دکتر نوشین یمانی / سردرد / ارتباط بین درد صورت، سردرد و میگرن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ارتباط بین درد صورت، سردرد و میگرن

آیا تا به حال درد ناگهانی در صورت و سر خود را تجربه کرده اید که بدون هیچ نشانه ای به یک باره ظاهر می شود؟ ممکن است در یک طرف سر در نبض یا ضربان دار داشته باشید که ممکن است در نهایت به حالت تهوع تبدیل شود. در صورت احساس سوزش داشته باشید. در صورت شما روی نواحی سینوسی فشار ایجاد شود. احتمالا تعجب می کنید که علت این دردها با هم چه چیزی می تواند باشد؟ آیا درد صورت، سردرد و میگرن است؟ باید بگوییم یک ارتباط مشترک بین همه این درد ها وجود دارد.

بررسی ارتباط بین درد صورت، سردرد و میگرن

یک ویژگی مشترک وجود دارد که در بین درد صورت، سردرد و میگرن مشترک است و آنها باعث ایجاد درد و ناراحتی در سر و صورت شما می شوند. مهمتر از همه، همه آنها از اعصاب سه قلو منشا می گیرند. این اعصاب سه قلو کل صورت، حفره های سینوسی، دندان ها، نواحی TMJ، داخل جمجمه و مغز و نیمه جلویی سر را عصب دهی می کنند.

بررسی ارتباط بین درد صورت، سردرد و میگرن

بسته به ماهیت اختلال، درد ممکن است به روش های متفاوتی در هر یک از این مناطق ذکر شده، به ویژه در سر و صورت، ظاهر شود. اغلب یک نوع درد (مانند سردرد) ممکن است درد را به نواحی دیگر (مانند صورت) در همین شبکه عصبی منتقل کند. به بیماران توصیه می‌شود که اگر این عصب سه قلو در یک ناحیه فعال شود، اغلب گسترش می یابد و سایر نواحی درد را نیز فعال می کند. برای مثال، سردردهای میگرنی معمولاً به درد صورت، نواحی سینوسی، دندان‌ها، ناحیه TMJ و گردن می رسد. درد می تواند از نظر شدت متفاوت باشد، اما برخی از آنها می تواند تا حدی ناتوان کننده باشد که به کیفیت زندگی شما آسیب برساند.

سردرد دو نوع اصلی دارد. سردردهای اولیه به خودی خود وجود دارند، به این معنی که آنها به هیچ بیماری دیگری مرتبط نیستند. از سوی دیگر، سردردهای ثانویه ناشی از بیماری های دیگر است. اگر احساس درد در صورت خود دارید، ممکن است در نهایت از سردرد نیز رنج ببرید. سردرد میگرن شایع ترین نوع سردرد اولیه است. میگرن می‌تواند مزمن یا اپیزودیک باشد و اغلب باعث درد ضربان‌دار می‌شود که می‌تواند منجر به حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا و تغییرات بینایی شود. با این حال، شایع ترین نوع سردرد اولیه، سردرد تنشی است. صرف نظر از این، سردرد از هر نوع که باشد از طریق سیستم عصبی سه قلو ظاهر می شود.

درد صورت به دلیل فعال شدن و حساس شدن اعصاب سه قلو اتفاق می افتد. این می تواند ناشی از اختلالات عصب سه قلو مانند نورالژی سه قلو، یا ناشی از اختلالات سردرد مانند سردرد خوشه ای و میگرن و غیره باشد. این می تواند ناشی از یک وضعیت پزشکی، آسیب، التهابی یا عفونت باشد. افراد مبتلا به میگرن اغلب در ابتدا یا در حین سردرد درد صورت را تجربه می کنند.

همه انواع سردرد و درد صورت از نظر ارزیابی مشابه هستند. در حالی که بسته به توصیه های پزشک، ویژگی ها می توانند متفاوت باشند، اما می توانند موارد مشابهی را شامل شوند. به عنوان مثال، تمام این اختلالات نیاز به بررسی سابقه پزشکی شما دارند و باید معاینات عصبی انجام شود. آزمایش‌های خون و روش‌هایی مانند MRI مغز و MRA نیز ممکن است لازم باشد. بعلاوه، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک دفترچه برای ثبت تاریخ سردرد های خود داشته باشید.

