دکتر نوشین یمانی / میگرن / اورای میگرن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اورای میگرن

اورای میگرن چیست؟

اورای میگرن یکی از انواع سردردهای میگرنی است که بسیاری از افراد از آن خاطره های دردناک دارند. لازم به ذکر است که سردردهای میگرنی غالبا به دلیل بروز تغییراتی در سیستم عصبی فرد ایجاد شده و در طی 4 مرحله پیشرفت می کنند. مرحله پیش درآمد، مرحله اورا، مرحله حمله و مرحله پس اثر 4 مرحله مذکور هستند که در ادامه به معرفی کامل آن ها می پردازیم.

مرحله پیش درآمد

این مرحله که آن را با نام Prodrome نیز می شناسند، حدود چند ساعت و یا چند روز پیش از شروع سردرد اصلی در فرد ظاهر می شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که حدود 40 تا 60 درصد افراد در مرحله پیش درآمد با علائم گوناگونی رو به رو می شوند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به یبوست، افسردگی، اسهال، خواب آلودگی، ولع مصرف مواد غذایی، بیش فعالی و تحریک پذیری، عطش شدید، تغییرات خلق و خو و… اشاره نمود. لازم به ذکر است که دسته ای از افراد نیز وجود دارند که در این مرحله با هیچ علائمی مواجه نمی شوند.

اورای میگرن

مرحله اورا

  • هاله بینایی

مرحله اورا یا همان تاری دید و هاله بینایی که با نام Aura نیز شناخته می شود، مرحله دوم ابتلا به اورای میگرن است که موجب می شود حدود 20 درصد از افراد با علائم هشدار متمایزی مواجه گردند. علائم مربوط به این مرحله ناشی از سیستم عصبی فرد مبتلا بوده و در اکثر موارد بینایی وی را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر چه هاله مذکور غالبا موجبات درگیری بینایی فرد را فراهم نموده و بصری می باشد، اما در برخی موارد دیده شده است که اختلالات حسی، حرکتی یا کلامی نیز در فرد نمود پیدا می کنند.

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، شایع ترین نوع هاله ها، هاله دیداری است. این نوع هاله ها درست مانند یک موج الکتریکی یا شیمیایی از طریق قشر بینایی مغز فرد مبتلا به اورای میگرن حرکت می کند. حال شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که منظور از قشر بینایی چیست؟

منظور از قشر بینایی مغز قسمتی از مغز انسان است که وظیفه پردازش سیگنال های دیداری را بر عهده دارد. در مواردی دیده شده است که گسترش این موج به بروز توهمات بصری در فرد منجر شده است.

یکی از معروف ترین هاله های بصری که الگویی مشابه دیواره های قرون وسطایی دارد، طیف استحکامات نامیده می شود. در صورت بروز چنین هاله ای نور به شکل سوراخی کوچک از خطوط و اشکال هندسی در زمینه بینایی فرد ظاهر می گردد. هاله بصری مذکور گاهی به یک جسم داسی شکل یا C شکل توسعه یافته و یا در قسمت جلویی آن خطوط زیگزاگ مانندی قرار می گیرد که موجبات آزار فرد مبتلا به اورای میگرن را فراهم می سازد.

فردی که از ابتلا به اورای میگرن رنج می برد، احساس می کند که هاله های مذکور در حال حرکت هستند و به مرور زمان رشد کرده و تاری بیشتری را برای دید وی ایجاد می کنند.

جالب و در عین حال لازم است بدانید که شکل هاله ها در افراد مبتلا به اورای میگرن متفاوت می باشد. بنابراین گاهی ممکن است در حالی که فردی هیچ هاله ای را احساس نمی کند، فرد دیگر با احساس نقاط روشن و یا چشمک زن از چنین وضعیتی رنج ببرد. در برخی موارد هاله ها منجر به کاهش نسبی بینایی فرد مبتلا به اورای میگرن می شود. این حالت را تحت عنوان اسکوتوم نامگذاری کرده اند.

