دکتر نوشین یمانی / سردرد / انواع سردرد های متداول
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انواع سردرد های متداول

سردردها می توانند آزاردهنده باشند ولی اغلب سردردها خطر خاصی ندارند و معمولاً در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند:

 • سردردهای تنشی
 • سردردهای میگرنی
 • سردردهای خوشه ای

گاهی اوقات علائم مشترکی در انواع سردردها وجود دارد که تشخیص را مشکل می سازد. ولی برخی علائم مشخص می توانند به طور خاص سردرد را در دسته خود قرار دهند. این سه نوع سر درد جزو سه نوع اصلی هستند که ناشی از شرایط و بیماری خاصی نیستند. هر یک از انواع سردرد می توانند به سردرد مزمن تبدیل شوند و به صورت روزانه افراد را درگیر کنند. ابتلا به سردرد به صورت روزانه می تواند فرد را نگران کند و درصدد یافت علت آن برآید. مخصوصاً در صورتی که به تازگی مبتلا به سر درد شده باشد. بسته به سابقه بیمار و معاینات انجام گرفته، شاید نیاز به تست های بیشتری برای تشخیص درست باشد.

انواع سردرد

سردردهای تنشی

علائم سردرد تنشی شامل موارد زیر است:

 • فشار یا سفتی در اطراف سر یا گردن
 • درد خفیف تا متوسط که دائمی است و از بین نمی رود.
 • دردی که با انجام فعالیت وخیم تر نمی شود.
 • شدت درد در مدت زمان ابتلا به سردرد، کاهش و افزایش می یابد.
 • شاید حساسیتی در ماهیچه های سر، گردن یا شانه ها باشد.

افرادی که به سردرد تنشی مبتلا هستند در اغلب موارد احساس فشار و گرفتگی را قبل از شروع سردرد دارند. بر خلاف میگرن، سردردهای تنشی بدون علائم دیگر مانند حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا یا بوی خاصی رخ می دهد.

سردردهای میگرنی

سردرد میگرن باعث ایجاد درد متوسط تا شدیدی می شوند که در مواجهه با نور، صدا و حرکت شدت می یابد. برخی افراد همچنین تجربه حالت تهوع و استفراغ دارند. سردردهای میگرنی به طور خاص برای چند ساعت ادامه دارند ولی در برخی موارد دیده شده است که برای سه روز هم ادامه داشته اند. زمانی که فرد به میگرن مبتلا می شود معمولاً نیاز است که در اتاقی تاریک و ساکت استراحت کند.

زنان بیشتر از مردان به این نوع سردرد مبتلا می شوند و معمولاً در دوران بلوغ و سال های باروری بیشتر این سردرد را تجربه می کنند. معمولاً زنان در دوران یائسگی تغییری در نوع سردرد میگرنی خود تجربه می کنند.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای شدید و ناتوان کننده هستند و زمانی که رخ می دهد برای هفته ها یا ماه ها ادامه دارند. البته به این صورت نیست که سردرد دائمی باشد و شروع می شود و دوره ای قطع می گردد و دوباره شروع می شود. سردردهای خوشه ای معمولاً متداول نیستند و کمتر از 1 درصد افراد را درگیر می کنند. معمولاً مردان بیشتر از زنان به این نوع سردرد دچار می شوند. سن پیک این نوع سردرد 25 تا 50 سال است. افرادی که به سردرد خوشه ای مبتلا می شوند معمولاً آشفته و بی قرار می شوند. احساس بی قراری راه خوبی برای تشخیص نوع سردرد و تفاوت قائل شدن با سردرد میگرنی است. معمولاً بی قراری همراه با سردرد میگرنی رخ نمی دهد.

