دکتر نوشین یمانی / میگرن / چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

حالت تهوع و میگرن اتفاق غیر معمولی نیست. بین یک سوم تا دو سوم یا بیشتر مبتلایان به میگرن در طول برخی یا همه حملات میگرنی خود حالت تهوع را تجربه می کنند.

حالت تهوع و میگرن

تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به میگرن غیر معمول نیست. این مانند اضافه کردن دردی به درد دیگر است. سر شما از قبل نبض می‌زند، و معده‌تان درد می‌گیرد. از همین رو مصرف داروهای خوراکی در هنگام داشتن حالت تهوع کارساز نیست.

چه چیزی باعث احساس تهوع در زمان حمله میگرنیمی شود؟ هیچ پاسخ مشخصی وجود ندارد، اما چند نظریه و چیزهایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا حدی حالت تهوع را کاهش دهید.

سردرد میگرن چیزی بیش از یک سردرد است. این یک سردرد شدید است که ساعت ها یا حتی روزها طول می کشد. بیشتر افراد در دو طرف سر یا شقیقه ها یا پشت چشم ها و گوش ها احساس درد می کنند. به طور معمول، درد در یک طرف می‌باشد.

اکثر افرادی که از میگرن رنج می برند می دانند که چه زمانی حمله میگرن آن ها شروع می‌شود. بسیاری از آنها علائم هشدار دهنده ای مانند هاله یا احساس سوزن سوزن شدن دارند. برخی افراد اختلالات بینایی مانند لکه هایی در جلوی چشم را تجربه می کنند.

چه چیزی باعث تهوع در حین حمله میگرن می شود؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد، اما نظریه هایی از سوی محققان وجود دارد:

یک تئوری این است که رگ های خونی متورم در مغز باعث میگرن می شود و در عین حال باعث ایجاد سایر عوارض جانبی منفی مانند حالت تهوع و بیماری حرکت می شود. گیرنده های سروتونین زیادی در روده وجود دارد و هر تغییری می تواند حالت تهوع ایجاد کند. تغییر سطح استروژن نیز ممکن است نقش داشته باشد.

یک نظریه مرتبط که نقش رگ‌های خونی منبسط شده را در نظر می‌گیرد، نشان می‌دهد که افزایش قطر رگ‌های خونی می‌تواند مننژها را که پوشش‌های غشایی نازکی روی مغز هستند، فشار دهد یا بکشد.

هل دادن یا کشیدن می تواند باعث درد ضربان دار شود. مدولای پشتی منقاری اطلاعات حسی را از طناب نخاعی به مغز منتقل می کند و باعث ایجاد حالت تهوع در مرحله پیش از حمله میگرنی می شود. (پرودروم شروع حمله میگرنی را نشان می دهد و سروتونین در آن نقش دارد.)

نظریه دیگری نشان می‌دهد که فشار خون بالا در طول میگرن ممکن است باعث استفراغ شود زیرا یک عارضه جانبی فشار خون بالا حالت تهوع است.

ممکن است میگرن ناحیه خاصی از ساقه مغز را درگیر کند که در عملکردهای خودمختار مانند هضم غذا نقش دارد. اگر میگرن اعصابی را که دستگاه گوارش را فعال می کنند تحریک کند، ممکن است حالت تهوع ایجاد شود.

در نهایت، میگرن می تواند باعث آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) شود. همان انتقال دهنده عصبی در معده شایع است که ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود. داروهای مسدودکننده CGRP روی این انتقال دهنده عصبی برای جلوگیری از میگرن عمل می کنند و ممکن است به درمان حالت تهوع نیز کمک کنند.

حالت تهوع در حملات میگرن چقدر شایع است؟

حالت تهوع یکی از علائم شایع میگرن است و همچنین بخشی از معیارهای تشخیصی است. حالت تهوع از خفیف تا شدید متغیر است و ممکن است با تعریق و استفراغ همراه باشد.

