دکتر نوشین یمانی / میگرن / اسپری بینی برای میگرن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

اسپری بینی برای میگرن

اسپری بینی برای میگرن یک راه موثر برای درمان میگرن است، اسپری های بینی چیز جدیدی نیستند. آن ها یک راه موثر برای درمان موقتی میگرن هستند. این دارو ها شامل تریپتان ها، ارگوتامین و یک ضد التهاب غیر استروئیدی به نام کتورولاک می‌باشد.

اسپری بینی اغلب به عنوان درمان قطعی استفاده می‌شوند. با این حال، در موارد معدودی، آنها ممکن است قابلیت های پیشگیرانه را نیز ارائه دهند.

اسپری بینی برای میگرن چگونه باعث تسکین می‌شود؟

اسپری بینی برای میگرن چگونه باعث تسکین می‌شود؟

اسپری‌های بینی مستقیماً از رگ‌های بینی وارد جریان خون شما می‌شوند و فاز معده‌ای را که داروهای خوراکی باید دنبال کنند را دور می‌زنند.

حفره بینی شما دارای تعداد زیادی رگ خونی است که یک مسیر مستقیم به جریان خون شما فراهم می کند و از تجزیه شدن توسط فرآیندهای گوارشی و متابولیسم کبد جلوگیری می کند. از آنجایی که مقدار کمی از دارو از بین می رود، فراهمی زیستی بالاتری نسبت به اکثر داروهای خوراکی دارد.

از آنجایی که دارو را سریعتر جذب می کنید، سریعتر سردرد میگرن شما تسکین پیدا می‌کند. متأسفانه اسپری های بینی تعداد حملات میگرن هایی که تجربه می کنید را کاهش نمی دهد.

فواید اسپری بینی برای میگرن

اصلی ترین مزایای اسپری بینی جذب سریع و تسکین علائم میگرن است. همچنین وقتی همراه با میگرن حالت تهوع دارید لازم به قورت دادن قرص نیست. اسپری‌های بینی مخصوصاً زمانی کار آمد هستند که معمولاً در طول حملات میگرن، استفراغ می‌کنید و خوردن قرص‌ها برایتان مشکل است.

اگر با میگرن از خواب بیدار می شوید، اسپری بینی درمان عالی است. به عنوان مثال، اگر حمله میگرنی شما برای چندین روز به درمان معمولی پاسخ نداد، می توانید از DHE یا کتورولاک به عنوان یک داروی بازدارنده استفاده کنید.

مانند هر دارویی، استفاده از اسپری های بینی دارای معایبی نیز است. باید مراقب تعداد دفعات استفاده از اسپری بینی باشید. همچنین در صورت مصرف داروهای خاص دیگر نمی توانید از این اسپری ها استفاده کنید. برخی از دستورالعمل های کلی عبارتند از:

بیش از دو بار در 24 ساعت یا بیش از سه بار در هفت روز از اسپری بینی برای میگرن استفاده نکنید. بین دوز اول و دوم حداقل یک ساعت صبر کنید.
اگر در 24 ساعت گذشته سایر تریپتان ها یا داروهای ارگوتامین مصرف کرده اید از اسپری بینی استفاده نکنید.
تریپتان های مختلف را با داروهای ارگوتامین ترکیب نکنید. قبل از استفاده از اسپری بینی تریپتان، حداقل 24 ساعت پس از مصرف DHE خوراکی صبر کنید.
اگر در حال حاضر یک مونوآمین اکسیداز مصرف می کنید یا دوز آن را در دو هفته گذشته مصرف کرده اید، نمی توانید از اسپری بینی تریپتان یا DHE استفاده کنید.
از NSAID های بینی مانند کتورولاک در همان روز با سایر داروهای NSAID مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک یا ناپروکسن استفاده نکنید.