گزینه های درمان

ارتباط دیگر بین سردرد و اختلالات درد صورت این است که اغلب گزینه های درمانی مشابهی وجود دارد. بهتر است برای راه حل های مناسب با یک متخصص سردرد مشورت کنید. درمان ها بسته به نیازها و شرایط فردی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اگرچه برخی از داروهای مشابه برای درمان انواع مختلف اختلالات استفاده می شود. با این حال، در بیشتر موارد، در زیر رایج ترین راه های درمان درد صورت، سردرد و میگرن آورده شده است.

1. تغییرات رژیم غذایی

یکی از درمان های امیدوارکننده برای درد صورت، سردرد و میگرن، تغذیه مناسب است. تغییر رژیم غذایی می تواند در کاهش دفعات سردرد و مدیریت درد مفید باشد. همچنین ممکن است مصرف مکمل های مناسب با ویتامین ها و مواد معدنی لازم کمک کند. همچنین می توانید یک دفتر خاطرات داشته باشید تا غذاهایی که می توانند باعث سردرد شوند را یادداشت کنید تا بتوانید از آنها اجتناب کنید.

2. ورزش کنید

جدا از رژیم غذایی، تغییرات سبک زندگی نیز حیاتی است، از جمله ورزش. حتی تمرینات ساده گردن نیز می تواند کمک کننده باشد. حرکات کششی و همچنین ورزش های سبک مانند یوگا نیز ممکن است موثر باشد. مدیتیشن، تنفس عمیق و آرام سازی عضلانی نیز می تواند کمک کننده باشد. برنامه تمرینی شما هر چه که باشد، بسیار مهم است که از بدن خود بیش از حد کار نکشید. فشار فیزیکی بیش از حد می تواند به جای کاهش علائم، علائم شما را بدتر کند.

3. درمان های پزشکی

بسته به شدت بیماری و توصیه پزشک، ممکن است به مداخلات پزشکی نیز نیاز داشته باشید. داروهای ضد درد پیشگیرانه و درمان‌های تجویزی و درمان سردرد با بوتاکس، درمان های رایجی هستند که می‌توانند شدت درد و دفعات حملات را به حداقل برسانند. بلوک های عصبی محیطی، تزریق بوتاکس و تزریق تراپی نیز ممکن است توسط متخصصان توصیه شود. در همین حال، در موارد شدید، می توان جراحی مغز و اعصاب را نیز انجام داد که می تواند به کاهش اعصابی که باعث سردرد یا درد صورت می شود، کمک کند.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط
چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

چرا میگرن باعث حالت تهوع من می شود؟

حالت تهوع و میگرن اتفاق غیر معمولی نیست. بین یک سوم تا دو سوم یا بیشتر مبتلایان به میگرن در طول برخی یا همه حملات میگرنی خود حالت تهوع را تجربه می کنند. تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به میگرن غیر معمول نیست. این مانند اضافه کردن دردی به درد دیگر است. سر شما از قبل نبض...

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی + راه های درمان

میگرن چشمی از هر 200 بیمار میگرنی، یک نفر را درگیر می کند که می تواند بینایی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این حملات اغلب با هاله انجام می شود که معمولاً هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماران ممکن است قبل از ایجاد سردرد، پرتو‌های نور را ببینند و علائم آن از حساسیت...

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه احساسی دارد؟

میگرن قاعدگی چه حسی دارد؟ این احساس مانند اکثر میگرن های دیگر می‌باشد با این تفاوت که به درد و ناراحتی قاعدگی اضافه شده است. برخی از زنان دوران قاعدگی خود دچار میگرن می شوند. این وضعیت که میگرن قاعدگی نامیده می شود، تنها با تغییر سطح استروژن ایجاد می شود که ممکن است...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 19 =

تماس سریع