حالت تهوع به نوع میگرن مربوط نمی شود. می تواند با هر نوع میگرن رخ دهد. افرادی که هاله را تجربه می کنند و آنهایی که تجربه نمی کنند هر دو می توانند دچار حالت تهوع شوند. اغلب در افرادی که از میگرن دهلیزی رنج می برند، از جمله سرگیجه و از دست دادن تعادل، دیده می شود. افرادی که از دوران کودکی دچار بیماری حرکت بوده و سابقه میگرن داشته اند، اغلب حالت تهوع را گزارش می کنند.

میگرن شکمی باور کنید یا نه، چیزی به نام میگرن شکمی وجود دارد. میگرن به جای درد در سر، معده درد ایجاد می‌کند. این بیماری عمدتاً در کودکان خردسال پنج تا نه ساله دیده می شود. درد در اطراف ناف قرار دارد و ممکن است کودک به همان علت سردرد میگرنی دچار حالت تهوع شود.
میگرن همی پلژیکحالت تهوع یکی از ویژگی های مهم میگرن همی پلژیک است. این میگرن ها باعث سر درد و ضعف در یک طرف بدن می شوند. آنها همچنین می توانند شامل تغییرات موقت بینایی، احساس و گفتار باشند که باعث می شود این نوع میگرن با سکته مغزی اشتباه گرفته شود.
با این حال، اگر با ضعف گفتاری یا عضلانی مشکل دارید، حتی اگر فکر می کنید که میگرن است، باید به اورژانس مراجعه کنید تا سکته مغزی را رد کنید.
استاز معدهدر گذشته، محققان فکر می کردند که کاهش استاز معده (هضم) می تواند به تسکین حالت تهوع در هنگام میگرن کمک کند. با این حال، تحقیقات اخیر همچین چیزی را نشان نمی دهد.

استفراغ و تسکین درد

برخی از بیماران جوان متوجه می شوند که استفراغ باعث قطع حمله میگرنی می شود زیرا استفراغ باعث آزاد شدن فشار داخل جمجمه می شود. با این حال، ما توصیه نمی کنیم خود را مجبور به استفراغ کنید. هدف اجتناب از آن است.

اگر استفراغ می کنید، سعی کنید آب بنوشید تا دچار کم آبی نشوید. جرعه های کوچک بنوشید و در این بین صبر کنید تا مطمئن شوید که آب کم می شود. اگر دچار استفراغ غیرقابل کنترل می شوید، فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا کم آبی بدن به سرعت رخ می دهد.

محرک های غذایی و حذف وعده های غذایی

اگر غذاهای خاصی باعث میگرن شما شود، ممکن است علت تهوع شما در هنگام حمله میگرن نیز باشد. حذف وعده های غذایی نیز می تواند باعث میگرن شود که با حالت تهوع همراه است. به طور معمول، ابتدا میگرن و سپس حالت تهوع ایجاد می شود، نه برعکس.

همه مبتلایان به میگرن محرک های غذایی ندارند و در بین افرادی که این کار را دارند، لزوماً محرک های غذایی مشابهی ندارند. غذاهای حاوی مواد نگهدارنده معمولاً محرک میگرن هستند. اجتناب از گوشت های فرآوری شده یا پنیرهای سفت ممکن است دفعات میگرن را کاهش دهد.

برای جلوگیری از هیپوگلیسمی (قند خون پایین) که یکی دیگر از محرک های میگرن است، وعده های غذایی و میان وعده های منظم داشته باشید. حذف وعده های غذایی نیز می تواند میگرن را بدتر کند.

درمان تهوع مرتبط با میگرن

اگر اغلب در طول میگرن احساس تهوع می کنید، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید تا در برنامه درمانی شما مورد توجه قرار گیرد.