قبل از شروع درمان سردرد میگرن، اگر شرایطی دارید که می‌تواند بر توانایی شما در استفاده از این درمان‌ها تأثیر بگذارد، به پزشک خود بگویید، شرایطی مانند:

 • آلرژی
 • بیماری قلبی
 • مشکلات گردش خون
 • کلسترول بالا
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • دیابت
 • بیماری کبد
 • بیماری کلیوی
 • چاقی

اگر باردار هستید یا سیگار می کشید به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این داروها باید احتیاط کنید.

عوارض جانبی اسپری بینی برای میگرن

اگر از اسپری بینی استفاده می کنید، ممکن است یک یا چند مورد از عوارض جانبی شناخته شده زیر را داشته باشید که بیشتر آنها جدی نیستند:

 • دهان خشک
 • تحریک، گرفتگی یا آبریزش بینی
 • ضعف
 • حالت تهوع
 • طعم غیرمعمول در دهان
 • سرگیجه
 • خستگی
 • خواب آلودگی
 • حساسیت پوستی، بی حسی یا گزگز، به خصوص در اطراف بینی
 • درد، فشار یا سفتی در بینی، گلو یا قفسه سینه

هنگام مواجهه با عوارض جانبی، دستورالعمل های روی بسته بندی را انجام دهید.

روش صحیح استفاده از اسپری بینی برای میگرن

دستورالعمل های روی بسته بندی را بخوانید تا مشخص کنید که آیا دارو را در یک یا هر دو سوراخ بینی اسپری کنید. هنگام اسپری کردن، سر خود را صاف نگه دارید و به زور از بینی نفس نکشید. هدف این است که از تخلیه دارو از گلو جلوگیری کنید که بر اثربخشی آن تأثیر می گذارد.

1. دستورالعمل اسپری بینی را بخوانید.
2. به آرامی بینی خود را باد کنید.
3. درپوش اسپری را بدون فشار دادن پیستون بردارید.
4. یک سوراخ بینی را با فشار دادن انگشت روی آن مسدود کنید.
5. نوک اسپری را در سوراخ دیگر بینی قرار دهید.
6. در حین تنفس از طریق بینی، مایع را اسپری کنید.
7. نوک اسپری را از بینی خود بردارید.
8. پنج تا ده ثانیه از طریق دهان نفس بکشید.
9. از خم کردن سر خود به عقب یا بو کشیدن خودداری کنید.
10. سر اسپری بینی خود را دوباره ببندید و اقدامات دیگری را برای کاهش علائم انجام دهید، مانند دراز کشیدن در اتاق تاریک و منتظر اثرگذاری دارو باشید.

کلام آخر

اسپری های بینی زودتر از داروهای دیگر اثر می‌کنند. آنها هنگام بیدار شدن از خواب با میگرن یا به عنوان یک داروی نجات در زمانی که سایر درمان ها مؤثر نیستند، مفید هستند.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

حالت تهوع و میگرن اتفاق غیر معمولی نیست. بین یک سوم تا دو سوم یا بیشتر مبتلایان به میگرن در طول برخی یا همه حملات میگرنی خود حالت تهوع را تجربه می کنند. تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به میگرن غیر معمول نیست. این مانند اضافه کردن دردی به درد دیگر است. سر شما از قبل نبض...

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی از هر 200 بیمار میگرنی، یک نفر را درگیر می کند که می تواند بینایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این حملات اغلب با هاله انجام می شود که معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماران ممکن است قبل از ایجاد سردرد، پرتو‌های نور را ببینند و علائم آن از حساسیت...

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه حسی دارد؟ این احساس مانند اکثر میگرن های دیگر می‌باشد با این تفاوت که به درد و ناراحتی قاعدگی اضافه شده است. برخی از زنان دوران قاعدگی خود دچار میگرن می شوند. این وضعیت که میگرن قاعدگی نامیده می شود، تنها با تغییر سطح استروژن ایجاد می شود که ممکن است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 7 =

تماس سریع