هاله های مذکور غالبا بین 10 تا 30 دقیقه به طول انجامیده و با علائمی همچون دیدن نقطه های سیاه، مشاهده خط های موج دار، دیدن نورهای چشمک زن، دیدن چیزهای فاقد وجود خارجی، دیدن تونل، شنیدن صدای زنگ در گوش و… همراه هستند.

  • هاله حسی

یکی دیگر از انواع هاله هایی که فرد مبتلا به اورای میگرن به آن دچار می شود و نوعی هاله رایج و معمول محسوب می شود، هاله حسی است. این نوع هاله می توانند به طور همزمان و یا پس از هاله بینایی رخ دهند. این در حالی است که هاله مذکور در برخی موارد به تنهایی رخ می دهد. از جمله مهم ترین علائم هاله حسی می توان به احساس گزگز در یک اندام، احساس بی حسی و… اشاره نمود که پس از گذشت 10 الی 20 دقیقه به طرف بازو به حرکت درآمده و آن را درگیر می کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که هاله بی حسی در برخی موارد می تواند به یک طرف صورت و زبان فرد مبتلا به اورای میگرن حرکت کرده و وی را آزرده کند.

  • هاله دیسپازیک

هاله دیسپازیک که در برخی افراد مبتلا به اورای میگرن ظهور می یابد، زمینه بروز اختلال در گفتار یا زبان را تشدید کرده و در موارد بسیار نادری موجب ایجاد ضعف و ناتوانی در بعضی اندام ها و یا یک طرف بدن می شود. چنین میگرنی را با نام میگرن همی پلژیک می شناسند.

مرحله حمله

اگرچه در اکثر مواقع افراد مبتلا به اورای میگرن نخست به هاله بینی دچار شده و سپس مرحله حمله را تجربه می کنند، اما در برخی موارد نیز دیده شده است که هاله بینی و حمله به صورت همزمان اتفاق افتاده است. جالب است بدانید که گاهی فرد دچار هاله بینی می شود، اما در مرحله بعد با سردرد مواجه نمی گردد.

افراد مبتلا به اورای میگرن غالبا مرحله حمله را با دردی مبهم شروع کرده و به تدریج به دردی شدید و پالس دار دچار می شوند. افرادی که در حین بروز مرحله حمله به انجام فعالیت می پردازند، نقش مهمی در تشدید این بیماری ایفا کرده اند.

افراد مبتلا به اورای میگرن در این مرحله با علائمی نظیر حالت تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، ضعف و بی حالی و… مواجه می شوند. لازم به ذکر است که این مرحله در خوشبینانه ترین حالت حدود چهار ساعت و در بدبینانه ترین حالت چند روز به طول می انجامد.

مرحله پس اثر

این مرحله را تحت عنوان Posdrome نیز نامگذاری می کنند. افراد مبتلا به اورای میگرن حدود یک روز پس از اتمام مرحله حمله با مرحله پس اثر دست و پنجه نرم می کنند. در این مرحله فرد احساس تخلیه شدن یا شسته شدن کرده و با علائمی همچون گرسنگی شدید، خستگی شدید، احساس غیر عادی شاد بودن و سرحال بودن، احساس درد در عضلات، احساس ضعف و… رو به رو می شود.

دکتر نوشین یمانی

دکتر نوشین یمانی در سال 1395 بورد تخصصی نورولوژی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند. ایشان دوره فلوشیپ سردرد را در مرکز سردرد دانمارک که جزو معتبرترین مراکز سردرد دنیا است نزد پرفسور جس السن (Professor Jes Olesen) ملقب به پدر سردرد دنیا با موفقیت گذراندند و همچنین دوره بین المللی دوساله مستر سردرد را در دانشگاه کپنهاگ دانمارک درسالهای 2018-2020 گذراندند و علیرغم پیشنهاد کار و اقامت به ایشان در کشور دانمارک بعنوان اولین پزشک ایرانی دارای مدرک فلوشیپ سردرد جهت خدمت به هم میهنان خود به ایران بازگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درامدند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو − یک =

تماس سریع