دکتر نوشین یمانی / میگرن / بیماری هایی که همراه با میگرن ایجاد می‌شوند؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

بیماری هایی که همراه با میگرن ایجاد می‌شوند؟

میگرن فقط سردرد بسیار دردناکی نیست. بیماری هایی که با میگرن ایجاد می‌شوند، بیماری های عصبی پیچیده ای هستند که اغلب همراه با سایر مشکلات سلامتی به وجود می‌آیند. بیماری های همراه با میگرن برای کسانی ایجاد می‌شود که مبتلا به دیگر مشکلات سلامتی نیز هستند. درک این بیماری ها برای درمان میگرن به صورت کامل و کیفیت زندگی بهتر برای افرادی که به میگرن مبتلا می شوند مهم است.

بیماری های همراه با میگرن

اضطراب و افسردگیافرادی که سردرد میگرن دارند اغلب اضطراب و افسردگی نیز دارند. بر اساس تحقیقات انجام شده، تا 50 درصد از افراد مبتلا به میگرن نیز دارای اضطراب یا افسردگی هستند. میگرن و مشکلات سلامت روان در هر دو جهت مرتبط هستند و هر یک دیگری را بدتر می کند.
این ناشی از فرآیندهای عصبی زیستی مشترک، مانند عدم تعادل انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین است. اضطراب و افسردگی می تواند بر میزان دفعات و درد میگرن تأثیر بگذارد. برعکس، وقتی میگرن هم بدتر می‌شود، اضطراب و افسردگی هر دو بدتر می‌شوند. بنابراین، برای برنامه های درمانی مهم است که به هر دو آنها رسیدگی شود.
اختلالات خوابمیگرن و مشکلات خواب اغلب دست به دست هم می دهند و خواب را سخت می کنند و احتمال میگرن را بیشتر می کنند. میگرن اغلب با مشکلات خواب مانند بی خوابی، آپنه خواب و سایر اختلالات خواب همراه است.
این واقعیت که مشکلات خواب می تواند باعث سردرد شود و بالعکس نشان می دهد که درمان هر دو برای درمان موثر میگرن چقدر مهم است. استفاده از روش‌هایی برای بهبود کیفیت خواب می‌تواند تأثیر زیادی بر دفعات و میزان بد بودن میگرن داشته باشد.
اگر صبح‌ها مرتباً از خواب بیدار می‌شوید و احساس شادابی نمی‌کنید، اگر خروپف می‌کنید و اغلب خسته هستید، ممکن است برای ارزیابی آپنه انسدادی خواب به یک متخصص خواب ارجاع داده شوید.
شرایط درد مزمنشرایط درد مزمن مانند فیبرومیالژیا و اختلالات گیجگاهی فکی اغلب با سردرد مرتبط هستند. افراد مبتلا به میگرن ممکن است علائمی داشته باشند که همپوشانی دارند، که تشخیص اینکه چه چیزی اشتباه است و چگونه باید آن را درمان کرد دشوار است. استفاده از یک روش چند رشته ای که به میگرن و سایر شرایط درد کمک می کند، مهم است.
با استفاده از این روش، پزشکان و پرستاران از رشته‌های مختلف با یکدیگر همکاری می‌کنند تا به بیماران مراقبت‌های جامع ارائه دهند و کیفیت زندگی عمومی آنها را بهبود بخشند.
اختلالات قلبی عروقیبیماری های همراه میگرن اغلب شامل بیماری های قلبی و عروقی مانند بیماری قلبی و سکته می شود. مطالعات نشان داده است که برخی از افراد مبتلا به میگرن بیشتر در معرض ابتلا به این شرایط هستند.
این که سردرد و بیماری های قلبی عروقی اغلب با هم دیده می شوند به دلیل عوامل خطر مشترک مانند ژنتیک، التهاب، و اختلال عملکرد اندوتلیال است. مبتلایان به میگرن، به ویژه آنهایی که سابقه خانوادگی یا سایر عوامل خطر دارند، باید قلب خود را به موقع بررسی کنند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.
این مسئله به ویژه در زنان زیر 45 سال که میگرن همراه با اورا دارند، سیگاری هستند و از کنترل بارداری حاوی استروژن استفاده می کنند، بیشتر است.

مدیریت بیماری های همراه با میگرن در درمان

هنگامی که سایر مشکلات سلامتی وجود دارد، درمان میگرن دشوارتر می شود. داروهای میگرن می توانند با داروهایی که برای شرایط دیگر استفاده می شوند ترکیب شوند، بنابراین باید به دقت ارزیابی و هماهنگ شوند. اگر دو یا چند بیماری را بتوان با یک دارو درمان کرد، گاهی اوقات می‌توان از این مزیت استفاده کرد. ما همیشه به بیماران می گوییم که هر چه دارو کمتر باشد بهتر است.

به عنوان مثال، یک داروی ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین (یا دولوکستین) برای افسردگی، میگرن، دردهای اسکلتی- عضلانی مزمن، یا بی خوابی. یا توپیرامات برای میگرن و کاهش وزن. یا پروپرانولول برای میگرن، فشار خون و اضطراب و غیره.

مدیریت بیماری های همراه با میگرن در درمان

برای رسیدن به درمان میگرن و سایر شرایط به طور همزمان، یک روش کامل و فردی مورد نیاز است. مراقبت های بین رشته ای، که در آن پزشکان از رشته های مختلف با هم کار می کنند، تضمین می کند که افراد مبتلا به میگرن و سایر مشکلات سلامتی بهترین مراقبت ممکن را دریافت می کنند.

عوامل مؤثر بر پیشگیری میگرن با بیماری های همراه آن

چشم انداز و اثرات طولانی مدت سردرد می تواند تحت تأثیر سایر مشکلات سلامتی قرار گیرد. مهم است که بفهمیم چه چیزی باعث بدتر شدن میگرن می‌شود تا بتوان برنامه‌های درمانی را متناسب با آن انجام داد.

با مراقبت از بیماری های همراه با سردرد میگرن، پزشکان می توانند تأثیر آنها بر درمان میگرن را کاهش دهند و نتایج بیمار را بهبود بخشند. هنگام ایجاد یک برنامه درمانی شخصی، مهم است که یک ارزیابی کامل انجام دهید که همه بیماری ها را در نظر بگیرد.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

حالت تهوع و میگرن اتفاق غیر معمولی نیست. بین یک سوم تا دو سوم یا بیشتر مبتلایان به میگرن در طول برخی یا همه حملات میگرنی خود حالت تهوع را تجربه می کنند. تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به میگرن غیر معمول نیست. این مانند اضافه کردن دردی به درد دیگر است. سر شما از قبل نبض...

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی از هر 200 بیمار میگرنی، یک نفر را درگیر می کند که می تواند بینایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این حملات اغلب با هاله انجام می شود که معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماران ممکن است قبل از ایجاد سردرد، پرتو‌های نور را ببینند و علائم آن از حساسیت...

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه حسی دارد؟ این احساس مانند اکثر میگرن های دیگر می‌باشد با این تفاوت که به درد و ناراحتی قاعدگی اضافه شده است. برخی از زنان دوران قاعدگی خود دچار میگرن می شوند. این وضعیت که میگرن قاعدگی نامیده می شود، تنها با تغییر سطح استروژن ایجاد می شود که ممکن است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

تماس سریع