داروهای تجویزیبرخی از مبتلایان به میگرن با استفاده از تریپتان ها تسکین می یابند، اگرچه اثربخشی آن بسیار ضعیف است. برخی از افراد می توانند با تریپتان ها میگرن را قطع کنند، در حالی که برخی دیگر با مصرف این دارو حالت تهوع پیدا می کنند.
از آنجایی که حالت تهوع می تواند مصرف داروهای خوراکی را دشوار کند، ممکن است از اسپری بینی برای میگرن یا داروهای تزریقی برای دور زدن معده خود استفاده کنید. برخی از تریپتان ها به صورت اسپری بینی عرضه می شوند.
یک داروی خوراکی قابل حل مخلوط در مایع ممکن است برای معده راحت تر باشد. در عین حال، مهارکننده های CGRP ممکن است در وهله اول از میگرن و حالت تهوع جلوگیری کنند.
بتا بلاکرها، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد افسردگی در گذشته برای جلوگیری از میگرن استفاده می شده است. سایر بیماران مبتلا به تهوع با داروهای ضد تهوع و ضد استفراغ مانند متوکلوپرامید تسکین می یابند.
داروهای جدیدتر مانند دیتانس و گپانتز داروهایی ناقص هستند که گیرنده های خاصی را روی اعصاب حسی شما هدف قرار می دهند و به کاهش حالت تهوع کمک می کنند.
داروهای بدون نسخهNSAID ها، استامینوفن و مقادیر کمی کافئین ممکن است در کاهش سردرد و حالت تهوع مفید باشند.
درمانهای خانگیبرخی از مبتلایان به میگرن با استفاده از برخی گیاهان دارویی یا ویتامین ها تسکین پیدا می کنند. زنجبیل که به شکل قرص، چای، زنجبیل یا دمنوش برای سردرد مصرف می شود، اغلب حالت تهوع را برطرف می کند، مانند چای نعناع فلفلی یا عطر منتول.
B6، ویتامینی که معمولاً توسط زنان باردار برای تسکین تهوع صبحگاهی استفاده می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند کمک کند، مانند طب فشاری و طب سوزنی. یک مطالعه نشان داد که طب فشاری به میزان قابل توجهی بیشتر از داروهای ضد تهوع به درمان حالت تهوع کمک می کند. همچنین، طب فشاری عوارض جانبی کمی دارد یا اصلا عوارض ندارد.

کلام آخر

رنج بردن از میگرن به اندازه کافی بد است. احساس تهوع در هنگام حمله شما آن را بدتر می کند. بدانید که حالت تهوع در طول میگرن برای بسیاری از مبتلایان رایج است و محققان در حال کار بر روی تعیین علت حالت تهوع هستند.

سبک زندگی سالمی داشته باشید، از عوامل محرک اجتناب کنید و برخی از داروهای خانگی یا OTC را امتحان کنید. یا در مورد داروهای تجویزی که هم میگرن و هم به حالت تهوع کمک می کنند با پزشک خود صحبت کنید.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی از هر 200 بیمار میگرنی، یک نفر را درگیر می کند که می تواند بینایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این حملات اغلب با هاله انجام می شود که معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماران ممکن است قبل از ایجاد سردرد، پرتو‌های نور را ببینند و علائم آن از حساسیت...

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه حسی دارد؟ این احساس مانند اکثر میگرن های دیگر می‌باشد با این تفاوت که به درد و ناراحتی قاعدگی اضافه شده است. برخی از زنان دوران قاعدگی خود دچار میگرن می شوند. این وضعیت که میگرن قاعدگی نامیده می شود، تنها با تغییر سطح استروژن ایجاد می شود که ممکن است...

اسپری بینی برای میگرن

اسپری بینی برای میگرن

اسپری بینی برای میگرن یک راه موثر برای درمان میگرن است، اسپری های بینی چیز جدیدی نیستند. آن ها یک راه موثر برای درمان موقتی میگرن هستند. این دارو ها شامل تریپتان ها، ارگوتامین و یک ضد التهاب غیر استروئیدی به نام کتورولاک می‌باشد. اسپری بینی اغلب به عنوان درمان قطعی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 2 =

تماس سریع