دکتر نوشین یمانی / سردرد / سردرد ناشی از خونریزی مغزی

سردرد ناشی از خونریزی مغزی

معمولا بعد از ضربه به سر نگرانی برای آسیب های مغزی و یا خونرزی مغز تا مدتی  فرد را درگیر میکند. و دغدغه آسیب هایی که این ضربه برای مغز به همراه داشته است تا  مدت ها در سر می چرخد. به راستی  مغز اندام حساسی است و هر ضربه ای که به سر وارد می شودمی تواند بسیار خطرناک و مشکل آفرین باشد. لازم است سر خود را از ضربه حفظ کنیم اما اگر ضربه ای به صورت اتفاقی به سر وارد شد چه ؟ … در این صورت چطور می توانیم از سلامت مغز خود مطمئن شویم . آسیب به مغز ناشی از ضربه علائمی دارد در صورت مشاهده این علائم لازم است فورا به اورژانس مراجعه کنید.

چرا خونریزی مغزی رخ می دهد؟

خونریزی مغز معمولا به دنبال ضربه یا آسیب به سر ایجاد می شود. اما در موارد به علت فشا رخون بالا و عدم تحمل رگ ها نیز ایجاد می شود. معمولا این مورد در افراد بالای 50سال که فشا رخون بالای کنترل تشده دارند شایع تر است. عدم تحمل فشار خون از سوی رگ ها باعث نشت خون به بیرون و خونریزی مغز می شود.

علائم خونریزی مغز

اولین علائمی که معمولا بعد از خونریزی مغز برزو می کند سردر شدید و ناگهانی است این سردرد همزمان با پاره شده رگ معیوب خود را نشان می دهد و همراه با استفراغ و تهوع است. بقیه علائم بعد از آن به تدریج نمایان می شوند. بنا به شدت خونریزی ضعف و سسنی در بدن و یا حتی تشنج می تواند از علائم خونریزی از رگ های مغزی باشد. در ادامه اختلال تکلم و کاهش سطح هوشیاری مشاهده می شود. با مشاهده علائم خونریزی مغزی بهترین اقدام ممکن تماس با اورژانس است در این مدت از خوراندنت آب یا هر ماده ای به بیمار خودداری کنید زیرا در این هنگام احتمال ورود مواد به مجرای هوایی و مسدود شدن راه تنفسی وجود دارد. درباره سی تی اسکن مغز بخوانید.

خونریزی مغزی در کودکان

در مواردی نادری خونریزی مغزی در کودکان اتفاق می افتد در حالی که ضربه ای به سر وارد نشده است. ضعیف بودن جدار رگ ها در این کودکان باعث می شود در برابر افزایش فشار خون مقاوم نبوده  دچار پارگی رگ و خونریزی مغزی شوند. اگر این مورد چند بار برای کودکان اتفق بیفتد لازم است تا توسط متخصص مغز و اعصاب برسی شود. اگر در اولین تکرار این خونریزی دلیل ایجاد ان مشخص و درمان نشود احتمال دوباره رخ دادن آن بیشتر است.در باره سردرد در خواب بخوانید.

در انتها به خاطر داشته بشید مغز اندام حساسی است که نیازمند مراقبت است. جمجمه سد دفاعی خوبی  برای مغز است اما در مواردی این سد دفاعی نمی تواند مانع آسیب مغز شود. هر زمانی که مغز شما دچار آسیب یا ضربه شد تا مدتی کمراقب علائم و سردرد های خود باشید و در صورت مشاهده علائم گفته شده فورا با اورژانس تماس بگیرید. در پایان می توانید سوالات خود را درباره انواع سردرد ها و راهکار های درمان آن ها در بخش نظرات از دکتر نوشین یمانی متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ سردرد بپرسید.

مقالات مرتبط
سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری

سردرد در دوران بارداری را بسیاری از زنان تجربه می کنند. علائم آن می توانند ناراحت کننده باشند، اما راه های مختلفی برای کنترل سردرد وجود دارد. هیدراته ماندن، مدیریت سطح استرس، خواب کافی و دوش آب گرم می تواند به تسکین سردرد کمک کند. از سوی دیگر، پوشیدن لباس های گشاد،...

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی

اکسیپیتال نورالژی بیماری است که در آن اعصاب موجود در پشت سر آسیب می‌ببیند. این عصب ها مانند اعصاب ستون فقرات محافظت شده نیستند و به اعصاب پس سری مشهورند. هنگامی که این اعصاب بر اثر عوامل مختلف آسیب ببیند، فرد در ناحیه پشت سر احساس درد می‌کند و به این حالت اکسیپیتال...

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد

زالو درمانی برای سردرد قرن هاست برای درمان انواع سردردها استفاده می‌شود. سردرد می‌تواند فوق العاده عذاب آور باشد و باعث شود ما نتوانیم بر روی کارهایمان تمرکز کنیم و از فعالیت های روزانه خود لذت ببریم. خوشبختانه، انواع مختلفی از درمان ها برای کمک به تسکین سردرد ما وجود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + شانزده =

تماس سریع