سردردهای خوشه ای علائم زیر را دارند:

 • به سرعت و بدون نشانه ای شروع می شود و ظرف چندین دقیقه شدت می یابد.
 • این سردرد معمولاً شدید، طاقت فرسا، ادامه دار و دارای انواع مختلفی است که گاهاً ضربان دار است.
 • حمله این نوع سردرد معمولاً نهایتاً تا هشت بار در روز رخ می دهد. ولی معمولاً مدت زمان کوتاهی ( 15 دقیقه تا سه ساعت ) زمان می برد.
 • درد به طور خاص در اطراف چشم ها یا شقیقه ها شروع می شود. در موارد کمتری این نوع سردرد در صورت، گردن، گوش ها یا اطراف سر رخ می دهد.
 • درد همیشه در یک سمت سر است.
 • بیشتر افرادی که به سردرد خوشه ای مبتلا هستند بی قرار هستند و ممکن است هنگام حمله سردرد، خود را به سمت جلو و عقب تکان دهند.
 • سردرد خوشه ای با قرمزی چشم ها و تولید اشک در سمت بروز سردرد است. آبریزش بینی و عرق کردن و رنگ پریدگی هم از علائم سردرد خوشه ای است.
 • برخی افراد در چشم سمت درد، به نور حساس می شوند.

سردردهای خوشه ای می توانند در هر سنی شروع شوند. افرادی که به سردرد خوشه ای مبتلا هستند به احتمال زیاد در اعضای خانواده خود هم این سردرد وجود دارد. نوشیدن الکل و کشیدن سیگار و دخانیات می تواند باعث بروز سردرد خوشه ای شود.

انواع دیگر سردرد

انواع دیگری از سردرد وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • سردرد ناشی از ضربه – سردرد هایی که یک تا دو روز بعد از آسیب به سر رخ می دهند، عموماً شایع هستند. بیشتر افراد که ضربه به سر را تجربه کرده اند، از علائمی مانند درد و ناراحتی به طورمتناوب شکایت می کنند. علائم شایع دیگر شامل احساس سرگیجه، سبکی سر، عدم توانایی در تمرکز، مشکلاتی در حافظه، زود خسته شدن و حساس شدن تجربه می شوند. این نوع سردردها می توانند تا چندین ماه دوام داشته باشند. گرچه هر شخصی که یک تا دو هفته بعد از ضربه به سر، باز هم سردرد داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کند.
 • سردرد های سینوسی – سردردهای مکرر که مربوط به عفونت های سینوس ها هستند، متداول نیستند. زمانی که این سردرد ها بروز می کنند، همراه با تخلیه مخاط زرد، سبز یا قهوه ای از بینی هستند. اغلب افرادی که با سردرد سینوسی تشخیص داده شده اند، در اصل به سردرد میگرنی مبتلا هستند. درد های مربوط به سینوس ها معمولاً تا روزها ادامه دارند. بر خلاف سردرد های میگرنی که کوتاه مدت تر هستند. همچنین سردردهای سینوسی باعث حالت تهوع، استفراغ یا حساسیت به صدا و نور نمی شوند.

سردرد سینوسی

 • سردرد و آرتریت – درد در قسمت بالایی ستون فقرات ( گردن ) می تواند باعث سردرد شود. زمانی این اتفاق می افتد که سردرد معمولاً در گردن و پشت سر شروع می شود و به قسمت جلویی سر و شقیقه ها گسترش می یابد.
 • سردرد و تومور مغزی – سردردها معمولاً در 50 درصد از افراد مبتلا به تومور مغزی بروز می کند. با این حال سردرد مورد شایعی است، در حالی که تومور های مغزی نادر هستند. بسیاری از افراد مبتلا به تومور مغزی سردردهای مزمن دارند که با خم شدن بدن بدتر می شوند و یا همراه با استفراغ و حالت تهوع هستند. گرچه این علائم با انواع دیگر سردرد هم بروز می کند که ارتباطی به تومور مغزی ندارند.

منبع : https://www.uptodate.com/contents/headache-causes-and-diagnosis-in-adults-beyond-the-basics

دکتر نوشین یمانی

دکتر نوشین یمانی در سال 1395 بورد تخصصی نورولوژی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند. ایشان دوره فلوشیپ سردرد را در مرکز سردرد دانمارک که جزو معتبرترین مراکز سردرد دنیا است نزد پرفسور جس السن (Professor Jes Olesen) ملقب به پدر سردرد دنیا با موفقیت گذراندند و همچنین دوره بین المللی دوساله مستر سردرد را در دانشگاه کپنهاگ دانمارک درسالهای 2018-2020 گذراندند و علیرغم پیشنهاد کار و اقامت به ایشان در کشور دانمارک بعنوان اولین پزشک ایرانی دارای مدرک فلوشیپ سردرد جهت خدمت به هم میهنان خود به ایران بازگشتند و به عضویت هیئت علمی دانشگاه درامدند.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =

تماس سریع