک نورولوژیست ارجاع دهد. بیماری های سیستم عصبی شامل طیف وسیعی از بیماری ها...

بهترین متخصص سردرد در دبی

بهترین متخصص سردرد در دبی

سردرد یکی از مشکلات شایع در دهه اخیر است و به دلیل بیماری های بدخیمی که همه گیر شده است، مانند تومورهای مغزی، بسیاری از افراد با تجربه علائمی مانند سردرد نگران می شوند. از سوی دیگر سردرد می تواند بسیار آزاردهنده باشد و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را دشوار سازد....

انواع سردرد های متداول

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب انواع سردرد ها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند: سردرد تنشی سردرد میگرن سردرد خوشه ای گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردرد ها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. چه نوع سردردی به بوتاکس بهتر پاسخ می ده؟

  پاسخ
  • سلام بوتاکس در درمان میگرن مزمن کاربرد داره‌.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 2 =

تماس سریع